Вит тутманик със сирене
Необходими Продукти
● квас - 1/2 кубче● захар - 2 - 3 с.л за активиране на маята
● вода - 1/2 ч.ч за маята (топла)
● брашно - лека-полека от 1 кг
● вода - 400 - 500 мл топла
● сол - 1 1/2 с.л сол
● олио - 4 с.л.
● маргарин - 1/3 от кутийка дребна
● олио - 1/4 ч.ч
● сирене - 400 г
● жълтъци - 1 бр. и 2 с.л олио
● олио - за намазване на тавата
Начин на подготвяне
Първо активираме маята. Слагаме я в купичка, в която сме излели 1/2 ч.ч топла вода и 2-3 с.л. захар. Хубаво я размиваме с пръсти и я оставяме настрани да се задейства. Натрошаваме си сиренето в паница.
Смесваме олиото с маргарина в купичка. Разбиваме 1 жълтък с 2 с.л. олио в друга купичка. С него ще намажем към този момент готовият по-късно тутманик. Пресяваме брашното и вършим кладенче в него. Слагаме вътре солта, задействалата се квас, олиото и водата към 400-500 мл.
Първо сипете 400 мл след това прибавете още малко. При първичното въвличане ще усетите дали да прибавите още малко. Омесваме меко тесто. Оставяме го да почине на топло за 10-15 мин. Покриваме го с забрадка. Като си почине го разделяме на 4 равни по величина топки. Набрашняваме си масата на която ще работим.
С точилка се разточва на фино едната топка. Намазваме по този начин разточената кора с олио и маргарин. Поръсваме с натрошеното сирене кората. Навиваме я на руло.Намазваме си кръгла тава с олио и слагаме първото руло. Така вършим и с втората топка. Подреждаме едно след друго в кръг рулата.
Образува се навит охлюв. Оставяме да втаса 30-40 мин. на топло, покрито с забрадка. Намазваме с разрушения жълтък с олио благодарение на четка. Печем на 180 градуса в авансово загрята фурна до подготвеност към 40 мин.
Получава се доста вкусна закуска. Рецептата ми е от моя другарка. От тази доза излизат две тави навит тутманик.




