Оценката на риска сочи придвижване в по-висока рискова категория на

...
Оценката на риска сочи придвижване в по-висока рискова категория на
Коментари Харесай

Необслужваните кредити в банковата система продължават да намаляват

Оценката на риска сочи напредване в по-висока рискова категория на избрани знаци (кредитен напредък, задлъжнялост, цени на жилища и надцененост, междинен размер на заемите и др.), което алармира за евентуално струпване на средносрочни опасности за банковата система. Това се споделя в тримесечния разбор на Българска народна банка.

Не се следи утежняване на среднопретеглените индикатори за кредитните стандарти, само че се резервират разпознатите евентуални зони на накърнимост по линия на съвкупността от заеми в интервалите с релативно по-високо съответствие на заема към цената на обезпечението и с релативно по-висока дългова тежест и задлъжнялост на кредитополучателите, показват от банката.

Според разбора през второто тримесечие на 2024 година банковият бранш в България реализира активността си при релативно удобни макроикономически условия, без значение от рисковете във външната среда. Динамиката на икономическата интензивност продължава да се характеризира с главен принос на частното ползване, измежду факторите за което е нарастването на трудовите хонорари с темпове, превишаващи растежа на потребителските цени.

Обемът на необслужваните заеми следва следената през предходните години наклонност на понижение, съчетана с високи равнища на покритие с обезценки. Капиталовата позиция на кредитните институции е солидна, като през второто тримесечие на 2024 година общият личен капитал набъбна с 1.0 милиарда лева (5.4%) до 19.9 милиарда лева Ликвидността в банковата система се резервира постоянна на високи нива.

Кредитната интензивност се резервира висока, изключително в сегмента на заемите за семейства. Фактори за оживената кредитна интензивност от страна на предлагането са повишаването на депозитната база и високата ликвидност в банковата система, както и конкуренцията измежду кредитните институции, до момента в който върху търсенето на заеми въздействие оказват възходящите приходи и запазващите се равнища на лихвените проценти, се споделя в разбора.

Според банката възходящите кредитни размери намират отражение в динамичността на чистия лихвен приход и индикаторите за доходността на банковия бранш. Макар в лимитирана степен, фактор за положителното положение на доходността е също и чистият приход от такси и комисиони, до момента в който във връзка с обезценките е налице едва нарастване на годишна база.

С решение от 20 май 2024 година УС на Българска народна банка дефинира най-малък набор от индикатори за наблюдаване на кредитните стандарти, който банките би трябвало да ползват при разпределяне и предоговаряне на заеми, обезпечени с жилищни недвижими парцели. Бяха одобрени дефинициите и методът на пресмятане и бе въведена тримесечна отчетност за тези индикатори на самостоятелна и на консолидирана основа. На 11 септември 2024 година с решение на УС на Българска народна банка бяха въведени нови условия към кредитните стандарти при разпределяне и предоговаряне на заеми, обезпечени с жилищни недвижими парцели, в действие от 1 октомври 2024 г.

Приетите условия във връзка с кредитните стандарти нямат възпиращ кредитната активност темперамент, а са ориентирани към поддържане на здравословни кредитни стандарти посредством лимитиране на по-крайните шпации на индикаторите за обезпеченост, задлъжнялост и период при взимане на кредитните решения, декларират от Българска народна банка.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР