Ново откритие: Прекаляването със сол отключва опасни автоимунни заболявания
Прекаляването със сол отключва рискови автоимунни болести, измежду които множествена склероза (МС). Изследователи от Йейл са разпознали протеин, който провокира загуба на имунна регулация.
Това изобретение, което акцентира ролята на факторите на околната среда, като да вземем за пример високия банкет на сол, предлага нова цел за създаване на универсални автоимунни лекувания.
Изследователски екип в лабораторията на Дейвид Хафлър, откривател от Йейл, който по това време е в Харвард, открива тип Т-клетки при хората, които потискат имунната система; по-късно те откриват, че тези по този начин наречени регулаторни Т-клетки, когато са дефектни, са съществена причина за автоимунни болести, по-специално множествена склероза (МС). В продължение на доста години обаче механизмът, изравен зад тази дисфункция, оставаше неразбираем. В ново изследване, ръководено от Йейл, екип от откриватели открива, че тази загуба на имунна регулация се провокира от увеличението на PRDM1-S, протеин, участващ в имунната функционалност, като се задейства динамично взаимоотношение на голям брой генетични фактори и фактори на околната среда, в това число висок банкет на сол. Констатациите, оповестени на 28 август в списание Science Translational Medicine, разкриват и нова цел за универсално лекуване на човешкото автоимунно заболяване.
Изследването е ръководено от Томоказу Сумида, помощник в Йейлското учебно заведение по медицина (ЙУМ), и Хафлър, професор по неврология и професор по имунобиология в Йейл – Уилям С. и Лоис Стайлс Еджърли.
Разкриване на механизма на Министерски съвет
„ Тези опити разкриват основен механизъм в основата на загубата на имунна регулация при Министерски съвет и евентуално при други автоимунни болести “, споделя Хафлър, който е и ръководител на катедрата по неврология в Йейл. „ Те също по този начин прибавят механична визия за това по какъв начин дисфункцията на Treg [регулаторните Т-клетки] се появява при човешките автоимунни болести. “
Известно е, че автоимунните болести, които са измежду най-често срещаните нарушавания при младежите, се въздействат от генетични фактори и фактори на околната среда, в това число недостиг на витамин D и мастни киселини. В по-ранно изследване Сумида и Хафлер откриват, че високите равнища на сол също способстват за развиването на множествена склероза – автоимунно заболяване на централната нервна система. По-конкретно те следят, че високото наличие на сол провокира инфектиране в един тип имунни кафези, известни като CD4 Т-клетки, като в същото време води до загуба на функционалността на регулаторните Т-клетки. Те откриват, че това се реализира благодарение на сензитивна към солта киназа или ензим от решаващо значение за клетъчната сигнализация, прочут като SGK-1.
В новото изследване откривателите употребяват секвениране на РНК, с цел да сравнят експресията на гени при пациенти с Министерски съвет с тази при здрави хора.
При пациентите с Министерски съвет откривателите откриват upregulation или нараснала експресия на ген, наименуван PRDM1-S (примат-специфичен транскрипционен фактор), прочут също като BLIMP-1, който взе участие в регулирането на имунната функционалност.
Нови евентуални цели за автоимунни лекувания
Изненадващо PRDM1-S провокира нараснала експресия на сензитивния към сол ензим SGK-1, което води до нарушение на регулаторните Т-клетки, откриват откривателите. Освен това те откриват сходна свръхекспресия на PRDM1-S при други автоимунни болести, което допуска, че тя може да е обща характерност на дисфункцията на регулаторните Т кафези.
„ Въз основа на тези прозрения в този момент създаваме медикаменти, които могат да се насочат към и да понижат експресията на PRDM1-S в регулаторните Т кафези “, споделя Сумида. „ И започнахме съдействие с други откриватели от Йейл, употребяващи нови изчислителни способи за увеличение на функционалността на регулаторните Т кафези, с цел да разработим нови подходи, които ще работят при всички човешки автоимунни болести. “
Източник – Sci Tech Daily/Превод:SafeNews
Още вести четете в: Здраве За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News