От поне 10 години в България има недостиг на анестезиолози.

...
От поне 10 години в България има недостиг на анестезиолози.
Коментари Харесай

Проф. Николай Петров: Трябват ни двойно повече анестезиолози

От най-малко 10 години в България има дефицит на анестезиолози. Към момента са към 1200, нужни са към 2500.

Това съобщи пред БГНЕС чл.-кор. проф. доктор Николай Петров , д.м.н. - началник на Катедра " Анестезиология и интензивно лекуване " на ВМА и ръководител Българско сдружение по анестезиология и интензивно лекуване.

Той акцентира, че цифрата за броя на анестезиолозите е динамична, само че може да се одобри, че са към 1200. " Два пъти през годината има сесии за придобиване на компетентност - през месеците май и декември, и в този момент следва такава сесия. Предполагам, че 20-30 от специализантите ще станат анестезиолози, към този момент експерти. Голяма част от сътрудниците обаче стопират работа , някои умират, някои занимават в чужбина. Така че това е динамична цифра, само че се движи към 1200 ", разясни проф. Петров.

По думите му, няма точни статистически данни за това какъв брой би трябвало да са анестезиолозите у нас, само че не е мъчно да бъде изчислено. " Във всяка болница, съгласно равнището й на подготвеност - I-во, II-ро, III-то, има избрана минимална численост. Ако сложите и операционните зали - във всяка би трябвало да има един анестезиолог и една сестра, тогава ще излезе, че нуждата ще бъде не по-малко, съгласно мен, от 2000- 2500 души, с цел да може да се покрият всички потребности " , пресметна експертът.

Той добави, че от най-малко 10 години има дефицит на анестезиолози в България, само че сътрудниците му се оправят с цената на свръхусилия и претоварване. По думите му, бърнаут синдромът измежду представителите на гилдията е мощно публикуван.

За да се преодолее този дефицит, първата стъпка е да се обезпечат задоволително места за специализация, като съгласно проф. Николай Петров, в това отношение в този момент има обичайно като численост места. Важна е и привлекателността на специалността , върху което се работи извънредно доста през последните години и сега фактически има искащи да се развиват в тази тенденция.

Необходима е още добра организация на работата, с цел да не се стига до претоварване на сътрудниците. И на четвърто, само че бих го изтеглил преди всичко, е заплащането, което да бъде задоволително, с цел да нямат мотивация да отпътуват в чужбина. Трябва да признаем, че заплатите малко мръднаха, само че по този начин или другояче не престават да бъдат ниски на фона на публичния живот в страната, разяснява още проф. Петров.

А неналичието на специалисти-анестезиолози в някои региони на страната експертът разяснява, припомняйки кончината на доктор Милан Първанов от болничното заведение в гр. Гоце Делчев, който до последно се грижеше за своите пациенти, заболели от COVID-19 и освен, само че загуби борбата за личния си живот.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР