Прекрасните български момичета продължиха впечатляващото си представяне на Европейското първенство.

...

Волейболните националки победиха Румъния и спечелиха второто място в групата си

Прекрасните български девойки продължиха впечатляващото си показване на Европейското състезание. Нашите победиха трагично Румъния в балканския конфликт с 3:2 (26:24, 18:25, 25:17, 22:25, 15:12) и заслужиха второто място в група В, което ще им даде и на доктрина по-лек чоп за осминафиналите. Преди началото на мача нищо не бе несъмнено. Шансове за идната фаза имахме ние, румънките, Швейцария и Босна и Херцеговина. Нашите обаче реализираха победа с доста темперамент и дух – най-важните оръжия в младия ни отбор. При загуба с 0:3 сигурно нямаше да сме втори за сметка на Румъния.
Прочетете още
Българките започнаха мача с голям хъс. Равенството се резервира единствено до 2:2. Тогава нашите дръпнаха с две точки – 4:2. А след това усилиха безапелационно задатъка до удобното 8:4. В офанзивата ни още веднъж над всички беше Радостина Маринова, помагаше и също Мирослава Паскова. Започна къса замяна на точки, от която ние несъмнено бяхме удовлетворени.

Много мощно се включи Мария Йорданова. След две нейни офанзиви резултатът стана 11:6. Румъния обаче се върна в мача. Пет следващи доведоха до тъждество - 11:11. Неприятната серия бе прекратена с начален удар в навън. За първи път в гейма поведе Румъния – 13:12. Блокада на Мира Тодорова изравни резултата, а след неточност на противника отново поведохме – 14:13. Румънките ни помогнаха с още една топка в навън.

Лошата черна серия изглеждаше забравена. България поведе с 18:14 след серия положителни начални удари на Тодорова. Две инфарктни дълги разигравания приключиха за нас – 21:16. Маринова с марково осъществяване усили още задатъка ни. Румъния се хвърли да избавя гейма и резултатът стана единствено 23:22. Най-накрая втората кошмарна серия завърши и първият геймбол беше за нас – 24:22. Румъния го избави и освен - 24:24. Стигнахме до нов геймбол след неверен начален удар на противника. Тодорова постави точката в драмата – 26:24.

Вторият гейм не стартира добре за България. Румънките рано дръпнаха с 6:1. Йорданова спря серията, само че това не докара до начало на наша. Все отново преднината спадна до 7:4. Нашите продължиха постепенно да „ настъпват " в резултата. Стигнахме до 10:12. Двата отбора започнаха да разменят сполучливи офанзиви при оскъдна преднина за Румъния. Най-накрая изравнихме резултата, откакто Петя Баракова направи хитро стартиране – 15:15. Съперникът отново взе три точки преднина. Нашите отвърнаха с две – 17:18. За страдание Румъния още веднъж направи серия, поведе с 24:18. Изравняването в сетовете пристигна при 25:18.

В третата част заиграхме като в първата – решително и самоуверено. Поведохме с 6:2 - и блокадата, и офанзивата работеха на висота. Нямаше по какъв начин да чакаме липса на опозиция. Румъния влезе в своята въпреки и къса серия – 6:4 за България. Но за разлика от предишния гейм не се притеснихме, а ударихме гневно – 10:4. Това обаче сториха и румънките, намалявайки преднината ни до 12:10. Нашите още веднъж направиха значима крачка напред и поведоха с 15:11, а по-късно и с 20:12. Много мощно включване от аварийна пейка направиха Мария Кривошийска и Елена Бечева. А за дългата серия от началния удар се грижеше Баракова. При 22:14 геймът изглеждаше към този момент превдварително решен. Съпротивителните сили на румънките очевидно понижиха. Първият геймбол пристигна при 24:16, само че Румъния се измъкна с добра офанзива. При втория ни обаче блокадата беше безпощадна – 25:17.

В четвъртия гейм България стартира с доста дух и ясно схващане, че той може да значи второ място в крайното класиране в група В. Равенствата се точеха до 3:3, когато нашите дръпнаха – 9:3. Отново основна роля изиграха Кривошийска и Бечева. Румънките се хвърлиха крепко да останат в мача и понижиха пасива си до най-малко 10:9. Нашите се разсъниха от краткотрайната рецесия с два отлични начални удара на Маринова – 12:9. Но насладата беше за малко – неточност на Йорданова докара до единствено 12:11 за нас. Отлична двойна обсада на Маринова и Тодорова добави нова точка. За повторно в мача Баракова излъга с стартиране румънките за 14:12. Грешен начален удар на Тодорова обаче отново понижи задатъка ни. А по-късно резултатът бе подравнен – 14:14. Нашите откриха сили отново да вземат скъпоценна преднина от три точки след начални удари на Баракова.

Балканският конфликт демонстрираше доста драма за наслада на тифозите, които пълнеха залата в очакване на дуела Италия – Босна и Херцеговина. А Румъния поведе с 19:17. Развоят беше призрачен поради началото на гейма, когато се виждахме рано крайни спечелили. Румънките изглеждаха уверени, че няма да изтърван огромния поврат. Те поведоха с 21:18. Но нашите също имаха какво още да кажат. Намалихме изоставането до 20:21. Тодорова направи страхотна единична обсада за 21:21. Лошото обаче стана и Румъния поведе с 24:22. Трябваха ни две сполучливи разигравания. Още при първото обаче Маринова бе хваната на обсада, а резултатът стана 2:2.

Тайбрекът трябваше да реши дали още през днешния ден можем да сме втори в групата или би трябвало да разчитаме на утрешния мач против Швейцария от 19 ч. Блокадата на Тодорова и Баракова донесоха първата точка в него. Веднага Румъния изравни. Дойде ред на Бечева още веднъж да блесне с блокаут – 2:1. А Тодорова направи ас – 3:1. Отново имахме преднина и в този момент беше най-важният миг да я запазим. Страхотно! Блокада на Кривошийска и Маринова донесе 4:1. Стана още по-добре – румънките не проведоха офанзивата си и добавихме още една точка. Чак тогава противникът понижи до 5:2 за нас.

Грешен начален удар даде „ едно рамо " на България и разликата от 4 точки се възвърне. Контраатака на Маринова направи преднината ни още по-сигурна – 7:2. При още един отличен начален удар на Баракова противникът не се провежда и ни подари 8:2. След наложителната замяна на полетата първата точка бе румънска, само че за жалост и втората – 8:4. Тогава прекъснахме късата серия на противника с блокаут – 9:4. Разменихме си по още една точка и 10:5. Румънките обаче направиха две следващи и резултатът стана 10:7. Трябваше ни незабавно увереността от началото на гейма. За нея се погрижи Тодорова с отлична добавка – 11:7. Румънките се подвигнаха на взлом и забиха три следващи точки – 11:10. Драмата се заплиташе с всяка секунда. Съдиите дадоха топка в навън за Румъния. Видео повторението обаче сподели друго – 11:11. Маринова още веднъж беше индивидът, който да спре серия на противника – 12:11. Отлична вест – топка в навън и 13:11 за България. И още по-добра – Бечева направи блокаут и докара до три мачбола. Първият – несполучлив! Блокадата ни изкара топката в навън. Блокаут и страхотна победа!

Източник: trafficnews.bg