10-те най-търсени заглавия на издателство „Колибри“ за април 2018 г.
Правителство, обхванато от безпорядък. Президент като непораснало дете, което не е желало да печели конкуренцията за Белия дом. Съединени американски щати през 2018. Това не е художествена небивалица, а роман от първо лице. За по-малко от месец “Огън и гняв: Белият дом на Тръмп от вътрешната страна “ на Майкъл Улф се трансформира в същински шлагер. Изданието е и едно от най-търсените заглавия на издателство „ Колибри “ за отминаващия месец.
В класацията попада още „ Приказки за непослушни деца “ – първата детска брошура на именития Жак Превер, оповестена през 1946 година. Илюстрациите в красивото българско издание са на Елса Енрикес, а художественото оформление е дело на Кирил Златков. В приказките на Превер животните приказват и проучват света към себе си. Засегнати са тематики като разрушителната мощ на индивида към природата и насилието над животните, както и желанието да направиш света към себе си по-добър, само че какъв брой мъчно в действителност е това.
Тук е и „ Пук “ на Валери Петров. С новото издание „ Колибри “ отбелязва 98 години от рождението на сладкодумния повествовател. „ Пук “ потапя децата в приключението на дребната Лили, която опознава подводния свят. Любимата на няколко генерации приказка е илюстрирана от Мила Янева-Табакова и е с твърди корици, художественото оформление още веднъж е дело на Кирил Златков.
На финала на отиващия си месец ето цялостния лист с 10-те най-търсени заглавия на издателство „ Колибри “ за април 2018 г.
10. „ Недоразумение в Москва “
Симон дьо Бовоар
Предлагаме на читателите неиздадената у нас дълга новела „ Недоразумение в Москва “ (1966–1967), предопределена в началото за сборника „ Сломената жена “, само че изоставена след това и оповестена във Франция през 1992 година. Ставаме очевидци на съпружеската и личностната рецесия, която изживяват Никол и Андре, двойка пенсионирани учители, по време на едно пътешестване до Москва при дъщерята на Андре от първия му брак – Маша.
Редувайки гледните точки, Симон дьо Бовоар разбулва взаимните огорчения и обвинявания на героите, в които без тъга разпознаваме нея и Сартр, както и страха от наближаващата напреднала възраст. В новелата тясно се преплитат персоналната и груповата история – недоразумението сред съпрузите, зародило по време на пътуването, и политическото отчаяние. Творбата дава завладяващо сериозно удостоверение за Съветския съюз в средата на шейсетте, а транспарантният, въздействащ жанр я сродява с най-хубавите страници от творчеството на писателката.
9. „ Девствената продажница “
Николай Волев
В автобиографичната си книга „ Девствената продажница “ с безжалостна към самия себе си искреност Волев разказва перипетиите в своя живот, първите и по-късните си любовни трепети. Сред приключенията в житейския му път са псевдосътрудничество с Държавна сигурност, бягство във Англия, брак с англичанка, завръщане в България. Режисьорът разкрива по какъв начин е отказал крупна сума от Илия Павлов, който упорствал брачната половинка му Дарина Павлова да получи роля във кино лентата „ Огледалото на дявола “, както и по какъв начин отхвърля за роля след пробни фотоси Слави Трифонов. „ Дарина даже не си беше направила труда да прочете сцената “, споделя Волев. Не икономисва детайлности и за любовната му случка с актрисата Йорданка Кузманова.
„ Девствената продажница “ въвлича в историите си имена като Тодор Колев, Невена Коканова, Радой Ралин, Велко Кънев, Крикор Азарян, Васил Михайлов, Свобода Бъчварова, Ирини Жамбонас. Може би тъкмо по тази причина някои критици побързаха да я дефинират като пикантна, пиперлива и даже скандална. И вероятно за някой тя ще се стори тъкмо такава, само че аз бих си икономисала тези думи. Творческата му биография включва документални и игрални филми, привлекли милиони фенове у нас и в чужбина. Сред тях – „ Двойникът “, „ Господин за един ден “, „ Дом № 8 ”, „ Да обичаш напук “, „ Маргарит и Маргарита “.
8. „ Хазарски речник “
Милорад Павич
Това е нетрадиционна книга, в която, колкото и пъти да я разгърнеш, ще откриеш нови пластове и послания. А и би могъл да я четеш не безусловно от начало до край, да „ сърфираш “ посредством символните препратки и да си проправиш лична пътека в този магичен текст. Като не забравиш да надзърнеш в екземпляра за другия пол…
На основата на фактически събитие – приемането на юдаизма от хазарите през VIII век, Павич построява художествена мистификация със феодален привкус, ерудирана комбинация от история, небивалица, митове и мистичност, същинска енциклопедия на духа, един от ключовете към която дава самият той в изявление от 1990 година: „ Хазарски речник “ може да се възприема като „ метафора на всеки дребен народ, чиято орис се дефинира от битката сред висши сили. Малкият народ винаги е под угрозата на непознати нему идеологии “.
По мотив на мъжкия и женския образец, писателят акцентира: „ Често са ме питали в какво се показва разликата сред мъжкия и женския образец. Работата е там, че мъжът усеща света отвън себе си, а дамата носи вселената вътре в себе си. […] Иначе казано, това е облик на разпада на времето, което се дели на групово мъжко и самостоятелно женско време “.
7. „ Лунни мечтатели “
Седрик Вилани
Четири гения, трансформирали историята
Вернер Хайзенберг, несигурният.
Алън Тюринг, освободеният.
Лео Силард, пътуващият оракул.
Хю Даудинг, небесният рицар.
Физици, математик и боен – те са били значими и секрети участници в едно премеждие, надхвърлящо опциите им: Втората международна война. Един ден, една нощ, разхождайки се или мечтаейки под лунните лъчи, те са получили прояснение, трансформирало образа на света.
Математикът Седрик Вилани и художникът Бодоен кръстосват пера, с цел да опишат в едно поетично и увлекателно произведение тези четири невероятни ориси.
6. „ Приказки за непослушни деца “
Жак Превер
Щраус, който гълтам камбани и беседва с Палечко, моржове, които си подмятат дрешници и още доста чудесии. Осем очарователнии и не чак толкоз послушни приказки от вълшебника Жак Превер, в които животните са герои, а хората не са до такава степен съвършени.
Жак Превер (1900-1977) е френски стихотворец и сценарист. Известно време Превер е част от групата на сюрреалистите дружно с Реймон Кьоно и Марсел Дюшан, по-късно се отделя от тях.
Превер е създател на следните книги: „ Думи “ (1946), „ Истории “ (1946), „ Спектакълът “ (1950), „ Дъждът и хубавото време “ (1955), „ Истории и други истории “ (1973), „ Силни води “ (1973). Пише и книги за деца, първата от които се споделя „ Приказки за непослушни деца ” и излиза през 1946 година. Автор е и на сюжети за филми.
Много от стиховете на Превер са употребявани в известни песни, изпълнявани от известни френски артисти, да вземем за пример Ив Монтан и Едит Пиаф.
5. „ Огън и гняв: Белият дом на Тръмп от вътрешната страна “
Майкъл Улф
В „ Огън и гняв “ Майкъл Улф, имал изключително необятен достъп до Белия дом на Тръмп, споделя историята на най-противоречивата президентска администрация на нашето време, забелязана от вътрешната страна. Първите девет месеца от мандата на Доналд Тръмп са бурни, скандални и безусловно омагьосващи. В избухливата си книга Улф предлага обилие от нови детайлности за хаоса в Овалния кабинет, като дава отговори на следните въпроси:
– Какво фактически мисли за президента Тръмп личният му екип?
– Кое кара Тръмп да твърди, че диалозите му са подслушвани от президента Обама?
– Защо в реалност е уволнен президентът на ФБР Джеймс Коми?
– Защо основният пълководец Стив Банън и зетят на Тръмп Джаред Къшнър не понасят да са в една и съща стая?
– Кой в реалност управлява тактиката в администрацията на Тръмп след уволняването на Банън?
– Каква е тайната на общуването с Тръмп?
– Кое е общото сред администрацията на Тръмп и кино лентата „ Продуцентите “?
Никога преди президентство не е разделяло дотам американския народ. „ Огън и гняв “ на Майкъл Улф е ослепителен репортаж и изумително свежо четиво, което ни демонстрира по какъв начин и за какво Доналд Тръмп се трансформира в краля на различието и разединението.
4. „ Пук “
Валери Петров
Валери Петров е изтъкнат български стихотворец, сценарист, драматург и преводач. Изключително работлив създател на лирична и сатирична лирика и на книги за деца. Известен е с блестящите си преводи на Уилям Шекспир на български език. Академик на Българска академия на науките от 2003 година, той е вписан в почетния лист на Международния съвет за детска книга поради „ Пет приказки “.
Това се случило едно лято. Съвсем покрай плажа, от който долитали смях и крясъци, стърчала измежду пясъка стъклена телефонна кабина. А вътре в кабината стояло дребното Лили по банско костюмче. С едната си ръчичка то държало слушалката, а с другата – пластмасово харпунче; понякога то се почесвало с харпунчето сред плешките, тъй като кожата му се белела от слънцето и го сърбяла. Представяте ли си картинката: най-отпред кабината с Лилито, зад нея – жълтият плаж с чадърите, а най-отзад – синьото море и белите чайки над него…
3. „ Една обич на Суан “
Марсел Пруст
„ Една обич на Суан “ е единствената част от многотомника, която съставлява и независимо произведение, отдадено на любовната пристрастеност на един естет към една „ кокотка “.
Това е роман за любовта, за ревността, за подозрението и доверието в техните най-тънки отсенки, предадени с неизмеримо психическо предусещане. Няма в международната литература по-изчерпателен, по-задълбочен и по-въздействащ живописен разбор на любовната обсебеност.
Особеното обаяние на прозата на Пруст се дължи и на неподражаемия му жанр – дългите изречения с по няколко вметнати фрази, усложнени, от време на време сложни за четене, само че постоянно премислени, стройни, хармонични като музикалния фрагмент от една соната, на който Пруст посвещава въодушевени редове.
2. „ Машенка “
Владимир Набоков
„ Машенка “, дебютният разказ на Набоков, който в този момент за първи път излиза на български, е публикуван през 1926 година под псевдонима В. Сирин и екранизиран във Англия през 1987 година от режисьора Джон Голдшмит.
Двайсетте години на XX век. Пансион в Берлин, където неколцина съветски емигранти обитават в сянката на предишното, с бледа вяра за едно незнайно бъдеще и с горест и блян по прокудилата ги Русия. Ненадейно ориста сервира безценен подарък на потъналия в призрачното всекидневие Лев Глебович Ганин. В фотографията на дамата на своя комшия, която идва след броени дни, той съзира лика на първата си обич. В съзнанието му оживяват тогавашните сърдечни трепети на фона на идилични картини на родната земя и покълва убеденост, че е допустимо сияйните дни да се върнат. Ала единствено с цел да осъзнае напълно скоро с болежка и мъка, че това „ там и тогава “ може да съществува само в топлите прегръдки на загатна.
„ Машенка “ е изтънчено изваян носталгичен портрет на изгнаничеството и на любовта в двете й най-силни и ярки проявления – към избраницата на сърцето и към родината.
1. „ 4 3 2 1 “
Пол Остър
„ 4 3 2 1 е огромната книга на живота ми. Чувствам, че цялостен живот съм чакал, с цел да напиша тази книга. Подготвях се за нея през всичките тези години “, твърди огромният американски публицист Пол Остър във връзка последната си творба. Авторът е прочут у нас с нашумелите си по целия свят романи „ Нюйоркска трилогия “, „ Лунен замък “, „ Бруклински безумства “, „ Книга на илюзиите “, „ Музика на случайността “ и др.
През март 1947 година в Нюарк, Ню Джързи, се ражда Арчибалд Исак Фъргюсън – единственото дете на Роуз и Станли Фъргюсън. Този един-единствен живот обаче поема по четири паралелни, само че самостоятелни повествователни пътеки. Четирима Фъргюсън, основани от еднакъв генетичен материал, четири момчета, които са едно и също момче, водят четири едновременни и изцяло разнообразни съществувания.
Предизвикателства на ориста, емигрантски несгоди, фамилни превратности и изменничества, обич и изневери, другарства и раздели, буйни юношески увлечения по спорт, книги, музика и секс се менят на фона на обществени разтърсвания и политически интриги. В персоналния живот на всеки един от четиримата Фъргюсън нахлуват силите на бурната и брутална реалност на Съединените щати от средата на предишния век.
Момчетата Фъргюсън се редуват едно след друго и като че ли колелото на тази истинска и виртуозно конструирана сага се завърта още веднъж и още веднъж.