Няма условия за моя визита. Радев отхвърли варианта да се види с Макрон за Северна Македония
Президентът Румен Радев не има намерение да посети френския си колегя Еманюел Макрон дружно с премиера Кирил Петков и външната министърка Теодора Генчовска, с цел да обсъдят възможното повдигане на българското несъгласие над договарянията на Северна Македония за еврочленство.
Това сподели президентът по време на свое посещаване в Пловдив в сряда, отхвърляйки появила се през последните дни неофициална информация, че се възнамерява посещаване на българска делегация в Париж, където да бъде утвърдено предложение на Макрон за повдигане на българското несъгласие.
"Няма условия за моя аудиенция ", сподели пред публицисти Радев в сряда. "Няма прогрес по откритите въпроси сред София и Скопие. Искам да видя действителни резултати. Оценявам ангажираността и напъните на нашите европейски сътрудници. "
Президентът разяснява и желание на ръководещата коалиция да остави финалното решение по тази тематика на Народното събрание, акцентирайки, че депутатите би трябвало да се съобразят с волята на хората.
The code has been copied to your clipboard. The URL has been copied to your clipboard
No media source currently available
"Що се отнася до убеждението на премиера Кирил Петков, че последната инстанция по тематиката Република Северна Македония е Народното събрание, би трябвало да уточня, че последната инстанция постоянно е народът и за неговото консултиране има конституционни механизми ", сподели Радев без да посочи дали има поради инициирането на референдум.
На съответен въпрос от публицистите дали засяга национално допитване, президентът сподели само, че следи деликатно позициите на партиите, както съгласно него го вършат и българите. До момента за референдум по тематиката са говорили "Възраждане " и Вътрешна македонска революционна организация.
По мотив признатия предходната седмица президентът сподели, че "пълноценната ни европейска интеграция е стратегическа цел, заложена в контракта ни за участие, само че би трябвало да бъдат регистрирани и евентуалните опасности ".
"Решенията не би трябвало да предхождат задълбочения разбор, оценката на риска и пълноценната осведомителна акция ", добави Радев, добавяйки, че паралелно с проекта за въвеждане на еврото, би трябвало да има и проект за неутрализация на евентуални отрицателни последици, за повишение на приходите, за подсилване на конкурентоспособността на българската стопанска система.
Помолен да разяснява дейностите на държавното управление във връзка с бежансдката рецесия, президентът съобщи, че "всеки, който има предпочитание да работи, да се устоя с труда си, децата му да учат в наши учебни заведения, би трябвало да получи такава опция ".
Източник: svobodnaevropa.bg
КОМЕНТАРИ