Претъпканите улици на Ню Делхи бяха обновени. Уличните лампи осветяват някога тъмните тротоари. Градските сгради и стените са изрисувани с ярки стенописи и графити. Засадени цветя има навсякъде.
Но много от бедните в града казват, че просто са били изтрити, подобно на бездомните кучета и маймуни, които бяха премахнати от някои квартали, докато столицата на Индия се преобразява преди срещата на върха на Групата на 20 (Г-20) нации.
Правителството на министър-председателя Нарендра Моди се надява, че сложните усилия да направи Ню Делхи искрящ – „проект за разкрасяване“ с цена от 120 милиона долара – ще помогнат да се покаже културната мощ на най-многолюдната нация в света и да укрепи нейната позиция на световната сцена.
Двудневната среща на върха ще се проведе в новопостроената сграда Bharat Mandapam, разтегнат изложбен център в сърцето на Ню Делхи.
Очаква се да присъстват десетки световни лидери. Г-20 включва 19-те най-богати страни в света плюс Европейския съюз. Понастоящем Индия поема председателството, което се сменя ежегодно между членовете.
Но за много улични търговци и тези, натъпкани в бедняшките квартали на Ню Делхи, промяната на Г-20 означава изселване и загуба на средства за препитание, повдигайки въпроси относно политиките на правителството за справяне с бедността.
В град с повече от 20 милиона души преброяването от 2011 г. показва броя на бездомните хора на 47 000, но активистите казват, че това е много подценено и реалният брой е поне 150 000.
От януари стотици къщи и крайпътни сергии бяха разрушени, прогонвайки хиляди хора. Десетки бедняшки квартали бяха изравнени със земята. Много жители получиха известия за изгонване само малко преди разрушаването да започне.
Властите казват, че събарянето е извършено срещу „незаконни посегателства“, но активисти за правата на човека и изгонените поставят под съмнение политиката и твърдят, че тя е тласнала още хиляди към бездомност.
Подобни разрушения бяха извършени и в други индийски градове като Мумбай и Колката, които бяха домакини на други събития на Г-20, водещи до срещата на върха този уикенд.
Активисти казват, че това е нещо повече от случай на изпадане от поглед, извън ума.
Абдул Шакил от Basti Suraksha Manch (Форум за спасяване на колонията) казва: „В името на разкрасяването животът на градските бедни е унищожен.“
„Парите, използвани за Г-20, са парите на данъкоплатците. Всички плащат данъка. Същите пари се използват за тяхното изгонване и изселване“, каза той. „Няма смисъл.“
РекламаРеклама