Оценявам реакцията на Митрофанова като недипломатична, остра и груба. Ще

...
Оценявам реакцията на Митрофанова като недипломатична, остра и груба. Ще
Коментари Харесай

Петков хем гневен на Митрофанова, хем повтаря опорката й

Оценявам реакцията на Митрофанова като недипломатична, остра и груба. Ще извикаме нашия дипломат от Русия за съвещания. Всички дипломати знаят какво значи това. Би следвало Русия също да извика своя дипломат у нас.

Това сподели министър председателят Кирил Петков преди срещата на евролидерите в Европейския съвет във връзка изявление на съветския дипломат у нас Елеонора Митрофанова.

Петков до момента не беше заемал позиция по серията провокативни и обиждащи България и българския народ изявления на Митрофанова от началото на войната в Украйна.

Няма български жител, който да се радва непознат посланик да наскърбява българското държавно управление. Цялото държавно управление осъжда това, без значение кой е този посланик. Подобно държание е безусловно неприемливо, добави Петков.

Той обаче повтори опорката на Митрофанова, че над 80% от българите не поддържат военната помощ. 

Не мисля, че обединението има различия за Украйна. Казахме доста ясно, че поддържаме Украйна, украинското държавно управление и военнослужещите. Ние би трябвало да им окажем цялостна поддръжка. Хуманитарната помощ върви. Ние би трябвало да се съобразяваме с това. Не е хубаво вредата да е по-голяма върху страните, които вършат ограниченията, и по-малка – върху Русия. Замразяването на Руската централна банка е подобен образец. Това би трябвало да е посоката на мислене, съобщи Петков.

Според него българско въоръжение в Украйна нямало да промени хода на войната.

България и Унгария са единствените страни в Европейски Съюз, които са срещу военна помощ за Украйна.

Над 150 военнослужещи от Англия ще се причислят към българската бойна група. Говорим и с Италия. Показваме една отвореност. От друга страна е доста потребно за българската войска да има достъп до тези спомагателни помощи. Ние сме НАТО, ние сме Европейски Съюз. Не би трябвало да се разграничаваме, акцентира министър председателят.

По думите на Петков глобите, които се постановат на Русия, би трябвало да са асиметрични – да има огромно въздействие върху съветската страна, само че не и върху страните, които ги вършат. Той разяснява, че настояването на съветския президент Владимир Путин газът да бъде плащан в рубли, е опит да стабилизират личната си валута.

По мотив това, че в днешната среща ще взе участие и президентът на Съединени американски щати Джо Байдън, Петков сподели:

Много се веселя през днешния ден да чуя настояването на Джо Байдън. Предполагам, че ще се приказва да се ускори положението на Източния фланг със съюзнически войски и това да бъде част от тактиката за проявление, че Европа и НАТО са дружно, и че сигурността на всички ни е обезпечена като работим дружно.

Днес европейските водачи се събират на среща в Брюксел. Те ще обсъдят съветската военна експанзия против Украйна, разновидностите за помощ за Киев, както и тематиките за сигурността, отбраната и енергетиката. 

Българската делегация е водена от премиера Кирил Петков. Страната ни ще предложи общи покупки на Европейски Съюз на природен газ, таван на цените и понижаване на акциза на горивата. 

Очаква се съществена тематика да бъде и решението на Русия страните, оповестени за „неприятелски“, да заплащат за доставките на природен газ в рубли. Редица страни към този момент реагирха. Германия да вземем за пример съобщи, че това опонира на подписаните контракти. 
Източник: plovdiv-online.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР