Пещера. В Пещера тържествено бе отбелязана 178-та годишнина от рождението

...
Пещера. В Пещера тържествено бе отбелязана 178-та годишнина от рождението
Коментари Харесай

Пазарджик: В Пещера тържествено бе отбелязана 178-та годишнина от рождението на Осман Ефенди

Пещера. В Пещера тържествено бе маркирана 178-та годишнина от рождението на видния пещерец Осман Ефенди, заяви за Радио „ Фокус “ – Пзаарджик Стоян Йовчев от Общината. Кметът на Пещера Николай Зайчев първи сервира цветя и се поклони пред личността, която сподели своите извисени човешки и морални качества в най-тежките дни на Априлската епопея и избави Пещера от тежка драма. Хуманизмът на Осман Нури се демонстрира тогава, когато би трябвало да избира на чия страна да бъде – на тези, които желаят да подложат на безчинства българите в Пещера, или да резервира мира и положителните връзки сред българи и турци.
Събитията през април и май 1876 година са трагични. Българският народ се подвига на въстание, което е потушено. След опожаряването в Батак идва ред и на Пещера. Тогава Осман Ефенди въоръжен единствено със своя престиж, висок морал и известност измежду мюсюлманите от Пловдив до Неврокоп застава против една от най-черните фигури в българската история – Ахмед ага Барутанлията, за който американския публицист Макгахан написа, че е един от най-бруталните палачи на това време. И против него се изправя нежната фигура на Осман Ефенди, самоуверено декларирал: “ Ще влезете в Пещера единствено през натрупа ми! Огън тук няма да внасяте! ”. Така българската махала била избавена от кръвопролитие сходно на Баташкото. Голяма е заслугата на Осман Ефенди за спасяването на към 700 дами, деца и старци от Батак, останали живи след въстанието и укриващи се гладни, голи и боси в гората. Той даже осиновява едно баташко момиче, останало сирак по време на тези трагични дни на1876 г Огромното въздействие и престиж на Осман Ефенди го прави и първия основен мюфтия на България в интервала 1884 – 1888 година Той управлява Висшия нравствен съвет, управлява духовните съдилища и районните мюфтийства.
През 1893 година с решение на VІІ-то Народно заседание Осман Ефенди е разгласен за поборник и е единствения представител на мюсюлманите в пантеона на българските поборници. Умира в София през 1896 година, заровен е в двора на Имарет джамия в Пазарджик. Днес пред неговата паметна плоча в Пещера се поклониха и националният представител Сергей Кичиков, кметът на Сърница Неби Бозов, представители на политическите партии, Районния мюфтия Абдулах Салих, доста жители и наследници на Осман Ефенди.
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР