Правителството прие промени в постановленията за предоставяне на стипендии и

...
Правителството прие промени в постановленията за предоставяне на стипендии и
Коментари Харесай

Промениха правилата за студентски стипендии и практики

Правителството одобри промени в постановленията за даване на стипендии и за приема на студентите, оповестиха от държавната пресслужба.
Министерският съвет одобри промени в две държавни постановления - Постановление на Министерски съвет № 90/2000 година за изискванията и реда за даване на стипендии на студентите, докторантите и специализантите от държавните висши учебни заведения и научни организации и Постановление на Министерски съвет № 64/2016 година за изискванията и реда за одобряване на броя на одобряваните за образование студенти и докторанти в държавните висши учебни заведения и за приемане на Списък на предпочитаните професионални посоки и на Списък на предпазените специалности.
С смяната в Постановление № 90 се дава опция на висшите учебни заведения да заплащат стипендии на студентите при осъществяване на студентска процедура, отвън плануванаъа по образователен проект практическа подготовка. Размерът на стипендиите на студентите за времето на осъществяване на практиката не би трябвало да изостава от минималната работна заплата в страната, с цел да имат младите експерти мотивация да получават на практика използвани знания.
С постановлението се дефинира и размер на присъщи разноски за провеждането на една студентска процедура до 320 лева В тях се включват разноските за заплащане на университетския ментор от висшето учебно заведение и на ментора от обучителната организация, пътните разноски на университетските наставници за реализиране на инспекция на практическото образование, разноските за застраховки на студентите по време на практиката и други.
Като част от присъщите разноски се планува броят на часовете, в които ще е зает университетският ментор за една студентска процедура, да е 5 часа. а часовата ставка да е до 20 лева на час или общо до 100 лева Броят на часовете на ментора за 1 процедура да е 10 часа при часова ставка до 20 лева на час или общо до 200 лева
В останалите 20 лева са включени пътните разноски на университетските наставници за реализиране на инспекция на практическото образование, когато същото се организира в друго обитаемо място от това на висшето учебно заведение, в което се образова студента, процедура и други съпътстващи практиката разноски. Актуализира се и часовата ставка за нейното осъществяване на 2,50 лева на час.
Промените ще обзет всички висши учебни заведения в страната, в които през образователната 2018/2019 година се образоват общо 203 602 студенти в постоянна и задочна форма на образование - 178 098 студенти в държавните, и 25 504 в частните висши учебни заведения. Средствата за обезпечаване на стипендиите на студентите и присъщите разноски при осъществяване на студентските практики се обезпечават от бюджетите на висшите учебни заведения, целеви средства или посредством финансиране от европейските структурни и капиталови фондове.
Допълнението в Постановление на Министерски съвет № 64 се постанова, заради отсрочване на влизането в действие на Наредбата за единните държавни условия за придобиване на висше обучение по специалността „ Право “ и професионална подготовка „ правист “, призната с Постановление на Министерски съвет № 82 от 2017 година с още една образователна година. Тази нормативна смяна влезе в действие от 11 юни 2019 година, като сътвори нужда да се обезпечат места за образование на студенти и в задочна форма по специалността „ Право “ за образователната 2019/2020 г.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР