От началото на юли е засилен контролът на Инспекцията по

...
От началото на юли е засилен контролът на Инспекцията по
Коментари Харесай

Стартира традиционната инспекционна кампания на ИА ГИТ в морските курорти

От началото на юли е засилен контролът на Инспекцията по труда в морските курорти, в това число посредством командироване на инспектори от други области на страната. Ежегодно по време на дейния туристически сезон през месеците юли и август Агенцията насочва спомагателен запас за инспекции на обектите на надзор със сезонен темперамент.

Те са разпознати като рискови, защото постоянно при сезонната претовареност се нарушават наредбите, регламентиращи законосъобразното наемане на служащи и чиновници, по работното време и заплащането.

При контрола в курортните комплекси се подчертава върху предварителната защита на недекларирания труд – работа без трудов контракт, наемане на контракт за повърхностен работен ден при работа по 8 и повече часа, наемането на малолетни лица и на чужденци, възнаграждение на част от възнагражденията на ръка след устно договаряне.

Наетите за сезонна работа не би трябвало да се съгласяват да работят без подписан трудов контракт, защото при вероятно нарушение на правата им те могат да претендират пред ИА ГИТ единствено за изискванията на труд и заплащане, контрактувани документално. Работодателят няма право да позволява служащи и чиновници до работните им места без да им е връчил подписан от двете страни образец на трудовия контракт, копие от уведомлението за регистрацията му в Национална агенция за приходите и длъжностна характерност.

При предпочитание да ревизира уменията им, той може да подписа трудов контракт със период на изпитване. Наетото лице може да бъде освободено когато и да е без предупреждение.

Ако категорично не е уговорено в чия изгода е срокът на изпитване, то той важи и за двете страни и служащите също могат да изоставен без предупреждение.

Трайна процедура след привършване на туристическия сезон е в ИА ГИТ да се подават сигнали от лица, работили без трудов контракт, на които не е заплатена най-често последната заплата.

Други чести сигнали са с искане работодателят да бъде длъжен да изплати сумата, контрактувана устно. В тези случаи контролните органи на Агенцията не могат да се намесят, защото лицата би трябвало да бъдат открити на работното място, с цел да бъде оповестено съществуването на трудово правно отношение.

По отношение на заплащането инспекторите по труда могат да дават наложителни за осъществяване наставления за възнаграждение на сумата, контрактувана документално.

Наемането на малолетни лица става единствено след позволение от Инспекцията по труда, което важи за съответното работно място, за което е поискано, и за работодателя, с който е подписан договорът. Заявлението може да бъде подадено и по електронен път. Срокът за изговаряне при показване на цялостен комплект документи е 7 работни дни. Документите, които се изискват, са идентични с тези, които би трябвало да бъдат готови за всяко работно място, без значение дали на него е назначено малолетно лице или пълнолетно.

Разликата е, че при наемане на малолетно лице те се показват авансово в Дирекция „ Инспекция по труда “ по местоположение на работното място, а при наемане на пълновръстен служащ – при инспекция.

Процедурата за наемането на лица, ненавършили 18 година, е разказана в детайли на уеб страницата на ИА ГИТ http://www.gli.government.bg/page.php?c=112&d=313.

При наемане на лица от трети страни работодателите следва да знаят, че наетите би трябвало да имат право на достъп до пазара на труда у нас. Редът за наемане на чужденци от трети страни е регламентиран в Закона за трудовата миграция и трудовата подвижност, както и в Правилника за използването му. Компетентният орган за обезпечаването на достъп до пазара на труда е Агенцията по заетостта. Работодателите са длъжни да уведомят Главна ревизия по труда в седемдневен период от действителното започване на работа на чужденеца.

Целта е да бъде следено полагането на труд от тези лица, изискванията, при които работят, и да се наблюдава напускането им след приключване на периода на разрешението. За уведомяването е създадена специфична бланка, която е оповестена на уеб страницата на ИА ГИТ - www.gli.government.bg, в „ Административно обслужване “, „ Формуляри “ и се подават в съответната дирекция “Инспекция по труда “ по месторабота на чужденеца.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР