Премиерът Кирил Петков по време на инспекцията на ТЕЦ БрикелГраждани

...
Премиерът Кирил Петков по време на инспекцията на ТЕЦ БрикелГраждани
Коментари Харесай

Защо трябва да избираме дали да работим, или да сме здрави?

Премиерът Кирил Петков по време на инспекцията на Топлоелектрическа централа " Брикел "
Граждани на Гълъбово през днешния ден излизат на митинг против работата на Топлоелектрическа централа „ Брикел “, чиято работа беше спряна от държавното управление на Кирил Петков, само че по-късно възобновена от съда. След инспекция на място, тогавашният министър-председател Петков и тогавашният министър на околната среда и водите Борислав Сандов установяваха нарушавания от екологично естество. 

Проверката на Петков и Сандов регистрира равнище на серен диоксид от 5600 мг на пространствен метър. Според проверяващите екипи на място това бе над 15 пъти по-високо от нормите. Стойността на измерените фини прахови частици бе 1367 мкг/м3, при норма 50 мкг/м3 за този тип обекти.

По думите на Сандов екоминистерството е било „ чадър за прикриване на замърсявания и нарушавания на еконормите “ от „ Брикел “.

Протестът против работата на „ Брикел “ ще протече със съответния контрапротест с искане ТЕЦ-ът да продължи да работи. Протестиращите против „ Брикел “ желаят чист въздух и страната да вземе ограничения, до момента в който контрапротестиращите споделят, че демонстрацията на съперниците на ТЕЦ-а е политическа и декларират, че желаят да запазят работните си места. Едните желаят да са здрави, другите да работят.
Да работим или ида сме здрави?
Да работим или да сме здрави не е избор, които би следвало да стои пред жители на държава-членка на Европейския съюз през 2022 година. Не е избор, който би следвало да стои пред който и да е било, където и да е по света, само че изключително не пред България, на чиято територия въпреки всичко работят европейски правила.

ТЕЦ-ове има освен в България, има в цяла Европа, колкото и да не са предпочитане, защото следата, която остават върху природата и хората, не е за занемаряване. ТЕЦ-овете в Европа обаче следват дадени правила, с цел да се минимизира тази диря.

Екоизискванията не са основани да пречат, а да се съблюдават. От тях има потребност. Ако те пречат на някого, може би е редно да бъде преосмислена неговата активност. Както прочее се и случи в съответния случай, единствено че съдът реши друго.

Изборът дали да работим, или да сме здрави няма нищо общо с европейската цивилизация. Междувременно служебното държавно управление не приказва по тематиката, чуваме само поръчки от някогашните ръководещи за нейното продължение. Докато жителите на Гълъбово и региона би трябвало да избират дали да са здрави, или да работят, страната е длъжна да взима ограничения, да пробва, до момента в който откри решение на въпроса. Така най-малко би следвало да е.
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР