Представители на ЕС са направили това лято оценка на потенциалните

...
Представители на ЕС са направили това лято оценка на потенциалните
Коментари Харесай

”Файненшъл таймс”: След приемането си в ЕС Украйна ще може да получи около 186 млрд. евро в рамките на 7 г...

Представители на Европейски Съюз са създали това лято оценка на евентуалните финансови последствия от разширението - забелязано от английския ежедневник изследване, което е употребило разпоредбите от сегашния бюджет на съюза за интервала 2021-2027 година. Служителите приложили тези правила към бюджета на един хипотетично уголемен съюз, в който са били включени Украйна, Молдова, Грузия и шест страни от Западните Балкани.

 

Изследването, което е първото на Брюксел по отношение на евентуалното приемане на девет нови страни членки, слага огромно акцентиране върху сериозните политически и финансови последствия от разширението на съюза, показва " Файненшъл таймс ". Разчистването на пътя за приемане на Украйна е главен приоритет за водачите на Европейски Съюз от началото на съветската пълномащабна инвазия в страната, отбелязва изданието.

 

Въпреки че процесът на разширение евентуално ще отнеме повече от десетилетие и ще наложи съществени промени на съществуващите бюджетни разпореждания, предстоящият мащаб на измененията уверено ще промени финансовия баланс в блока, добавя вестникът.

 

" Всички страни членки ще би трябвало да заплащат повече в бюджета на Европейски Съюз и да получават по-малко от него; доста страни членки, които понастоящем са чисти получатели, ще станат чисти платци ", се споделя в заключението на документа, направен от секретариата на Съвета на Европейски Съюз.

 

Според оценката на изследването Украйна би имала право да получи 61 милиарда евро от кохезионните фондове на Европейски Съюз, които имат за цел да подобрят инфраструктурата в по-бедните страни членки. Девет други страни членки, измежду които Чехия, Естония, Литва, Словения, Кипър и Малта, биха изгубили правото си на финансиране от тези фондове.

 

В изследването обаче ясно се показва, че въздействието на Украйна върху режима на земеделските дотации в Европейски Съюз би било най-значително, разяснява " Файненшъл таймс ". Украйна би се трансформирала в най-големия адресат на дотации в блока със своите 41,1 милиона хектара обработвана земеделска повърхност, измествайки Франция на второ място. Това би означавало, че заплащанията за актуалните бенефициенти ще намалеят с 20,3% на хектар земеделска земя, отговаряща на изискванията за подкрепяне.

 

В изследването е била употребена елементарна екстраполация на съществуващите бюджетни правила на Европейски Съюз, които съвсем несъмнено ще бъдат поправени при положение на разширение, показва вестникът. То не е било създадено взаимно с Европейската комисия, изпълнителния орган на блока, нито е било утвърдено от нея. В него не се взема поради и вероятно присъединение на Турция.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР