Откриха зловещи находки на дъното на Голямата синя дупка, сред тях човешки останки
Откриха злокобни находки на дъното на Голямата синя дупка. Учени са станали очевидци на прелестни, само че и тревожни гледки. В лазурните дълбини на Голямата синя дупка в Белиз се крият реликви от далечното минало, както и скорошни нещастия.
Голямата синя дупка е огромна морска подводна дупка в Карибско море, на към 70 километра от брега на Белиз.
С диаметър 318 метра и дълбочина 124 метра тя е една от най-големите морски дупки. Подобни сини дупки са остатъци от четвъртвековното замръзване, когато морското ниво е било с над 100 метра по-ниско от днешното – тя е почнала живота си като варовикова пещера, само че се е наводнила с покачването на морската вода. В последна сметка таваните се срутват под тежестта на водата и разкриват яма на морското дъно. Голямата синя дупка е част от резерватната система на бариерния риф в Белиз – обект на международното завещание на ЮНЕСКО, разказан от Чарлз Дарвин „ като най-забележителния риф в Западна Индия “. Дом на голям брой неповторими коралови типове – без да загатваме други животни като западноиндийски ламантин, зелена костенурка, костенурка от типа „ ястребоглав “, костенурка от типа „ палач “ и американски крокодил – регионът се е трансформирал в магнит за туристи, гмуркачи и откриватели с шнорхел.
Спускайки се в дупката, е допустимо да се видят остатъци от сталактити – геоложки характерности от времето, когато това е била пещера, изложена на открит въздух. Твърди се обаче, че навътре в Голямата синя дупка няма какво да се види от позиция на дивата природа – най-малко тази, която е жива.
Дъното на синята дупка е лишено от О2.
Нивата на разперен О2 падат до нула под пласта сероводород, който се намира на към 90 метра дълбочина в дупката, което на процедура основава невидима преграда в дупката. В резултат на тези необитаеми условия морското дъно е осеяно с „ гробище “ от мъртви морски жители, които евентуално са навлезли прекомерно надълбоко и са се задушили.
Една от най-известните експедиции на Голямата синя дупка беше осъществена през 2018 година от английския милиардер Ричард Брансън, океанографския откривател Фабиен Кусто и изследователката на National Geographic Ерика Бергман.
Пишейки в блога си за пътуването, Брансън разяснява по какъв начин геологията на Синята дупка служи като блестящо увещание за евентуалните опустошения, които изменението на климата и повишението на морското ниво могат да донесат на света.
„ На 91 метра дълбочина можеше да се види смяната в скалата, където преди е била суша и се е трансформирала в море. Това беше едно от най-ярките напомняния за заплахата от изменението на климата, които в миналото съм виждал “, написа Брансън.
Той също по този начин отбелязва, че екипът е видял доказателства за различен камшик на актуалния свят: замърсяването с пластмаса.
„ За страдание, на дъното на дупката видяхме пластмасови бутилки, които са същински камшик за океана “, прибавя той.
Не е известно какъв брой души са изгубили живота си в Голямата синя дупка, само че Брансън по-рано допусна, че е известно, че трима души са изчезнали, до момента в който са я изследвали.
Трагичното е, че той счита, че са видели две от тези тела по време на експедицията през 2018 година Скелетите остават там и до през днешния ден.
„ Срещнахме останките на двама от евентуалните трима души, които са се изгубили в Синята дупка, тъй че намерихме мястото за безконечна отмора на няколко души и просто доста почтително уведомихме държавното управление на Белиз къде сме ги намерили и всички взеха решение, че просто няма да вършим опити за възобновяване. Там е доста мрачно и умерено, просто ги оставихме на покоя им “, споделя Бергман в изявление за Business Insider през 2020 година
Източник – IFL Science/Превод:SafeNews
Още вести четете в: Живот За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News