Пациентите в някои държави от Европейския съюз (ЕС) чакат много

...
Пациентите в някои държави от Европейския съюз (ЕС) чакат много
Коментари Харесай

764 дни чакат българските пациенти за иновативни терапии

Пациентите в някои страни от Европейския съюз (ЕС) чакат доста повече, с цел да получат достъп до нови лекарствени лечения, в сравнение с пациентите в други държави-членки, като разликите се усилват, вместо да понижават. Това е изводът в най-изчерпателното досега изследване на знака на изчакване „ EFPIA WAIT “ Shortening the WAIT - Patient Access to Medicines in Europe (efpia.eu), оповестено на 6 април. Според него междинният интервал до възнаграждение с обществени средства за новаторски лекувания в обособените страни от Европейски Съюз и Европейското икономическо пространство (ЕИП) е 511 дни. Пациентите в Германия чакат към 133 дни за достъп до нови медикаменти спрямо пациентите в България, които чакат 764 дни.



Докладът акцентира неравнопоставеността в достъпа до нови лечения на пациентите в границите на Европа. Продължават да съществуват обилни разлики в обособените страни в броя на новите медикаменти, които са разполагаем в даден миг от времето и нормално, пациентите в Централна и Източна Европа и от по-малките държави-членки чакат най-дълго за достъп до нови лекувания.

" Ситуацията е неприемлива както за пациентите, по този начин и за здравните системи. След години на научноизследователска и развойна активност в области с неудовлетворени медицински потребности, фирмите желаят техните медикаменти да доближат до пациентите допустимо най-бързо, с цел да оказват помощ за по-доброто лекуване на болесттите. За страдание, през днешния ден единствено към 30% от позволените за приложимост сред 2017-2020 година от Европейската организация медикаменти са налични за българските пациенти. Чакаме приблизително 764 дни, с цел да получим достъп до нова терапия. Вярваме, че е време за смяна ", сподели шефът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) Деян Денев по отношение на отчета на EFPIA.





През последните две години Европейската федерация на фармацевтичните промишлености и асоциации (EFPIA) документира аргументите за неравенствата в достъпа и открива, че има 10 взаимосвързани фактора, които изясняват рестриктивните мерки и забавянето. Според разбор на Charles River Associates, също оповестен на 6 април, Root Cause Unavailability Delays CRA Report April 2022 Final (efpia.eu), бариерите и закъсненията се коренят в процесите на ценообразуване и включване на медикаменти в системите на възнаграждение с обществени средства в държавите-членки и съответното влияние върху вземането на търговски решения. В България да вземем за пример нови лечения се позволяват до възнаграждение от НЗОК един път годишно, постоянно с огромно закъснение. Отстъпките и обезщетенията, дължими на НЗОК в първата година от заплащането на ново лекарство значително надвишават приходите от него.

От EFPIA имат вяра, че по-бързият, по-равностоен достъп в цяла Европа е постижима цел. Тя изисква споделено схващане за аргументите за пречките и забавянията, както и съответни задължения от страна на промишлеността, Европейски Съюз и държавите-членки за улеснение на съдействието. През идващите дни Европейската новаторска фармацевтична промишленост ще показа подробни оферти, които се стремят да понижат неравенствата и да вкарат, след разискване с главните сътрудници, модели, посредством които цените на медикаментите по-добре да отразяват както изгодите, които обезпечават за пациентите и обществото, по този начин и икономическите условия в обособените страни. „ Причините пациентите да чакат по-дълго медикаментите в някои европейски страни по отношение на други са доста и по тази причина имаме вяра, че единствено в случай че работим дружно можем да доставим по-бърз, по-равноправен достъп до нови лекарствени лечения за пациентите в цяла Европа “, споделят от EFPIA.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР