По зениците на очите можем да съдим за много неща.

...
По зениците на очите можем да съдим за много неща.
Коментари Харесай

Големината на зениците издава интелигентността ни

По зениците на очите можем да съдим за доста неща. Те не просто се нагаждат към светлинните условия, а и се трансформират според от прочувственото ни положение. Когато сме изключително раздразнени или уплашени, когато изпитваме омерзение, гадност или боязън, те се уголемяват. Този развой се направлява от ириса на окото, т.е. от пъстрата част към зеницата.

Изследователи от Технологичния институт в американския щат Джорджия са открили, че има връзка сред размера на зеницата и коефициента на просветеност (IQ) у индивида. В изследването, чиито резултати бяха оповестени в профилираното списание ScienceDirect, са взели участие 500 доброволци на възраст сред 18 и 35 години. Преди опита е била измерена размера на зеницата на всеки участник в проучването в затъмнено помещение, защото тя може да варира сред два и осем милиметра.

По-големи зеници = по-висока просветеност  

След това участниците е трябвало да вземат решение разнообразни проби за просветеност. Най-напред е била оценена така наречената „ флуидна просветеност “, т.е. способността да се мисли разумно при търсенето на решения на разнообразни проблеми.

На идващия стадий от проучването е бил измерен потенциалът на работната памет, т.е. какъв размер от информация може да запази паметта за избран интервал от време. Накрая е била направена инспекция на способността за централизация над избрана задача, без значение от съществуването на разнообразни странични разстройства.

Резултатът е бил изненадващо безапелационен: колкото по-големи зеници, толкоз по-добри резултати са реализирани на обособените проби.

При това разликата в размера на зениците при обособените участници е била толкоз огромна, че се е виждала и с просто око.

Но за какво по-големите зеници са свързани с по-висок IQ?  

Големината на зеницата се дефинира от мозъка и още по-точно от Locus caeruleus, който е част от мозъчния дънер. Като един от главните източници на хормона норадреналин, той координира връзката сред мозъка и тялото, а дружно с това и способността за асимилиране на познания, вниманието, концентрацията и паметта.

Когато Locus caeruleus работи дейно, той управлява даже интензивността в отдалечени един от различен мозъчни дялове. Ако е изключително деен, менталните качества нарастват, а зениците се уголемяват.

Смущенията водят до Алцхаймер?  

Ако Locus caeruleus не действа вярно, се нарушава координацията сред интензивността в разнообразни дялове на мозъка. Възможно е даже това да води до заболяването на Алцхаймер, както и до Синдрома на недостиг на вниманието и хиперактивност (СДВХ).

Ако повода за тези две разстройства в действителност се крие в дисфункция на Locus caeruleus, смяната в размера на зениците може да послужи и като ранен симптом за диагностициране на заболяванията.

 

Източник:
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР