...

В Ямбол се проведе престижно състезание по планинско колоездене

През почивните дни в ямболския лесопарк „ Боровец “ , след 10-годишно спиране, се организира интернационално съревнование по планинско колоездене в Олимпийската дисциплинираност Кроскънтри ХСО . То е част от календара на Международния Колоездачен Съюз и носи точки за международната класация.

Мероприятието бе проведено от Община Ямбол , Българската федерация по колоездене и колоездачен клуб „ Райдърс Юнайтед “ .

В града преди три години беше построен профилиран парк за планинско колоездене и първото в България профилирано подготвително трасе за дисциплинираност Кроскънтри Олимпик. И тази година справедливо одобри семейството на първото си интернационално съревнование. Отзивите за организацията на събитието от състезателите и интернационалния комисар са отлични.

XCO дисциплината е една от най-тежките в планинското колоездене и съставлява спускания и изкачвания през кръстосан терен в кръгообразен маршрут, като според от категорията и натоварването, другите групи вършат друг брой обиколки по трасето.

В категорията мъже състезателите трябваше да създадат общо 8 обиколки на спортното трасе с дължина от 3150 метра. Най-бърз беше представителят на националния тим на Украйна Александър Каняев . Втори след него, с по-малко от 1 секунда разлика, финишира съотборникът му Дмитро Ттаренко . Трети в категорията остана представителят на прилежаща Гърция Хорон Молла Амет Али Оглу . Сред българите , най-хубаво време съумя да реализира младата ни вяра Виктор Енев от Колоездачен клуб /КК/ „ Витоша “ , който се класира на 5 място при мъжете .

При дамите , които вършиха по 6 обиколки на техничното трасе, целият подиум бе окупиран напълно от представителки на националния тим на Украйна. Най-бърза измежду тях е Мария Шерстюк , втора след нея се подреди Мария Сухопалова , а трета остана Ирина Слободян .

В категория юноши 15-16 година конкуренцията беше доста оспорвана до последния миг. Най-добре се оправи представителят на клуб „ Велораптор “ Радостин Костадинов . Втори и трети след него се класираха Преслав Кожухаров от КК „ Лястовица 1905 “ и Джан Рюстемов от КК „ Цар Симеон “. При юношите 17-18 година най-бърз беше Никола Добрев от КК „ Варна “, следван от Михаил Костадинов /КК „ Витоша “/ и Деян Атанасов /КК „ Верея “/.

„ Ямбол Байк Къп “ се организира с помощта на Община Ямбол, а призьорите в обособените категории бяха наградени персонално от кмета на града Валентин Ревански и заместник-кмета Енчо Керязов . Победителите в надпреварата си разделиха паричен награден фонд от 3600 лв. , както и предметни награди .

Организаторите на събитието от Община Ямбол и клуб „ Райдърс Юнайтед “ си слагат още по-високи цели за 2025-а година, когато желаят събитието да бъде с по-висок сан и още по-мащабно.