Как бързо и лесно се чистят хладилници
Отдавна не можем да си представим всекидневието си без хладилници. Но сещате ли се задоволително постоянно, че хладилникът също има потребност от разчистване? И знаете ли по какъв начин да го извършите бързо, елементарно и дейно? Ето няколко съвета за разчистване на хладилници, които ще Ви оказват помощ да поддържате в своя съвършена хигиена.
Почистване на чекмеджетата и рафтовете
При съвсем всички модели хладилници вътрешните детайли се вадят напълно. Така че изпразнете хладилника и извадете рафтовете, решетките и чекмеджетата и от корпуса, и от малката врата. Измийте ги с гореща вода и препарат за съдове.
Упоритите петна от храна изискват особено внимание. Първо ги покрийте с забрадка, напоена с гореща вода, а по-късно ги изтрийте с неабразивен препарат. Ако са мазни, използвайте обезмаслител. Обърнете внимание на долната част на решетките – по тях се натрупват замърсявания, което нормално не се виждат.
Бъдете извънредно деликатни със стъклените лавици. Оставете ги да се затоплят до стайна температура, преди да започнете да ги миете с гореща вода. В противоположен случай рискувате стъклото да се спука поради огромната температурна разлика.
Почистване на вътрешността на хладилника
Стените на хладилника, както и неподвижните лавици, са изключително претенциозни за измиване. Не е добра концепция в този случай да употребявате химични препарати, защото ароматът и веществата им могат да се пренесат върху храната, която по-късно ще поставите вътре.
За бързо, елементарно и безвредно измиване на хладилника предлагаме сода за самун (сода бикарбонат). Направете паста от 1 част сода и 7 елементи вода. Натопете забрадка в препарата и мийте вътрешността постоянно от горе надолу, с цел да не падат капки върху към този момент почистените повърхности. За тесните улеи и чупки използвайте четка за зъби или клечки за уши. Накрая подсушете с чиста забрадка.
Премахване на миризми от хладилника
Хладилникът е идеална среда за развиване на миризми. За благополучие, и тук можете да се справите без нападателни почистващи препарати.
След като измиете и подсушите вътрешността, можете да „ дезодорирате ” хладилника, като поставите на най-долния рафт дребен отворен съд, цялостен със сода за самун. Той ще поеме миризмите. Може да го махнете след няколко часа или да го оставите там, с цел да предотвратява възможна нова поява на неприятни аромати. Във втория случай сменяйте содата на няколко седмици.
Почистване на уплътненията
Гуменото уплътнение на вратата би трябвало да се почиства постоянно и добре, с цел да може да прилепва компактно и да обезпечава енергоефективна работа на хладилника. Гумата е придирчив материал, който бързо се поврежда от замърсявания – става нееластичен, сцепва се или се къса.
За да го измиете, използвайте топла вода и препарат за съдове. Ако откриете мухъл, каквато постоянно се развива навътре в гънките, използвайте профилиран препарат с натриев хипохлорид (белина). Изплакнете и подсушете добре. Накрая можете да намажете с тъничък пласт вазелин, с цел да предпазите гумата от изсушаване и напукване.
Почистване извън
Разбира се, външността на хладилника също изисква съвършена хигиена. Тук е задоволително да измиете с повсеместен почистващ препарат и забрадка. Хладилниците от неръждаема стомана изискват малко повече внимание, защото по тях остават забележими отпечатъци от пръсти. Първо забършете с влажна микрофибърна забрадка, а по-късно – със суха. Ако петната са по-упорити, пробвайте да ги премахнете с няколко капки алкохол и мека забрадка.