Преди десетилетия едно случайно откритие разкрива тайната на древна реакция

...
Преди десетилетия едно случайно откритие разкрива тайната на древна реакция
Коментари Харесай

Тайна на природата: Откриха ядрен реактор на 2 милиарда години

Преди десетилетия едно инцидентно изобретение разкрива тайната на антична реакция - дълго преди човечеството да стартира да проектира нуклеарни реактори, природата към този момент ги е основала.

 Тази изумителна находка датира от ера, когато Земята е била доминирана от микроби, преди 2 милиарда години.

Всичко стартира във Франция през 1972г., когато физик, анализиращ проби от уран в цех за нуклеарна преправка в Пиерлат, вижда нещо необичайно. Обикновено урановите залежи съдържат три изотопа : уран-238, уран-234 и уран-235. От тях уран-235, който съставлява към 0,72% от естествения уран, е изключително скъп, тъй като може да поддържа верижна нуклеарна реакция, в случай че бъде обогатен над 3%.  

В проби от урановото находище в Окло, Габон, изотопът уран-235 представлявал 0,717% — на пръв взор незначителна разлика, само че задоволително, с цел да разсъни любознание.

Международната организация за атомна сила (МААЕ) отбелязва:„ Целият натурален уран през днешния ден съдържа 0,720% U-235. Независимо дали е от земната кора, от Луната или астероиди, съотношението е същото. Но уранът от Окло беше друг. “

При по-нататъшни изследвания се оказва, че други находища в региона съдържат още по-малко уран-235 — едвам 0,4%. Учените допуснаха, че тези залежи са минали през продължителна реакция на нуклеарно разделяне. Допълнителен разбор удостовери: преди към 2 милиарда години там е работил натурален нуклеарен реактор.  

Доклад на Геоложката работа на Съединени американски щати изяснява: „ Аномалното изотопно обилие на редкоземни детайли и спектърът на криптон-ксенон характерен за разделяне на U-235 потвърдиха, че се е случила верижна реакция в Окло. “  

Как е работил този натурален реактор?  

Преди 2 милиарда години изобилието на уран-235 е било доста по-високо (около 3%), което е улеснило стартирането на верижни реакции. Подпочвени води, просмукващи се през скалите, са работили като модератор, забавяйки неутроните, с цел да поддържат реакцията — аналогично на водата в актуалните нуклеарни реактори.  

Когато водата се нагрявала и изпарявала, реакцията серпантина. След като скалите се охлаждали и водата се прибирала, процесът започвал още веднъж. Тази цикличност продължавала хиляди години, до момента в който естественият реактор последователно изчерпал горивото си.  

Откритието в Окло е освен неповторимо, само че и демонстрира по какъв начин природата е основала и управлявала нуклеарна сила надалеч преди нас. То продължава да въодушевява учените и до през днешния ден, напомняйки ни, че от време на време природата изпреварва нашите най-амбициозни софтуерни достижения.  

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
   
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР