Представете си следната ситуация: сядате пред безкрайния списък със задачи

...
Представете си следната ситуация: сядате пред безкрайния списък със задачи
Коментари Харесай

Тихо! Мозъкът трябва да работи: Как да се фокусираме в свят, който не спира да ни прекъсва

Представете си следната обстановка: сядате пред безкрайния лист със задания и се чувствате амбициозни и енергични. Само 20 минути по-късно обаче… към този момент сте затънали в имейли, известия, безчет отворени табове с предложения за отмора и телефонът ви звъни за следващ път. След още час, прекаран в тази блъсканица, концентрацията ви е останала някъде надалеч в предишното.

Ако това ви звучи познато, не сте единствените. Днес съществуват прекомерно доста неща, които непрекъснато ни разсейват, до момента в който се опитваме да свършим отговорностите си. Фокусът се е трансформирал в една от най-ценните – само че и най-дефицитни – качества, написа Fast Company.

Добрата вест е, че това умеене не е въпрос на чиста воля – по-скоро можем да определим фокуса като темп, мускулна памет, която може да бъде тренирана.
Работният ви ден може да бъде симфония… стига да се синхронизирате с мозъчните си ритми
Мозъкът ни следва така наречен ултрадиански ритми – цикли от 90 до 120 минути, в които редуваме интервали на централизация с умствена отмалялост.

Тези естествени ритми, открити още от откривателя на съня Натаниел Клейтман, са доказани и в актуалните невронаучни проучвания. Преумората настава, когато им се „ съпротивляваме “.

Точно затова, вместо да се борим с умората, би трябвало да структурираме деня си в съсредоточени блокове за работа, като си разрешаваме 10 до 20 минути за възобновяване – разходка, подготовка или дишане.

Можем да повтаряме цикъла два до три пъти дневно, с цел да реализираме оптимална умствена успеваемост.
Защо е значимо да настроим ежедневното си движение?
Преди да стартират осъществяването си, музикантите ревизират темпото и тоналността на творбата. По сходен метод и вие можете да започнете деня си посредством къса инспекция на личното си ментално положение.

Според проучване, оповестено в The Journal of Neuroscience, страстите оказват директно влияние върху вниманието и когнитивната ни еластичност. Ако се чувствате изморени, разсеяни или даже тревожни, вероятността да се справите с дълбока, стратегическа работа е доста по-малка.

Можете да отделите няколко минути всяка заран, с цел да оцените равнището си на сила и фокус. Тази процедура ви оказва помощ да контролирате деня си, вместо да оставяте хаоса да диктува темпото.

Ако концентрацията ви е ниска, можете да започнете с по-леки, рутинни задания – като подбиране на имейли или административна работа. Задачите, които изискват съществено внимание и повече мислене, можете да оставите за интервалите, в които се чувствате по-вдъхновени.
Използвайте музиката стратегически, с цел да влезете във фокус
Музиката може да бъде мощен инструмент за реализиране на централизация – или, противоположното, извънредно добър фактор на разпръскване.

Това зависи от метода, по който я използваме. Изследвания от университета Станфорд демонстрират, че музиката задейства мозъчни зони, свързани с вниманието и способността да вършим прогнози. Но в случай че слушате части с текст или с чести ритмични промени, мозъкът ви може да се раздвои сред задачата и звука.

За да постигнете продуктивно положение на „ поток “, изберете музика, която поддържа темп и не натоварва вниманието ви – да вземем за пример инструментални композиции, lo-fi бийтове или амбиент звуци.

Популярни приложения като Brain.fm употребяват особено основани музикални ленти, съобразени с невронаучни правила за работливост. Spotify също предлага плейлисти, формирани по този метод, че да поддържат съзнанието в спокойна, само че дейна централизация.
Създайте обред, преди да се впуснете в работа
Музикантите не излизат пред аудитория без подготовки. И вие не трябва да стартирате сериозна работа без избран обред. Независимо дали става въпрос за дишане, придвижване или обичана музика – това оказва помощ на мозъка ви да се концентрира.

Психологическият принцип implementation intention потвърдено покачва възможностите за осъществяване на цели с над 300%. Изградете къса рутина, която повтаряте преди всяка фокусирана сесия – да вземем за пример разпъване, чаша чай и обичаната ви инструментална музика. С времето това се трансформира в сигнал за мозъка: „ време е за дълбока работа “.
Разделете плановете си на „ музикални изречения “
Тежките и огромни задания постоянно водят до блокаж. Не толкоз тъй като са сложни, а тъй като не са изцяло ясни. Мозъкът ни обработва оптимално сред 4 и 7 детайла по едно и също време. Затова можете да мислите за плановете си като за симфонии – с ясно разграничени елементи: обмисляне, писане, редакция и обзор. Всеки стадий носи възприятие за прогрес и освобождава ментално пространство. Малките победи поддържат инерцията ви.
Премахнете „ синкопите “ в работния ден
В музиката синкопът е резултат. В работата – разпръскване.

Проучване от Калифорнийския университет демонстрира, че след всяко спиране са нужни приблизително 23 минути за цялостно възобновяване на фокуса. Затова защитете времето си: изключете известията, използвайте приложения за блокиране на уеб сайтове и уведомете екипа по кое време сте в режим на централизация.
Използвайте тишината като преимущество
Мълчанието никога не значи неявяване – то оформя наличието.

Изследвания потвърждават, че даже къси интервали на тишина подкрепят регенерацията на мозъка, изключително в областите, свързани с памет и креативност. След всяка интензивна сесия си дайте 3 до 5 минути цялостна тишина. Без музика, без екрани – единствено дишане и наличие. Това е вашият миг за рестарт.
Източник: profit.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР