Православната църква почита днес Богоявление - Йордановден, който е третият

...
Православната църква почита днес Богоявление - Йордановден, който е третият
Коментари Харесай

Честваме Богоявление - Йордановден. В Калофер ще хвърлят кръста, но без мъжкото хоро

Православната черква уважава през днешния ден Богоявление - Йордановден, който е третият по значителност християнски празник през годината. Той е един от дванайсетте Господски и Богородични празници, прочут с имената Кръщение Господне, Богоявление или Йордановден.

Според библейския роман на този ден Исус Христос е кръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето се отваря и Светият дух слиза върху Христос във тип на гълъб, а от небето се разнася глас: " Този е моят любим наследник, в който е моето снизхождение ". Оттук идва и названието на празника - Богоявление.

Празникът Богоявление има най-древен генезис измежду празниците на Православната черква. Макар сведенията за него от писмените монументи да са прекомерно нищожни, задоволително ясно свидетелства за него църковният публицист Климент Александрийски. Той приказва за празнуването на месианството или за божествеността на Исус Христос при кръщението му в река Йордан, отбелязвано от християните на 6 януари. Църквата в Египет е дала и античното име на празника - " Празник на светлината " /на славянски " Просвещение " /. То се е запазило у нас и до през днешния ден наред с наименованието " Богоявление ".

" Богоявление " произлиза от думата " явяване " /от гръцки " епифания " / , която била сменена с по-уточняващата - " теофания " - " Богоявление ". Днес празникът е именуван още Кръщение Господне и Йордановден, а в разнообразни места на страната - Кръстовден, Водици, Водокръщи.

Според националното вярване през нощта против Богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае. Вярва се още, че тогава водата стопира, пречиства се, след което придобива огромна мощ. Затова денят е прочут като Водици и Водокръщи.

За здраве всички вземат участие в освещаването на водата, когато след празничната черковна работа, свещеникът хвърля в нея Светия кръст . Въпреки нормалния за този сезон мраз млади мъже скачат във водата и изваждат кръста от нея. Който го извади, бива цветущ и здрав през цялата година. Болни се къпят във водата, където е хвърлен кръстът. Ако хвърленият във водата кръст замръзне, това предвещава здраве и изобилие през годината. Ако времето е студено и изсъхнало, приема се като знак за плодородна и добра година. Накрая - с китка босилек, свещеникът поръсва хората за здраве.

Йордановден се счита за финален от интервала на така наречен мръсни дни. Срещу празника е третата, последна кадена вечеря. Към постните ястия на нея се прибавят орехите, суровото жито и недогорялата свещ от предходните кадени вечери. Обредната софра включва прясна пита, колачета, сарми с кисело зеле, пълнени чушки, зеле, боб, орехи, вино.

Имен ден честват Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Боян, Богдан, Богдана. Имениците у нас са над 140 000.

Къде ще хвърлят кръста и тази година

Празникът е придружен от голям брой ритуали, които тази година ще протекат по друг метод поради пандемията. Традиционните литийни шествия са анулирани тук-там. Ритуалът с мятане на кръста и тази година ще бъде изпълнен, само че мъжко хоро във водите на река Тунджа в Калофер няма да има, заяви Българска национална телевизия.

Хоро няма да има, само че ще има обред. Това желая да подчертая доста добре, защото някои не са разбрали и кметът е подготвен да заплати санкция. Ако е единствено до санкцията - добре, ще я платя, само че аз персонално се опасявам от следствията. Ако има неприятно в отрицателен проект, в случай че тръгне някаква пандемия още по-сериозна, да тръгне от Калофер, за мен ще бъде доста, доста тъпо в действителност, освен за мен - за всички. Ще се потопи кръстът, момчетата ще влизат вътре, ще го извадят, ще го подадат на отеца и това ще бъде - няма да бъде както преди - обилните хора. Искам да кажа на всички посетители, които са планували да бъдат тук при нас, дано да не идват ", сподели кметът на Калофер Румен Стоянов.

Ще бъде осъществен обичайният Велик Богоявленски водосвет с ритуалното изваждане на кръста от водите на езерото в ж.к. " Дружба " при прецизно съблюдаване на противоепидемичните ограничения, оповестяват от регион " Искър ".

Кметът на региона Ивайло Цеков и районната администрация основават нужната организация по цялостното протичане на събитието.

Проведени са срещи и координиране с РЗИ, дирекция " Сигурност " към Столичната община, " Пожарна и спешна сигурност " към Министерство на вътрешните работи, 8 районно управление (на МВР), дирекция " Здравеопазване " към Столичната община, с водолази от БЧК, както и с представители на Българската православна черква.

Създаден е правилник за записване на всички искащи да вземат участие в конкуренцията за изваждане на кръста. Заради усложнената епидемиологична конюнктура тази година ще бъдат позволени за присъединяване два пъти по-малко претенденти - до 25 индивида. Записването ще стартира от 10.00 ч. пред постройката на районната администрация на бул. " Кръстю Пастухов " 18. Кандидатите би трябвало да имат навършени 18 години, да носят документ за идентичност, както на място да попълнят декларация за настоящ здравен статус.

Великият Богоявленски водосвет ще бъде отслужен при прецизно съблюдаване на всички ограничавания за недопускане на скупчване на хора на едно място, както и въведените в страната противоепидемични ограничения.

Освещаването на бойните флагове в София ще протече под засилени ограничения за сигурност. До паметника на Незнайния войник в столицата ще може да се стига през два пункта, а чиновниците на НСО ще правят инспекции на хората за рискови предмети.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР