Газ, ток или да се надяваме на чудо
Макар и с нови цени дървата остават допустим вид за идната зима. Токът ненапълно - също. Пелетите към този момент не са толкоз атрактивна опция за отопление. Растящите цени блокират проектите за газификация на редица семейства.
Божурище е дребен град край София, прочут с индустриалния си парк, остарялото си летище... и, че е газифициран още през 2001 година Доскоро това, дружно с близостта му до столицата и чистия въздух, бе едно от главните преимущества за младите фамилии, търсещи нов дом. Цените на природния газ и удобството да не разнасяш дърва цяла зима и да търсиш място за съхранението им бе изключително атрактивно и това неведнъж наклоняваше везните в интерес на дребното градче. Това е бил и изборът на Владимир, който от съвсем три години живее със брачната половинка си и дребното им дете в Божурище. Отоплява етаж от нова къща, който се простира на към 80 квадрата. Всичко върви добре - отоплението е чисто, комфортно и най-много на доста добра цена. До началото на тази година, когато цените на природния газ внезапно потеглят нагоре.
" Ако до предходната година, с цел да подкрепям топло, плащах към 300 лева, тази година цената към този момент е 700 лева А есента към момента не е почнала, да не приказваме за студените месеци ", споделя той. И фактически - от началото на войната в Украйна повишаването на газа е голямо - преди 24 февруари котировките на TTF бяха към 70 евро/мВтч, при нашествието на Русия той нарастна внезапно до 124 евро/мВтч, а тези дни (началото на октомври) е сред 159 евро/мВтч (на 3.10) до към 83 евро/мВтч (на 5.10), сподели информация от нидерландския газов хъб, считан за най-ликвидния в Европа. Повишението обаче не е единствено при природния газ, в противен случай - цените на дървата, пелетите и даже считаното до неотдавна за най-евтино и комфортно отопление - парното, също бележат върхове. Макар и алегорично, нарастване (традиционно към 2-3% всяка година) има и при цените на електрическата енергия за бита. Как всичко това ще окаже въздействие на крайния консуматор и кое в действителност е най-изгодното отопление за семействата?
Да заредим " Чудо " -то?
Цената на дървата за огрев, които постоянно са считани за един от най-изгодните разновидности за отопление (и първият източник на топлота, прочут на човека) гонят ценови връх. В съпоставяне с предходната година те са поскъпнали с над 50%, а тук-там даже и с над 100%, като цената им продължава да пораства. По тържищата и край пътищата сега нарязаните дърва, подготвени за огрев, се продават на цени сред 180 лева до над 200 лева на кубик (най-често според от това дали дървата са бук, орех или други). За съпоставяне, през м.г. цените им са били 80-100 лева за кубик.
Въпреки минусите си отоплението на твърдо гориво остава желано за доста българи. Фотограф: Надежда Чипева Реклама
В същото време хората могат да си поръчват и купуват дърва за персонална приложимост по прелиминарен ценоразпис, само че без право да ги препродават, предпочитано от общинските гори по местоживеене. Съответният кмет прави лист на хората, които са поискали да им бъдат обезпечени дърва за огрев, само че тук главният минус е, че неведнъж се чака дълго. Така може да се окаже, че заявявате дърва за идващия отоплителен сезон още през март, а камионът идва едвам през ноември. Това е проблем, тъй като с цел да горят и надлежно да топлят, дървата би трябвало да са сухи, а освен това закъснение те най-често идват влажни или даже заскрежени.
Да чукнем на дърво
В село Долни Пасарел да вземем за пример отоплението на дърва е всеобщо. През годината камионите идват един след различен, а въпреки цената на дървесината да е скочила в пъти, хората нямат опция. " За нас това е най-евтиното отопление, въпреки че е доста трудоемко - рязане на дървата, сцепване, нареждане, а през студените месеци - преместване на нужните дърва до печката, нечистотия... Тук зимите са доста студени и с цел да поддържаме 23-24 градуса на към 70 квадрата са ни нужни към 8-10 кубика т.е. един камион ", споделя Стойко. Съседът му се отоплява с пелети, само че също не е удовлетворен - цената им е повишена доста и към този момент не е по този начин преференциално, както в предходни години. Смята, че поради високите цени на пелетите те към този момент " излизат от мода " и самият той търси допълващо отопление.
На неговото мнение е и Павел от друго софийското село - Пролеша. " За един сезон употребявам към пет тона пелети, като тази година повишаването е повече от двойно - един звук е 980 лева, до момента в който предходната беше 400 лева ", споделя той. Къщата му е с обща площ 140 кв.м, като решението, което вижда за оправянето с високите цени тази зима, е да мине отчасти на ток. По този метод ще отоплява половината от въпросните 140 кв.м, само че това несъмнено ще се отрази на сметките му за електричество.
Ток, само че на каква цена
Отоплението на ток също не е панацея - факт е, че цените на електричеството за бита се покачиха минимално от 1 юли 2022 година, само че това няма да направи сметките през зимата доста по-ниски, изключително в случай че жилището или къщата, която ще отопляваме, не е изолирана и е със северно ревю да вземем за пример. Фактът обаче, че това е единственият енергоизточник, чиято цена съвсем не се промени, кара доста семейства да минават на ток. Най-вече към климатици, които се потвърдиха като много ефикасни. Високото търсене обаче подвигна и техните цени, а за покупка и апаратура може да се чака със седмици, а даже и месеци.
Реклама
Кристиян, който също живее в Пролеша, още преди години е заменил отоплението на дърва с термопомпа и към този момент е удовлетворен от избора си. " От 2015 година се отопляваме с термопомпа на правилото въздух-вода. Дотогава главното ни отопление беше на камина с дърва. След прехода разноските ни паднаха с близо 40%, като удобството и комфортът са несравними. Разбира се, първичната инвестиция е висока, само че тя се изплаща във времето. До ден сегашен, бих споделил, разноските ни за отопление са допустимо най-ниските спрямо всички известни други възможности ", споделя той. Става въпрос за към 160 кв.м от къща със модерна изолираност, като поддържаната непрекъснато междинна температура е 22-23 градуса. Разходите за последния отоплителен сезон (2021-2022) не надвишават 1200 лева
Забравете за " евтиното парно "
Тези, които си спомнят по какъв начин преди трийсетина години парното беше " без пари ", а хората всеобщо спяха на отворени прозорци през зимата, през днешния ден би трябвало да свикнат с новите действителности. Парното не е и към този момент няма по какъв начин да бъде най-евтиното отопление. Най-малкото тъй като доста от топлофикациите употребяват за главно гориво природния газ, който сега е няколко пъти по-скъп, в сравнение с предишното лято, а прогнозите за балансиране на цените несъмнено не важат за тази зима. Казано в цифри - цената на топлинната сила се усили приблизително с 29.73% за страната, като най-драстично бе покачването на цената в София, където топлата вода и парното нарастнаха с съвсем 40% (39.99%). Увеличението в Пловдив и Варна да вземем за пример бе с по 38%, а най-ниско бе за Бургас - " единствено " с 11%.
В същото време въпреки за някои битовото отопление на въглища да наподобява невероятно, то за част от семействата, най-много в дребните обитаеми места и избрани региони, това е ежедневие. В унисон с общото повишаване повишаването на цените не е подминало и този тип отопление. Понякога обаче, с цел да реализиран по-ниска цена, търговците смесват въглищата с по-некачествени, които хем замърсяват доста, хем не топлят задоволително. Например - през м.г. Държавната организация за механически и метрологичен контрол е изтеглила от пазара към 227 т некачествени въглища за битово отопление. И въпреки всичко, звук въглища се търгува за към 300 лева./т до над 400 лева./т според от типа въглища, дали са пакетирани или насипни, тяхната калоричност, както и дали са български.
Игрите на студа. Или пък не? Начините за отопление на дома през зимата са доста, само че в множеството случаи няма по какъв начин да се направи оценка на действителните разноски, нужни за поддържането на допустима температура от към 20-22 градуса да вземем за пример. Всичко зависи от това дали домът е изолиран (как, по кое време и с какви материали), какво е неговото ревю, какви са климатичните условия и други Експертите обаче са единомислещи за едно - намаляването на сметките за отопление и постигането на по-добра успеваемост може да се реализира посредством ограничения за енергийна успеваемост, както и посредством замяна на остарелите домашен уреди с нови. Това няма да реши проблемите с растящите цени на отоплението, само че е едно положително начало за постигането на обилни енергийни спестявания.
Божурище е дребен град край София, прочут с индустриалния си парк, остарялото си летище... и, че е газифициран още през 2001 година Доскоро това, дружно с близостта му до столицата и чистия въздух, бе едно от главните преимущества за младите фамилии, търсещи нов дом. Цените на природния газ и удобството да не разнасяш дърва цяла зима и да търсиш място за съхранението им бе изключително атрактивно и това неведнъж наклоняваше везните в интерес на дребното градче. Това е бил и изборът на Владимир, който от съвсем три години живее със брачната половинка си и дребното им дете в Божурище. Отоплява етаж от нова къща, който се простира на към 80 квадрата. Всичко върви добре - отоплението е чисто, комфортно и най-много на доста добра цена. До началото на тази година, когато цените на природния газ внезапно потеглят нагоре.
" Ако до предходната година, с цел да подкрепям топло, плащах към 300 лева, тази година цената към този момент е 700 лева А есента към момента не е почнала, да не приказваме за студените месеци ", споделя той. И фактически - от началото на войната в Украйна повишаването на газа е голямо - преди 24 февруари котировките на TTF бяха към 70 евро/мВтч, при нашествието на Русия той нарастна внезапно до 124 евро/мВтч, а тези дни (началото на октомври) е сред 159 евро/мВтч (на 3.10) до към 83 евро/мВтч (на 5.10), сподели информация от нидерландския газов хъб, считан за най-ликвидния в Европа. Повишението обаче не е единствено при природния газ, в противен случай - цените на дървата, пелетите и даже считаното до неотдавна за най-евтино и комфортно отопление - парното, също бележат върхове. Макар и алегорично, нарастване (традиционно към 2-3% всяка година) има и при цените на електрическата енергия за бита. Как всичко това ще окаже въздействие на крайния консуматор и кое в действителност е най-изгодното отопление за семействата?
Да заредим " Чудо " -то?
Цената на дървата за огрев, които постоянно са считани за един от най-изгодните разновидности за отопление (и първият източник на топлота, прочут на човека) гонят ценови връх. В съпоставяне с предходната година те са поскъпнали с над 50%, а тук-там даже и с над 100%, като цената им продължава да пораства. По тържищата и край пътищата сега нарязаните дърва, подготвени за огрев, се продават на цени сред 180 лева до над 200 лева на кубик (най-често според от това дали дървата са бук, орех или други). За съпоставяне, през м.г. цените им са били 80-100 лева за кубик.
Въпреки минусите си отоплението на твърдо гориво остава желано за доста българи. Фотограф: Надежда Чипева Реклама
В същото време хората могат да си поръчват и купуват дърва за персонална приложимост по прелиминарен ценоразпис, само че без право да ги препродават, предпочитано от общинските гори по местоживеене. Съответният кмет прави лист на хората, които са поискали да им бъдат обезпечени дърва за огрев, само че тук главният минус е, че неведнъж се чака дълго. Така може да се окаже, че заявявате дърва за идващия отоплителен сезон още през март, а камионът идва едвам през ноември. Това е проблем, тъй като с цел да горят и надлежно да топлят, дървата би трябвало да са сухи, а освен това закъснение те най-често идват влажни или даже заскрежени.
Да чукнем на дърво
В село Долни Пасарел да вземем за пример отоплението на дърва е всеобщо. През годината камионите идват един след различен, а въпреки цената на дървесината да е скочила в пъти, хората нямат опция. " За нас това е най-евтиното отопление, въпреки че е доста трудоемко - рязане на дървата, сцепване, нареждане, а през студените месеци - преместване на нужните дърва до печката, нечистотия... Тук зимите са доста студени и с цел да поддържаме 23-24 градуса на към 70 квадрата са ни нужни към 8-10 кубика т.е. един камион ", споделя Стойко. Съседът му се отоплява с пелети, само че също не е удовлетворен - цената им е повишена доста и към този момент не е по този начин преференциално, както в предходни години. Смята, че поради високите цени на пелетите те към този момент " излизат от мода " и самият той търси допълващо отопление.
На неговото мнение е и Павел от друго софийското село - Пролеша. " За един сезон употребявам към пет тона пелети, като тази година повишаването е повече от двойно - един звук е 980 лева, до момента в който предходната беше 400 лева ", споделя той. Къщата му е с обща площ 140 кв.м, като решението, което вижда за оправянето с високите цени тази зима, е да мине отчасти на ток. По този метод ще отоплява половината от въпросните 140 кв.м, само че това несъмнено ще се отрази на сметките му за електричество.
Ток, само че на каква цена
Отоплението на ток също не е панацея - факт е, че цените на електричеството за бита се покачиха минимално от 1 юли 2022 година, само че това няма да направи сметките през зимата доста по-ниски, изключително в случай че жилището или къщата, която ще отопляваме, не е изолирана и е със северно ревю да вземем за пример. Фактът обаче, че това е единственият енергоизточник, чиято цена съвсем не се промени, кара доста семейства да минават на ток. Най-вече към климатици, които се потвърдиха като много ефикасни. Високото търсене обаче подвигна и техните цени, а за покупка и апаратура може да се чака със седмици, а даже и месеци.
Реклама
Кристиян, който също живее в Пролеша, още преди години е заменил отоплението на дърва с термопомпа и към този момент е удовлетворен от избора си. " От 2015 година се отопляваме с термопомпа на правилото въздух-вода. Дотогава главното ни отопление беше на камина с дърва. След прехода разноските ни паднаха с близо 40%, като удобството и комфортът са несравними. Разбира се, първичната инвестиция е висока, само че тя се изплаща във времето. До ден сегашен, бих споделил, разноските ни за отопление са допустимо най-ниските спрямо всички известни други възможности ", споделя той. Става въпрос за към 160 кв.м от къща със модерна изолираност, като поддържаната непрекъснато междинна температура е 22-23 градуса. Разходите за последния отоплителен сезон (2021-2022) не надвишават 1200 лева
Забравете за " евтиното парно "
Тези, които си спомнят по какъв начин преди трийсетина години парното беше " без пари ", а хората всеобщо спяха на отворени прозорци през зимата, през днешния ден би трябвало да свикнат с новите действителности. Парното не е и към този момент няма по какъв начин да бъде най-евтиното отопление. Най-малкото тъй като доста от топлофикациите употребяват за главно гориво природния газ, който сега е няколко пъти по-скъп, в сравнение с предишното лято, а прогнозите за балансиране на цените несъмнено не важат за тази зима. Казано в цифри - цената на топлинната сила се усили приблизително с 29.73% за страната, като най-драстично бе покачването на цената в София, където топлата вода и парното нарастнаха с съвсем 40% (39.99%). Увеличението в Пловдив и Варна да вземем за пример бе с по 38%, а най-ниско бе за Бургас - " единствено " с 11%.
В същото време въпреки за някои битовото отопление на въглища да наподобява невероятно, то за част от семействата, най-много в дребните обитаеми места и избрани региони, това е ежедневие. В унисон с общото повишаване повишаването на цените не е подминало и този тип отопление. Понякога обаче, с цел да реализиран по-ниска цена, търговците смесват въглищата с по-некачествени, които хем замърсяват доста, хем не топлят задоволително. Например - през м.г. Държавната организация за механически и метрологичен контрол е изтеглила от пазара към 227 т некачествени въглища за битово отопление. И въпреки всичко, звук въглища се търгува за към 300 лева./т до над 400 лева./т според от типа въглища, дали са пакетирани или насипни, тяхната калоричност, както и дали са български.
Игрите на студа. Или пък не? Начините за отопление на дома през зимата са доста, само че в множеството случаи няма по какъв начин да се направи оценка на действителните разноски, нужни за поддържането на допустима температура от към 20-22 градуса да вземем за пример. Всичко зависи от това дали домът е изолиран (как, по кое време и с какви материали), какво е неговото ревю, какви са климатичните условия и други Експертите обаче са единомислещи за едно - намаляването на сметките за отопление и постигането на по-добра успеваемост може да се реализира посредством ограничения за енергийна успеваемост, както и посредством замяна на остарелите домашен уреди с нови. Това няма да реши проблемите с растящите цени на отоплението, само че е едно положително начало за постигането на обилни енергийни спестявания.
Източник: capital.bg
КОМЕНТАРИ