Полярната нощ става все по-тъмна в затопляща се Арктика, съобщава

...
Полярната нощ става все по-тъмна в затопляща се Арктика, съобщава
Коментари Харесай

Полярната нощ става все по-тъмна в затоплящата се Арктика


Полярната нощ става все по-тъмна в затопляща се Арктика, оповестява Българска телеграфна агенция. 

В 10:40 часа в януарски ден два мощни лъча светлина от лодката на губернатора на Шпицберген пронизват цялостния мрак над оградения от планини фиорд. Тя транспортира детския хор на църквата на това отдалечено място, тръгнал към още по-изолирано арктическо кътче.

Това е полярната нощ на този норвежки архипелаг - толкоз покрай Северния полюс, че Слънцето се намира на най-малко шест градуса под хоризонта от средата на ноември до края на януари.

За миньорите, откривателите и чиновниците в туристическия бранш от повече от 50 националности, които съставляват по-голямата част от към 3000 поданици на Шпицберген, в началото е предизвикателство да се приспособят към живота тук - място без дървета и черно-бял пейзаж.

" Първият път, когато пристигнах в Шпицберген, беше все едно ходя на Луната ", споделя преподобният Лейф Магне Хелгесен, който в продължение на десетина години до 2019 година е свещеник на локалната черква. Тя е единствената в административния център Лонгирбюен.  Тогава полярната нощ се трансформира във опция да се забави темпото и да се оценят единствените проблясъци на естествената светлина - звездите, неуловимите вихри на полярното зарево и цялостната Луна, която не се скрива по няколко дни.

На съвсем всеки прозорец има свещ или украса във формата на звезда като знак за гостолюбие. В мрака фаровете на рядко преминаващи транспортни средства и моторни шейни открояват очите на северен елен или светлоотразителните жилетки и ленти, които всеки носи, до момента в който се разхожда или кара ски в близост.

Сиянието е най-много от снежната завивка. Това обаче се трансформира, защото Арктика, и изключително този архипелаг, са обхванати от топли течения, температурите се покачват по-бързо в сравнение с в по-голямата част от останалия свят, понижават снеговалежите.
             
Тази зима в Шпицберген валя дъжд няколко седмици след началото на полярната нощ.

" Когато настъпи тъмният сезон, сме привикнали да виждаме северно зарево, Луната, звезди и снегът да свети. Сега обаче стана тъмно и потискащо ", споделя Еспен Ротеватн, шеф на учебно заведение в Лонгирбюен. Той счита, че са нужни локални решения за изменението на климата.

 
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР