През 2023 г. 15 регионални ВиК оператори ще получат по-малко

...
През 2023 г. 15 регионални ВиК оператори ще получат по-малко
Коментари Харесай

КЕВР ще намали одобрените цени на ВиК операторите с ниска ефективност и неизпълнени инвестиции

През 2023 година 15 районни ВиК оператори ще получат по-малко нарастване на цените на ВиК услугите спрямо утвърдените цени в техните бизнес проекти. За шест от тези сдружения настоящите все още цени даже ще бъдат понижени.

За 5 районни сдружения се предлага по-високо нарастване по отношение на утвърдените цени на ВиК услуги - в областите Варна, Плевен, Русе, Смолян и Стара Загора.

Това предвиждат докладът на КЕВР и планът за решение за изменение на утвърдените цени на ВиК услуги за 2023 г, които регулаторът в състав ВиК прегледа на извършени на 6 декември.г. намерено съвещание и публично разискване. Процедурата се организира по реда на член 6, т. 2 и член 29 от Наредбата за контролиране на цените на водоснабдителните и канализационните услуги /НРЦВКУ/. Докладът и проекторешението бяха авансово оповестени на интернет страницата на Комисията.

В сходство с настоящата законова и подзаконова уредба, след третата и след петата година от приемането на бизнес проектите на ВиК сдруженията КЕВР е нормативно задължена да актуализира одобрените с 5 - годишните бизнес проекти на ВиК сдруженията цени на услуги за идната година. При изменението на цените регулаторът регистрира спомагателни индикатори за осъществяване, а освен насъбрания инфлационен показател от датата на приемане на бизнес проектите. 

С решение от 30.12.2020 година Комисията извърши нормативното условие да регистрира степента на осъществяване на утвърдените бизнес проекти след третата година на регулаторен интервал 2017-2021 година и промени утвърдените цени на ВиК услуги за 2021 година Със сегашната процедура регулаторът регистрира осъществяването на утвърдените бизнес проекти през останалите две години от предходния регулаторен интервал - 2020 година и 2021 година

Сегашната процедура по изменение на цените на услугите се организира откакто през 2022 година Комисията извърши повсеместен регулаторен обзор, включващ планови инспекции на активността на всички ВиК сдружения за 2020-2021 година За повторно при изменението на цените на услугите регулаторът регистрира и резултата от осъществяването на вложенията, заложени от сдруженията в техните бизнес проекти, както и осъществяването на единните индикатори за успеваемост.  Оценяването на активността на сдруженията е осъществено с използването на единна методика, което основава равнопоставеност сред тях. Приетият от Комисията отчет за осъществените през 2022 година отчет е оповестен на интернет страницата на Комисията (www.dker.bg) в раздел ВиК/Информационна система.

Всеки един бизнес проект е самобитен контракт сред потребителите и доставчиците на услуги, в тази ситуация ВиК сдруженията. Ролята на регулатора е да управлява прецизно осъществяването на параметрите на бизнес проектите, защото в тях е заложен явен ангажимент - клиентите да получават качествена услуга против избрана от Комисията цена. Всяко несъблюдение на индикаторите от бизнес проекта е нарушаване на този ангажимент и обвързване на КЕВР е да отрази това с смяна в цената.

С предлаганите промени на цените за 2023 година Комисията дава настояща самостоятелна оценка за резултатите от активността на всеки обособен ВиК оператор с утвърден бизнес проект. За ВиК операторите, които с бизнес проектите са поели съответни задължения, само че качеството на техните услуги е влошено и вложенията не са реализирани, Комисията ги глоби и понижава утвърдените им цени за 2023 година За сдруженията, които са потвърдили високо осъществяване на заложените цели, утвърдените цени се усилват.

В откритото съвещание участваха представители на ВиК сдружения от цялата страна, а в публичното разискване – от Министерство на регионалното развитие, Омбудсмана на Република България, браншовите синдикати на КНСБ и КТ „ Подкрепа “, Българската асоциация по водите, Съюзът на ВиК операторите, Гражданска платформа „ Изправи се.бг “ и Община Бургас.

На откритото заседание част от представителите на ВиК сдруженията, за които се планува понижение на цените, обявиха, че регулаторът би трябвало да регистрира в по-голяма степен утежняването на цялостната икономическа среда с нараснали разноски за електрическа енергия и материали, както и насъбраната инфлация. Според други ВиК сдружения промените са оправдани и Комисията вярно е отчела осъществяването на индикаторите за активността.

На публичното разискване представителят на Министерство на регионалното развитие посочи, че преди понижението на цените за обособени оператори регулаторът би трябвало да извърши по-пълна инспекция и да им даде съответни инструкции по отношение на неизпълнението на условията. Според Омбудсмана в изискванията на рецесия цените не би трябвало да бъдат повишавани, а определянето на равнището на обществена търпимост следва да се прави въз основа на надеждни данни. Браншовият профсъюз към КНСБ е на мнение,че финансовите корекции на бизнесплановете след 3-та и 5-та година водят до дисбаланс в прогнозните доходи на сдруженията, което не подсигурява тяхното стабилно развиване. Според синдиката на КТ „ Подкрепа “ е нужна смяна на формулата за установяване на инфлацията, защото заради забавеното приемане на някои бизнес проекти тя не е регистрирана в цялостна степен. От БАВ се оповестиха за смяна в нормативната уредба, с която да се даде опция за поправяне на цените заради по-късно приемане на проектите. Съюзът на ВиК операторите е на мнение, че понижението на цените слага сдруженията в мъчно състояние, защото се отразява на вложенията. От Гражданска платфорва „ Изправи се.бг “ показаха мнение против изменението на цените. Според организацията обществената търпимост не е регистрирана въз основа на действителни данни, индикаторите за успеваемост не се извършват и са нужни нови решения за осъществяване на действителна промяна във водния бранш.

„ Наредбата за контролиране на цените на ВИК услугите от 2016 година, призната от Министерския съвет, ясно указва, че след третата и след петата година от осъществяването на бизнес проектите Комисията следва да регистрира осъществените от сдруженията действителни вложения и степента на осъществяване на единните индикатори за успеваемост “,заяви на публичното разискване доктор Ивайло Касчиев, началник на работната група и шеф на дирекция „ Водоснабдителни и канализационни услуги “.  Той разясни, че съгласно настоящия закон регулаторът прецизно извършва пълномощията си и по избрана методика ползва обединен метод към всички оператори при преизчисляването на цените на ВиК услугите. Според него дейностите на Комисията са поредни - при осъществяване или несъблюдение на вложенията и индикаторите, заложени в бизнес проектите на сдруженията, регулаторът отразява това в актуализацията на техните цени. „ Регулаторната рамка у нас е удобна за активността на ВиК операторите. България е единствената страна в Европа, в която в определяните цени авансово се включват както направените вложения, по този начин и тяхната възвращаемост. В другите страни първо би трябвало да се създадат вложенията и след това се получава съответната възвращаемост “, съобщи Ивайло Касчиев. Той акцентира, че през миналите години Комисията непрестанно е уведомила ВиК операторите и всички способени държавни институции за систематичното несъблюдение на капиталовите стратегии, заложени в бизнес проектите на водните сдружения. Според него е редно ВиК операторите да отговорят на въпроса за какво качеството на услугата не се усъвършенства през годините и какви ограничения са нужни в тази тенденция, както и за какво някои сдружения съумяват да изпълнят параметрите на своите бизнес проекти, а други не. Мерки в тази тенденция следва да бъдат вземани от принципалите на сдруженията, а не от КЕВР. Те би трябвало да правят настоящи разбори, да дават рекомендации и да вземат участие интензивно в оперативното ръководство на ВиК сдруженията, съобщи Ивайло Касчиев.

В 14-дневен период участниците в публичното разискване могат да внесат в КЕВР писмени мнения по плана за решение за изменение на утвърдените с бизнес проектите цени на ВиК услуги за 2023г. Окончателно решение регулаторът ще одобри на закрито съвещание на 30.12.2022 г.2022 г
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР