ЕВРО ТЕСЛА: Парното с 30-40 на сто по-скъпо тази зима
По-високи сметки за парно през зимните месеци не са изненадващи на фона на по-студеното време, съобщи ръководителят на Асоциацията на топлофикационните сдружения Кремен Георгиев. По думите му нарастването може да доближи до 30-40 %, без това да значи проблем или неточност в изчисленията. До момента не са постъпили тъжби от консуматори. Очакванията са и изравнителните сметки да не донесат съществени изненади.
" Имахме един от най-студените месеци - януари, за много години обратно. Беше обикновено да се употребява повече сила, с цел да се реализира един и същи комфорт “, сподели Кремен Георгиев.
" Ако съпоставим с предния януари, когато междинната температура беше към 4 градуса, при този към 0, е обикновено да има до 30-40% растеж на сметката за парно “, изясни той.
Според него по-голямото ползване е натурален резултат от по-ниските температури, а не от смяна в метода на пресмятане.
" Няма тъжби за сметките за парно. В общия случай, в случай че няма други аргументи, няма да има големи разлики и в изравнителните сметки “, сподели Кремен Георгиев.
Той акцентира, че не се следи шоково нарастване и че стойностите са в границите на предстоящото за сходни климатични условия.
" Новата формула за пресмятане на сградната апаратура е прецизирана остаряла. Не е едно към едно същата, само че там по принцип няма какво да се промени кой знае какъв брой “, изясни Георгиев.
„ Може да се прибавят коефициенти, които регистрират положението на постройката – енергиен клас и други фактори, само че резултатите няма да са значително разнообразни “, съобщи той пред Би Ти Ви.
По думите му, когато се санира единствено обособен апартамент в постройка, това не води до действителна спестовност за системата като цяло.
Георгиев означи още, че въпросът за бъдещето на „ Топлофикация София “ можеше да бъде друг, в случай че в предишното бяха направени нужните вложения в инфраструктурата.
" Имахме един от най-студените месеци - януари, за много години обратно. Беше обикновено да се употребява повече сила, с цел да се реализира един и същи комфорт “, сподели Кремен Георгиев.
" Ако съпоставим с предния януари, когато междинната температура беше към 4 градуса, при този към 0, е обикновено да има до 30-40% растеж на сметката за парно “, изясни той.
Според него по-голямото ползване е натурален резултат от по-ниските температури, а не от смяна в метода на пресмятане.
" Няма тъжби за сметките за парно. В общия случай, в случай че няма други аргументи, няма да има големи разлики и в изравнителните сметки “, сподели Кремен Георгиев.
Той акцентира, че не се следи шоково нарастване и че стойностите са в границите на предстоящото за сходни климатични условия.
" Новата формула за пресмятане на сградната апаратура е прецизирана остаряла. Не е едно към едно същата, само че там по принцип няма какво да се промени кой знае какъв брой “, изясни Георгиев.
„ Може да се прибавят коефициенти, които регистрират положението на постройката – енергиен клас и други фактори, само че резултатите няма да са значително разнообразни “, съобщи той пред Би Ти Ви.
По думите му, когато се санира единствено обособен апартамент в постройка, това не води до действителна спестовност за системата като цяло.
Георгиев означи още, че въпросът за бъдещето на „ Топлофикация София “ можеше да бъде друг, в случай че в предишното бяха направени нужните вложения в инфраструктурата.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




