Популациите на гръбначните животни в световен мащаб са намалели средно

...
Популациите на гръбначните животни в световен мащаб са намалели средно
Коментари Харесай

Консуматорите опоскват биоразнообразието на планетата

Популациите на гръбначните животни в международен мащаб са намалели приблизително с 60% единствено за 40 години. Това е един от главните заключения на отчета " Жива планета 2018 " на WWF.

Данните удостоверяват, че водеща причина за това е възходящото ползване, изразено в свръхексплоатацията на естествените запаси. Публикуван за първи път през 1998 година, отчетът на WWF " Жива планета " излиза един път на всеки две години.

Според тазгодишното издание, ние оказваме все по-силен напън върху екосистемите, които поддържат живота на Земята.

" Опазването на природата не се прави единствено, с цел да осигурим бъдеще за тигрите, пандите, китовете и за цялото необикновено многообразие от живот, което обичаме. Става дума за освен това. Не може да има положително, щастливо и проспериращо бъдеще за хората на планета с дестабилизиран климат, изчерпани водни запаси, деградирала почва и празни гори ", споделя генералният шеф на WWF Марко Ламбертини.

Според отчета, природата обезпечава услуги на стойност към 125 трлн. $ годишно, в това число жизненоважния достъп до въздух, прясна вода, храна, сила и медикаменти. Става ясно обаче, че има многочислени връзки сред цялостното влияние върху здравето, ресурсите, храната и сигурността, неравномерното систематизиране на тези богатства, и влошаващото се положение на естествените системи на Земята.

Услугите на природата и биологичното многообразие изчезват с тревожна скорост. Въпреки опитите тази загуба да се спре посредством интернационалните съглашения като Конвенцията за биологичното многообразие, човечеството се проваля. Действията ни дават в най-хубавия случай следен спад.

За да се реализиран уговорките във връзка с климата и на устойчивото развиване, обръщането на отрицателната наклонност за природата е от решаващо значение.

Неотдавнашен отчет на сп. Nature удостоверява, че основните мотори за спада на биологичното многообразие остават несъразмерното потребление на ресурсите на естествените запаси и на селското стопанство. От всички типове растения, земноводни, влечуги, птици и бозайници, изчезващи от 1500 година насам, 75% са били наранени от свръхексплоатация, селскостопанска активност или и от двете по едно и също време. През последните десетилетия обаче човешката активност е засегнала доста повече жизненоважни местообитания. Сред тях са океаните, горите, кораловите рифове и влажните зони. Двадесет % от Амазонските джунгли са изчезнали единствено за половин век, а през последните три десетилетия

Земята е изгубила половината от своите плитководни корали. Като се има поради, че горите са дом на всеки 8 от 10 сухоземни типа, излиза наяве, че опазването им е сериозно за обезпечаване на биоразнообразието. /news.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР