Президентът Румен Радев влезе в поредна агресивна атака срещу правителството

...
Президентът Румен Радев влезе в поредна агресивна атака срещу правителството
Коментари Харесай

Радев обвини кабинета за това, че Лукойл търси купувач на Нефтохим

Президентът Румен Радев влезе в поредна нападателна офанзива против държавното управление на Николай Денков и ръководещото болшинство - и то поради " Лукойл " и директните такси по съветския газопровод през България.

Радев упрекна кабинета в " загадка подготовка на продажбата " на рафинерията в Бургас, която в действителност е мажоритарна благосъстоятелност на частната съветска компания " Лукойл ", а не на страната. Реакцията му пристигна ден след изявление на Асен Василев във Financial Times, в което той твърди, че руснаците търсят нов покупател за завода.

" Виждаме, че тайната подготовка на продажбата на " Лукойл " е индикатор, че смяната се случва на мрачно, без разговор, без информиране на обществото по подобен стратегически за страната ни въпрос, без разбор за възможни процеси и последици. Аз мисля, че ръководещите тук дължат отговор каква орис плануват те на българската рафинерия, на хилядите заети там, на бургаския район, въобще на националната ни енергетика и стопанска система ", сподели Радев.

Той нападна властта и за въвеждането на таксата за пренос на природен газ през България към Сърбия и Унгария, като разгласи, че ръководещите " разсипали " българо-унгарското другарство, като " погазват подписани към този момент контракти и погазват суверенни решения на други страни ".

" За каква европейска взаимност и интеграция приказват нашите ръководещи, в случай че протягат ръка на страна-член на Европейски Съюз, съдружник и сътрудник в НАТО, с която ни свързват здрави връзки, която е един от главните вложители. Не желая да си мисля, че ръководещите не осъзнават, че превозът и връзките с Европа минават през тези две страни ", разяснява Радев.

Новата " енергийна вноска " за импорт и пренос на съветски газ съставлява към 20% от борсовата цена за 1000 куб. метра сега. Това би оскъпило газа за получателите му на прага на отоплителния сезон. Затова и от Унгария и Сърбия към този момент реагираха отрицателно.

Според уеб страницата Euroactive новата " енергийна вноска " за директния газ може да донесе доходи в бюджета на България в размер на 2,4 милиарда лв. на годишна база. Това на процедура може да изплати и огромна част от инвестицията в газопровода, който се води благосъстоятелност на държавния газов оператор " Булгартрансгаз ". Стойността на тръбата доближава 3 милиарда лева и на процедура разреши на Русия да заобиколи Украйна при доставките на газ към тези страни.
Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР