Парите не миришат, казал император Веспасиан и сложил налог върху

...
Парите не миришат, казал император Веспасиан и сложил налог върху
Коментари Харесай

Любопитната история на най-популярните изрази

" Парите не миришат ", споделил император Веспасиан и поставил данък върху тоалетните.

 1

Парите не миришат
Думите са на римския император Веспасиан (69-79 г.сл.Хр.), за който Светоний споделя в своите жизнеописания. Когато синът на Веспасиан – Тит, упрекнал татко си, че е въвел данък върху публичните тоалетни, Веспасиан поднесъл към носа му пари, постъпили от този данък и го попитал дали миришат. На негативния отговор на Тит, Веспасиан добавил: " И въпреки всичко, те са от урина! ". Към думите на Веспасиан се прибавя и стихът на 14-та ирония на Ювенал: " Мирисът на прихода е прекрасен, какъвто и да е произходът му ".

Да правиш от мухата слон
Това е един от най-древните изрази, употребявани когато дадена обстановка или нещо е мощно пресилено. Авторството се присъжда на гръцкия публицист Лукиан (ІІ в.пр.Хр.), който приключва своята сатирична " Похвала на мухата " по този начин: " Но аз преустановявам моето слово, въпреки че още доста мога да кажа, с цел да не си намерения някой, че аз като в пословицата върша от мухата слон. "

Драконовски ограничения
Така назовават извънредно суровите закони по името на Дракон - първия законодател на Атинската република (VІІ в. пр.Хр.). Сред наказванията, избрани от неговите закони, видно място заемало смъртното наказване, с което наказвали такава постъпка като кражбата на зеленчуци. Съществувало поверие, че тези закони били написани с кръв (Плутарх, Солон).

Вълк в овча кожа
Изразът идва от Евангелие от Матея (Нов завет): " Пазете се от лъжливите пророци, които дохождат при вас с овчи облекла, а от вътрешната страна са вълци грабители (Мат. 7:15). Характеризира подлостта и лицемерието, прикрити зад маската на добродетелността.

Гордиев възел
Според легендата, разказана от античните историци, оракулът заповядал на фригийците, измъчени от вътрешни междуособици, да изберат за цар първия, който срещнат на каляска с впрегнати волове по пътя към храма на Зевс. Те срещнали елементарния земеделец Гордий и незабавно го провъзгласили за цар. За да засвидетелства своята благодарност, той основал град Гордий и сложил колесницата, която трансформирала ориста му, в храма на Зевс. Към ока й завързал толкоз комплициран възел, че предсказвали владичество над вселената за този, който един ден би могъл да го развърже. Александър Македонски (ІV в.пр.Хр)., минавайки през Гордий, изтеглил меча си и разсякъл " Гордиевия възел ". Оттук идва и изразът " гордиев възел " за всяко комплицирано преплитане на обстоятелства; " да се разсече гордиевия възел " - значи да се реши някакво комплицирано, комплицирано дело по коренен метод.

 5

Дамоклев меч
Изразът е зародил от древногръцкото поверие, разказано от Цицерон в съчинението му " Тускулански беседи ". Дамокъл, един от доближените на сиракузкия деспот Дионисий Старши (432-367 г.пр.Хр.) почнал завистливо да приказва за него като за най-щастливия измежду хората. За да даде урок на завистника, Дионисий го сложил на място му. По времето на богат гуляй Дамокъл видял, че над главата му виси на конски косъм изострен меч. Дионисий му обяснил, че това е знак на тези рискове, на които той като държател е подложен непрекъснато, без значение че в профил животът му изглеждал благополучен. Оттук идва изразът " дамоклев меч ", означаващ надвиснала, заплашителна заплаха.

Щом планината не отива при Мохамед, Мохамед отива при планината.
Съществуват разнообразни пояснения за произхода на този израз. Един от разказите се намира в записките на Марко Поло (1254-1324), чието първо издание на латински език се допуска че е излязло във Венеция или Рим през 1484 година Марко Поло споделя, че един багдадски обущар се заел да потвърди на халифа Ал-Муетасим преимуществото на християнската религия и сякаш сътворил знамение: по неговия вик планината се преместила към него. Един от откривателите допуска, че в тази източна легенда, Марко Поло е заменил палмовото дърво с планина, подчинявайки я на християнската традиция, утвърждаваща, че вярата реалокира планини (Първо обръщение на Павел към коринтяните 13:2 - " Ако имам цялостна религия, така щото и планини да реалокирам " ).

Друго съмнение споделя, че още през 1597 година британският мъдрец Френсис Бейкън (1561-1626) споделя в своите " Нравствени и политически очерци ", че Мохамед заречен на народа със мощ да реалокира планината и когато не съумял, споделил: " Е, какво пък, щом планината не желае да пристигна при Мохамед, Мохамед ще отиде при нея ".

Желязна завеса
Желязна завеса, отделяща театралната сцена и околните до нея пространства от зрителната зала била употребена с противопожарна цел за първи път във френския град Лион в края на 80-те - началото на 90-те години на ХVІІІ век. През идващото столетие тази защитна мярка станала наложителна при построяването на театралните здания. Почти по едно и също време с появяването на техническия термин " желязна завеса " в редица европейски езици (отначало в средата на театралите) се появило и преносното му значение. Отначало изразът " желязната завеса " се употребявал като характерност на психическа изолация, изолираност от живота. По време на Първата международна война този израз проникнал и в публицистиката. С него почнали да отбелязват политическата изолираност и идеологическите бариери сред народите.

 4

Жълта преса
Израз, създаден в Съединени американски щати, който насища публицистиката и медиите с избрания като долнопробни, лъжливи, свързани с евтини сензации, скандални. През 1835 година Джеймс Гордън Бенет, притежател на The New York Herald и сътрудниците му Уилям Хърст и Джозеф Пулицър – притежатели на други печатни медии, влизат в директна конкуренция един с различен, като за задачата употребяват скандални материали, пиперливи истории и се замерват с „ мръсно долни дрехи " от думи. Самото название Yellow Press принадлежи на американския художник график Ричард Ауткоулт (Richard Outcault), който поместил в няколко поредни броя на нюйоркския вестник " The World " серия фриволни рисунки с основен воин циничното хлапе Yellow Kid, което си разрешавало прекомерно лют език.

По-добре пръв на село, в сравнение с финален в града
По думите на Плутарх, преминавайки през едно градче в Алпите, Цезар споделил: " Аз бих желал да бъда пръв тук, в сравнение с втори в Рим ". Това изявление на Цезар, особено за честолюбивите персони, се трансформира в същинска крилата фраза, за която постоянно има място и в актуалния ни език.

 2

Меден месец
Мисълта за това какъв брой бързо първичното благополучие в брака се сменя с горчиво отчаяние, Волтер употребява за своя разказ " Задиг или ориста (1747). В 3-та глава той написа: " Задиг опита, че първият месец на брака, както той е разказан в книгата на Зенд, е меден, а вторият - горчив като пелин. " От романа на Волтер изразът " меден месец " навлиза и става известен в доста езици.

 3

Мълчанието е знак на единодушие
Това е израз на римския папа Бонифаций VІІІ (1294-1303) в едно от неговите послания, влезнал в каноничното право (сборник постановления на църковната власт). Изразът ни води и към Софокъл (496-406 година пр.Хр.), в чиято покруса " Трахинянки " се споделя: " Нима не разбираш, че с безмълвие ти се съгласяваш с обвиняването? "

Една лястовичка пролет не прави
Тези думи, трансформирали се в поговорка, са от баснята на Езоп, в която се споделя за един разхитителен младеж, който пропилял цялото бащино завещание, останал му единствено един плащ, само че когато видял, че една лястовичка към този момент се е върнала, той сметнал че скоро ще е пролет и продал и него. Но настъпили студове, лястовичката починала, а безразсъдния юноша с възмущение я обвинил в неистина. Пословицата идва от баснята, само че може би и самата легенда е написана по друга антична поговорка, която се среща в една от комедиите на Кратин (423 г.пр.Хр.). Аристотел също се базира на тази поговорка.

Златната среда
Формулировка за решение и деяние без риск, без крайности. Изразът " aurea mediocritas " е от книга 2-а на римския стихотворец Хораций.

Източник: webstage.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР