Ахмед Доган вече няма фирмени участия. Връща ли се в политиката?
Почетният ръководител на Движение за права и свободи Ахмед Доган към този момент не участва в борда на шефовете на ТЕЦ-Варна.
Това излиза наяве от Търговския указател.
Данаил Папазов отстранява Доган като член на борда, откакто собствеността беше трансферирана.
Заявлението за регистриране на смяната в Търговския указател е импортирано с дата 20 август, само че де факто това се е случило на 26 август.
В момента в Съвета на шефовете на сдружението са Данаил Папазов, синът му Станислав Папазов и Андриан Атанасов.
Ахмед Доган е освободен и от борда на дъщерното сдружение на централата " Електрик секюрити ", което се случва дни след промяната на контрола върху ТЕЦ-Варна.
По този метод по документи към този момент Ахмед Доган няма фирмени участия.
След като към този момент няма допир с бизнеса, разумният въпрос е - връща ли се почетният ръководител на Движение за права и свободи в действителната политика и ще взе участие ли персонално в напреварата за бъдещия парламент?
Бизнес-историята на Ахмед Доган
Ахмед Доган влезе в бизнеса с производството на ток в края на юли 2018 година Тогава децата на някогашния транспортен министър Данаил Папазов от назначеното от Движение за права и свободи държавно управление на Пламен Орешарски – Станислав и Ивелина, продадоха на почетния ръководител на Движение за права и свободи част от своите дялове във компанията " Сигда ", която пък в края на 2017 година купи от чешката ЧЕЗ ТЕЦ-Варна. За да придобие 70% от от компанията " Сигда ", притежаваща Топлоелектрическа централа -Варна, Доган заплати тогава 1,5 млн. лв..
На собствен ред ТЕЦ-Варна пък купува компанията " Делта епсилон ", притежаваща парцелите на Доган, в това число Боянските сараи, с цел да може чиновниците ѝ да почиват там, разгласи тогава Данаил Папазов.
Като нов притежател Доган преобразува един от блоковете на въглищната електроцентрала да работи на газ и мощността се устояваше главно от тогавашните контракти за леден запас и от спорадични продажби на борсата за ток, когато цените на свободния пазар позволяваха покупко-продажби.
Дружеството обче от време на време попадаше в правосъдни разногласия с държавния газов снабдител " Булгаргаз " поради неплатени сметки за синьо гориво
В края на 2021 година сметките на ТЕЦ-Варна бяха запорирани. Държавната компания „ Булгаргаз “ спря подаването на газ към централата. Миналата година тецът беше наказан да заплати 35,5 млн. лв. на „ Булгаргаз “. Заедно с лихвите сумата набъбна на 40 млн. лева
„ Сигда “ беше едноличен акционер на ТЕЦ-Варна до края на 2023 година Във компанията Доган държеше 70%, а децата на Папазов - 30%. През декември акциите на сдружението бяха трансферирани на нова компания - „ Сигда инвестмънт “, където Доган и Папазов имаха по 50% дял. Само месец по-късно обаче акциите на теца се върнаха на „ Сигда “, която към този момент беше благосъстоятелност единствено на Папазов.
Още през януари м.г., единствено няколко дни след приключването на контракта сред ТЕЦ-Варна и " Булгаргаз ", от " Продължаваме промяната " подадоха сигнал в Държавна организация " Национална сигурност " (ДАНС) и желаеха следствие на " допустимо незаконно действие против енергийната и националната сигурност на България ". Именно тогава се разбра, че през 2022 година ТЕЦ-Варна не е плащала на " Булгаргаз " за доставката на горива и по този начин е натрупала големия си дълг.
Задлъжнeлият ТЕЦ-Варна на Ахмед Доган получи отвод за прекачване на активи за 64 млн. лева
На 5 март м.г. тогавашният длъжностен министър на енергетиката Росен Христов разгласи, че ТЕЦ-Варна не работи заради насъбраните си отговорности. Той заяви също, че се работи за извънсъдебно съглашение за споразумяване на задълженията към " Булгаргаз ".
Само ден по-късно - на 23 декември м.г. стана известно, че компанията " Сигда " ООД, мажоритарна благосъстоятелност на почетния водач на Движение за права и свободи Ахмед Доган, е трансферирала акциите си в задлъжнелия ТЕЦ-Варна на сдружението " Сигда инвестмънт " АД. Прехвърлянето бе станало с решене на Общото заседание на акционерите в " Сигда ", извършено на 15 декември м.г.
В началото на август т.г. беше задействано и прекачване на един от парцелите на Доган - лятната му резиденция в " Росенец ", наричана „ сарай “. Той е в активите на сдружение, което се свързва с дъщерна компания на ТЕЦ-Варна. Другият „ сарай “ на Доган в " Бояна ", също е владеене на дъщерно сдружение на централата.
По-рано през месеца Комисията за противопоставяния на корупцията (КПК) разгласи, че сдружения, свързани с огромен заем от Българската банка за развиване (ББР), са взели участие в обезпечаването на 30 млн. заем на ТЕЦ-Варна.
Става дума за заем от ББР на стойност близо 150 млн. лв.. Той е провиснал през 2019 година и е загуба за банката. За него се разбра още през 2021 година, когато инспекция сподели, че ББР финансира близки до управляващите компании, вместо представители на дребния и междинния бизнес, каквото е предназначението ѝ. След като Гайтански трансферира на Доган 30-те милиона от заема на ББР, всички отговорности на Топлоелектрическа централа -Варна са погасени, всички всички запори и задължения на енергийното дружество са заличени.
Междувременно историкът ижурналист Ибрахим Карахасан съобщи пред БНР, че Делян Пеевски е трябвало да изплати борчовете на Доган към Топлоелектрическа централа - Варна. И това се е случило през юли, ден-два преди Доган да изиска оставката му.
В момента Движение за права и свободи е разграничено на две фракции ДПС-Доган и ДПС-Пеевски в съответствие 25:22.
Въпреки численото предимство на фракцията на ДПС-Доган, тя не може са събере към този миг нужното болшинство за осъществяване на съвещания на законните органи на партията ЦОБ и ЦС.
В партията прозвучаха апели почетният ръководител да се върне в действителната политика и да поеме оперативното ръководство на Движение за права и свободи.