Спортните журналисти често са обект на сериозни критики от аудиторията.

...
Спортните журналисти често са обект на сериозни критики от аудиторията.
Коментари Харесай

Конкуренция

Спортните публицисти постоянно са обект на съществени рецензии от аудиторията. Особено футболните. Зрители, читатели и слушатели имат своите визии по отношение на мненията на мачове и спортни събития. Не е доста по-различно и когато става дума за ранглисти и класации.

В края на всяка календарна година по традиция се организира класацията „ Спортист на годината “, в която публицистите дават своя избор на база резултатите и техните желания към спортистите. След оповестяването на резултатите нормално има ядосани, недоволни, учудени. И без да желая да съм неприятен оракул, мога да предвидя, че след няколко дни още веднъж ще се отворят полемики по отношение на това за какво даден състезател е предпочетен пред различен, привилегирован или пренебрегнат.

За да не остава усещането, че пропагандирам за който и да било, просто предлагам ретроспекция на класацията в последните четири лета, в които избирахме още веднъж победител в анкетата.

Започваме от ковид-обстановката и 2020 година. Сложна конюнктура, в която съвсем нямаше спорт (ако човек не брои беларуското футболно първенство) през по-голямата част от годината, а европейското състезание по футбол и Летните Олимпийски Игри в Токио бяха отсрочени с по една година поради пандемията.

Всичко това наложи класацията да бъде сведена единствено до топ 5, а Цветана Пиронкова завоюва гласуването със 732 точки.

След нея останаха Едмонд Назарян и Кубрат Пулев, само че разликата беше много огромна, с цел да може да се приказва за сериозен спор. Любопитното е, че четвъртата позиция отиде за нехарактерен спорт у нас в исторически проект за анкетата – самбо – поради отличните изяви тогава на Мария Оряшкова.

Година по-късно беше много по-оспорвано, тъй като въпреки всичко олимпийските игри се организираха, а от японската столица пристигаха чудесни вести, всяка една от тях обвързвана с подвизите на дами.

Ансамбълът по художествена гимнастика завоюва златния орден, само че в самостоятелната ранглиста имаше двубой сред представителки на два бойни спорта – Ивет Горанова от карате и Стойка Кръстева от бокса.

В последна сметка Горанова беше предпочетена, а третата позиция отиде за Антоанета Костадинова, която също си потегли от Токио с орден – сребърен в спортната пукотевица.

През 2022 година стартира ерата на Александър Везенков. Победата му в класацията беше безапелационна и се дължеше най-много на обстоятелството, че беше определен за най-хубав състезател в баскетболната Евролига, където стигна до край с Олимпиакос, изгубен злополучно от Реал Мадрид.

Тогава Саша имаше и рекорден коефициент за успеваемост в края на сезона. След гласуването той беше натрупал 986 точки, а вторият след него в подрежането във втора беше с 622 точки, тогава това беше Кирил Милов от битка.

Почетната тройка през годината добави Алберт Полов с 558 точки. Може и още да сме едвам десети януари, само че Аби към този момент даде сериозна поръчка за солидно наличие в анкетата през 2025-а след успеха си в нощния слалом в Мадона ди Кампильо – първа за България в алпийските ски от тъкмо 45 години насам.

През 2023-а Александър Везенков още веднъж беше предпочетен от публицистите, като тогава в основата на това гласоподаване беше прехвърлянето му в Сакраменто Кингс. В най-силното баскетболно състезание в света България от дълго време нямаше представител, тъй че шумът към него разумно се усилваше с всеки минал ден. От името на Везенков преди 12 месеца премията получи актуалният длъжностен министър на младежта и спорта Георги Глушков. След вота резултатът показваше 1009 точки за баскетболиста.

Гласуването за 67-ото издание на анкетата завършва през днешния ден.



Намерете Българска национална телевизия в обществените мрежи:,,,

Гледайте НА ЖИВО спорт гратис на:
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР