При закъснение или отмяна на полет всеки засегнат пътник има

...
При закъснение или отмяна на полет всеки засегнат пътник има
Коментари Харесай

При закъснение на полет пътниците имат право на обезщетение, но има и особености

При забавяне или анулация на полет всеки обиден пасажер има право на обезщетение. разумно усилва и заявките за това. Пред " Капитал " основателят на платформата за споразумяване на обезщетения ClaimCompass - Александър Сумин, съобщи, че се усеща повишаване в броя на подадените искове. " Миналия месец достигнахме равнища, които не бяхме виждали от началото на пандемията. Ръстът е от порядъка на 400% по отношение на същия интервал за предходната година ", сподели той. За растеж на заявките удостовери и юрист Александът Иванов, който седи зад " Обезщетение.бг ".
Кога се дължи
Правото на отплата е залегнало в в Регламент 261/2004 на Европейски Съюз и се ползва в 3 случая - при анулация на полет, в случай че пасажерите не са известени авансово най-малко 14 дни; при недопускане на борда заради комерсиално претоварване (overbooking) - продадени са повече билети от местата; при забавяне над 3 часа. То се дефинира по отношение на часа на идване в крайната дестинация на пътуването, по тази причина и доста от фирмите вършат всичко допустимо, в случай че има такова, то да е в границите на тези часове, постоянно се случва да се вместят в забавяне от 2 часа и 55 минути. Компенсациите стартират от 250 евро за полети до 1500 км и доближават 600 евро за дестинации над 3500 км.

През последните години бяха основани разнообразни интернет платформи, които улесняват пасажерите в търсене на обезщетения. Тoва са т.нар claim aggregators, зад които постоянно стоят и юристи - " Обезщетение.бг ", ClaimСompass, Aeroisk, Airhelp и други. Обикновено и самите самолетни компании имат на уеб страниците си форми за условие на обезщетения, само че при комплицирани проблеми възможностите за пасажера понижават, в случай че декларира независимо.
Очаквам и вълна от правосъдни разногласия за изясняване по съответни случаи кое тъкмо е повода за казуса със закъсненията. юрист Александър Иванов, "Обезщетение.бг "
Чрез тях може бързо и елементарно да се ревизира дали един пасажер има право на отплата и в случай че да - да подаде всички нужни данни за себе си и за полета. Екипите на тези платформи договарят непосредствено с самолетните компании, а до правосъдни искове се стига в краен случай и при по-заплетени проблеми - каквито обаче се оказват сега. За услугата те взимат такса сред 20 и 30% с Данък добавена стойност при споразумяване на компенсацията, а при по-сложни проблеми при някои платформи може да доближи и 40 - 50%, защото се включват и адвокатски такси. Затова е целесъобразно да се четат изискванията на платформите, с цел да няма сюрпризирани най-после.
Реклама Особеното сега
Ключов миг при установяване на компенсацията е дали закъснението или анулацията са породени от изключителни обстановки. Ако има съществуване на такива, заплащане не се дължи - да вземем за пример стачки, неприятно време, терористични офанзиви. При всяка причина, която се смята за неизвънредна, се дължи отплата. Именно тук е и тънкият миг - сега доста от аргументите за закъсненията са в летищата, което може да се употребява от самолетните компании като мотив за отричане на отплата, както и удължение на времето за приемане. По рекомендация на Европейска комисия самолетната компания би трябвало да отговори в период от 2 месеца след подаване на желае. Практиката демонстрира, че целият развой дружно с изплащането на парите в множеството случаи лишава сред 5 и 8 седмици.

" За страдание не всички проблематични полети ще подлежат на компенсации, тъй като където аргументите са в летището или ръководството на трафика, самолетните компании не дължат отплата. Очаквам и вълна от правосъдни разногласия за изясняване по съответни случаи кое тъкмо е повода за казуса ", разяснява пред " Капитал " юрист Александър Иванов от " Обезщетение.бг ".

Според решение на Европейския съд обезщетение може да се търси в давностния период по използваното национално право, като той се счита от датата на полета. По българското срокът е 5 години след полета, само че в други страни е друг. Освен това зависи и коя самолетна компания коя страна на правоприлагане е избрала.
Свързани публикации Въздушните пътувания се завръщат 17 юни 2022, 06:21 Летен сезон по време на война 13 май 2022, 06:32 Авиокомпаниите се готвят за летния взрив на пътуванията 4 май 2022, 12:31 Директорът на Wizz Air: Опитваме да поддържаме същите цени, каквито имахме преди 29 април 2022, 06:15 Вижте още публикации Етикети Персонализация
Ако обявата Ви е харесала, можете да последвате тематиката или създателя. Статиите можете да откриете в секцията Моите публикации
Автор Тодор Тодоров
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР