Предстоящият зимен сезон се очертава като особено труден за българските

...
Предстоящият зимен сезон се очертава като особено труден за българските
Коментари Харесай

От парно до климатик: Кой е най-изгодният начин за отопление през зима 2024?

Предстоящият зимен сезон се обрисува като изключително сложен за българските пенсионери, които ще се изправят пред обилни разноски за отопление, без значение от определения способ - дърва, газ, климатици или централно парно отопление. Въпреки лекото намаляване в цените на парното в страната по отношение на предходната година, с помощта на фрапантното поевтиняване на природния газ, финансовото задължение за най-уязвимите групи от обществото остава тежко.

Според калкулации, основани на настоящите цени, сметката за отопление с централно парно на апартамент от 80 квадратни метра в столицата София през най-студените месеци се чака да доближи малко над 350 лв.. Това съставлява забележителна част от минималната пенсия за стаж и възраст, която сега е 580 лв..

За пенсионер, живеещ самичък и разчитащ на минимална пенсия, след заплащането на сметката за отопление остават едвам 230 лв. месечно за покриване на всички останали жизненонеобходими разноски, в това число храна, електричество, вода, телевизия, телефон и медикаменти. Тази финансова действителност принуждава доста пенсионери да прибягват до отопление единствено на една стая от жилището си, с цел да понижат разноските.

Националният статистически институт (НСИ) дава тревожни данни, съгласно които всяко пето домакинство (20,7%) няма финансовата опция да отоплява съответно дома си. Сред пенсионерите този % е още по-висок. Данните на Националния застрахователен институт (НОИ) демонстрират, че над 35% от пенсионерите с пенсия за стаж и възраст, или малко над 500 000 души, получават минималната пенсия от 580 лв..

Ситуацията се усложнява в допълнение от обстоятелството, че през предходната зима ставката на налог добавена стойност (ДДС) за парното беше върната на общоприетото равнище от 20%, което докара до доста нарастване на сметките за отопление. Това се случи макар понижената ставка на Данък добавена стойност от 9% за някои други артикули и услуги.

Интересно е да се означи, че макар понижението в цената на природния газ до равнища, близки до тези преди енергийната рецесия и спора в Украйна, крайните консуматори не престават да заплащат доста по-високи цени за парно отопление. Например, през ноември 2021 година цената на парното в София е била 98,48 лв. за мегаватчас, до момента в който в този момент е 128,25 лв. за мегаватчас, което съставлява повишаване с над 30% за интервал от три години, в случай че цената на газа сега е по-ниска.

Алтернативните способи за отопление също съставляват забележителен разход. Отоплението с дърва и екобрикети се обрисува като по-икономична алтернатива спрямо централното парно. Природният газ, въпреки и малко по-скъп от дървата и екобрикетите, също се чака да бъде по-изгоден от парното тази година, в случай че не настъпят непредвидени рецесии на пазара.

За съпоставяне, през октомври предходната година " Булгаргаз " е продавал газ на цена от 60,41 лв. за мегаватчас без данък и Данък добавена стойност. В момента цената е малко по-висока - 63,72 лв. за мегаватчас, което води до леко повишаване на горивото за семействата. Въпреки това, актуалната цена остава по-ниска от тази през ноември 2021 година, когато е била 93,19 лв. за мегаватчас.

За апартамент от почти 80 квадратни метра в София, сметките за парно през най-студените месеци на предходната година са достигали към 380 лв.. Прогнозите за тази зима, при сходни температури, плануват малко по-нисък разход - към 350 лв. месечно. Ако през предишния отоплителен сезон общата сметка за парно е била 1400 лв., упованията за тази зима са за към 100 лв. по-малко, при изискване че зимата не е по-студена.

Отоплението с дизелово гориво, въпреки и по-евтино от предходната година заради стабилизирането на цените на горивата, остава скъпа алтернатива. Използването на електрически казан или пропан-бутан за отопление е по-икономично, само че въпреки всичко съставлява забележителен разход.

Климатиците се обрисуват като най-изгодната алтернатива за отопление все още. Съвременните климатични системи, изключително хиперинверторните модели, са извънредно енергоефективни, с коефициент на промяна на силата при отопление и изстудяване, преизпълнен 5 към 1. За апартамент от 80 квадратни метра, при настоящите цени, месечният разход за отопление с климатик от висок клас се прави оценка на към 200 лв., което е съвсем двойно по-малко от разхода за парно отопление.

Важно е да се означи, че изгодността на климатиците за отопление се дължи на контролираните от Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР) цени на електрическата енергия за битови консуматори. Въпреки това, от 1 юли цената на тока за семействата беше нараснала приблизително с 1,77%, което ще се отрази на сметките през зимния сезон.

Предстоящият преход към свободния пазар на електрическа енергия в края на 2025 година може да докара до доста покачване на цените на тока, което ще промени значително картината на разноските за отопление в бъдеще.

В умозаключение, идният зимен сезон слага съществени финансови провокации пред българските пенсионери и семейства с ниски приходи. Въпреки лекото намаляване в цените на някои енергийни източници, общите разноски за отопление остават високи по отношение на приходите на забележителна част от популацията. Това постанова деликатно обмисляне на бюджета и обсъждане на разнообразни разновидности за отопление, с цел да се обезпечи комфорт през зимата при допустимо най-ниски разноски.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР