По-кратки учебни часове ще имат учениците в прогимназията от новата

...
По-кратки учебни часове ще имат учениците в прогимназията от новата
Коментари Харесай

От 15 септември: По-къс учебен час за учениците в прогимназията -

По-кратки образователни часове ще имат учениците в прогимназията от новата образователна година, разгласи през днешния ден Министерството на образованието и науката (МОН). Вместо 45 минути те към този момент ще са 40 минути за петокласниците, шестокласниците и седмокласниците. Толкова са те и досега за трети и четвърти клас.

Досега 40 минути бе продължителността на часовете в прогимназията единствено там, където се учи на две смени.

Часовете на трите випуска се понижават по напътствие на Министерството на здравеопазването (МЗ) и за равнопоставеност на всички възпитаници от тези класове, прецизира просветителното министерство. 

Въвеждането на 40-минутни образователни часове ще редуцира общото време за образование. Това ще се отрази върху усвояването на материала изключително по основни предмети като български език и литература и математика, които се учат с максимален брой часове.

Ето за какво Министерството на образованието и науката (МОН) предлага да усили броят часове по български език и литература с половин час седмично в V и VI клас и по математика – също с половин час в V, VI и VII клас. Наред с това извършените анкети измежду учители и възпитаници за образователните стратегии демонстрират нужда от увеличение и на часовете по география и стопанска система в V клас - още веднъж с половин час седмично, оповестява МОН.

Увеличаването на броя часове по трите предмета е в сходство със Закона за предучилищното и учебното обучение и с условията на Министерство на здравеопазването, които позволяват обща седмична натовареност от 32 образователни часа.

Изгубеното образователно време поради скъсяването на образователния час в прогимназията би могло да се компенсира и по различен метод – посредством удължение на общото образователното време с две седмици за учениците от I до VI клас. Това предложение беше обсъждано неколкократно със обществените сътрудници. По-голямата част от тях го поддържат, само че считат, че са нужни още уточнения и разискване на детайлите, показва МОН.

Оттам допълват, че българските възпитаници имат най-краткото наложително образователно време в Европа. Общият брой на наложителните часове в класовете от I до X в това число, приравнени към астрономическите, е 7040. Средната стойност за страните в Европа е 8617 часа, а множеството страни са в диапазона сред 8000 и 9000 часа. В България минимум учат първокласниците и второкласниците – надлежно 411 и 429 астрономически часа на година. С по няколкостотин часа годишно изостават от връстниците си в доста европейски страни също нашите възпитаници в III, IV, V и VI клас.

Както демонстрират резултатите от националните външни оценения в IV, VII и X клас и от държавните зрелостни изпити, това е един от факторите, които се отразяват отрицателно върху подготовката на учениците, демонстрира анализът на министерството.

Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР