Нормално е да има умрели, морга и пандиз - разкрития на красива круизна медсестра
На кораба, на който работех, имаше към 7000 пасажери и 1500 чиновници. Това са в действителност едни дребни градове. Това споделя пред сръбския " Курир " 27-годишната Наташа Илич, която от две години работи като здравна сестра на круизни кораби.
Тя живее живот, за който мнозина мечтаят. Пътува по света, посещава екзотични дестинации, прекарва месеци на първокласен транспортен съд и в това време печели сносно.
" Там имаме 13 ресторанта, спектакъл, кино, магазини, дребен търговски център, фитнес, фризьорски салон, СПА център... Но и тук, както на всички места по света, хората боледуват, тъй че е обикновено че с изключение на всичкото развлечение да имаме болница и морга. И още, имаме - затвор! ", разкрива тя.
Наташа се впуснала в това премеждие преди две години дружно с годеника си Андрей. Кандидатствали в няколко компании. Имали единствено едно изискване – да заминат дружно. Десетина дни след изявление в Сплит ги уведомили, че са минали и могат да тръгнат.
Насред океана
" Мама, баща и сестра бяха малко уплашени. „ Пирати ще ни атакуван “, споделиха те ", споделя Наташа.
" Случвало ми се е да седна на стол с колелца и като ни удари вълна, да се возя от единия до другия завършек на болничното заведение. Но това е единствено в случай че са по-малки кораби, на огромните е едвам доловимо и не се усеща.
Разбира се, може да бъде малко злокобно, когато сте в средата на океана през нощта и когато излезете на палубата, и всичко към вас е черно, не можете да видите нищо, можете да чуете единствено вълните ", споделя Наташа, която се усеща по-сигурна в морето, в сравнение с сушата.
Тя разкрива, че сигурността се взема доста насериозно. Има задоволително избавителни лодки. Не е като " Титаник ".
" Имаме лекари и медицински сестри на борда, както дребни деца, по този начин и възрастни хора, тъй че имаме потребност от знания от цялата медицина - гинекология, педиатрия, кардиология, даже и ортопедия, тъй като постоянно се случва да паднат, да си счупят кост, т. би трябвало да се направи рентгенова фотография, да се постави гипс.
Нормално е всеки ден да се вършат и вливания, от време на време и реанимации. Когато бяхме на задгранично пътешестване, много хора бяха в болница в интензивно лекуване.
Един мъж имаше мозъчен кръвоизлив, една жена си счупи тазобедрена става, трета получи инфаркт и тогава трябваше да се редуваме 24 часа в денонощието, нон-стоп " споделя тя и добавя, че има дни, в които е доста тежко, само че има също са дни, когато най-лошият случай е главоболие или гадене.
Големите океански кораби също имат морги и Наташа споделя, че на тези кораби постоянно идват възрастни хора. Някои знаят, че им остава малко живот, тъй че последното им предпочитание е да дойдат на круизен транспортен съд.
" За двете години, откогато работя, няма починали на борда. Случвало се е обаче да вършим реанимации, те са сполучливи, смъкваме пациентите на идващото пристанище и чуваме, че след няколко дни са умряли.
Случвало се е на мои сътрудници. Това е транспортен съд с над 8000 души, обикновено е да се случи ", изяснява тя.
На кораба има и затвор, като там са затворени двама души, откогато Наташа работи.
" Тези затвори нормално са за посетители, които се напият и основават проблеми.
Има ясни правила за държание на борда, знаете по какъв начин да се отнасяте към другите посетители, личния състав. Когато някой прекрачи тази граница – стига до пандиза. Така беше с един посетител, само че и с един чиновник. Той беше филипинец.
Просто не се усещаше добре душевен, изиска да слезе, имаше податливост към самоубийство. Ние обаче бяхме в морето. Трябваше да го вкараме в пандиза, с цел да не се случи нещо.
Случва се хора да скочат от кораба и да изчезнат. Никой не може да ги откри, тъй като ще ни трябват 15 часа, с цел да намерим човек в този цялостен мрак, а той ще почине за половин час при тази температура ", показва сестрата.
Около света
Благодарение на тази работа Наташа посетила към 15 страни и към 40 града.
" На една обиколка посетихме Швеция, Германия, Норвегия, Дания. Във втората - Дубай, Абу Даби, Оман. Посетихме Средиземноморието - Италия, Испания, Франция, Португалия, а също по този начин минахме от Скандинавия до Карибите. Това е най-красивото преживяване. Видях Антигуа и Сейнт Китс, Сейнт Мартин. Наистина, парадайс на земята. Вода - тюркоазен цвят. Идеалната температура е 27-28 градуса през ноември. Морето е топло, а хората приятни, сърдечни ", споделя тя.
Наташа споделя, че заплатата на здравните служащи на кораба нормално варира от 2500 до 3000 евро и че това елементарно би могло да бъде идеална работа, в случай че нямаше един минус.
" Ще бъда три месеца на кораба, след това два у дома и отново. Хубавото обаче е, че получавам заплата и в тези месеци, когато не работя. Ако бях мъж, цялостен живот щях да работя тази работа, само че несъмнено, че бих желала да стана майка, тъй че това няма да е допустимо. Смятам да работя още две-три години и по-късно считам да се върна в Сърбия ", признава тя.
Източник: blitz.bg