Полската сензация Ига Швьонтек спечели дамския Ролан Гарос 2020. 19-годишната

...

Ига Швьонтек донесе първата титла за Полша от турнир от Големия шлем

Полската сензация Ига Швьонтек завоюва дамския " Ролан Гарос " 2020. 19-годишната тенисистка се оправи за 80 минути на финала над представителката на Съединени американски щати София Кенин с 6-4, 6-1 за 80 минути.

Швьонтек стана първата тенисистка, стигнала до тази купа от 2006 година без да загуби сет.

Ига стартира доста мощно и поведе доста бързо с 3-0. Кенин обаче съумя да изравни играта и връщайки пробива направи резултата 3-3.
 Снимка 500014
Източник:

Следващите два гейма бяха доста зрелищни и оспорвани. Швьонтек проби при трета си опция за 5-3, само че Кенин избави сетбол и върна брейка за 4-5. В деветата партия полякинята още веднъж проби на 15 и затвори сета с 6-4 за 50 минути.

Втората част стартира с доста мощен гейм за Кенин, която проби за 1-0. Оттук нататък Швьонтек беше цялостна стопанка на корта и в 6 гейма даде единствено 6 точки на съпрничката си. Сетът, приключил 6-1 продължи единствено 30 минути.
 Снимка 500011
Източник:

Точките в мача са 65 на 42. Пробивите за Швьонтек са 6 от 9 благоприятни условия. Кенин направи три брейка и при трите си благоприятни условия, само че това беше прекомерно малко.

Така Полша към този момент има своята първа шампионка от шампионат от Големия шлем. Швьонтек сподели необикновено нападателна и мощна игра и даде поръчка за доста съществено бъдеще. Тя към този момент е в Топ 20 в света.