Деца остават без издръжка заради тромава наредба, предупреждават частните съдебни изпълнители
От Камарата на частните правосъдни реализатори упорстват за промени в Закона за държавния бюджет сред първо и второ четене. В писмо до държавното управление и Народното събрание те приканват да се усили избраният размер на изплащаната от страната прехрана.
Присъжданите в последните години от съда суми, са в пъти по-високи от оптималния размер на издръжката, изплащана от страната, който не е променян от 2009 година
Съгласно текста от признатия на първо четене Закон за бюджета за 2022 година оптималният размер на присъдената прехрана, която се заплаща от страната, е 90 лева Това е извънредно незадоволително, с цел да обезпечи екзистенцминимума за едно дете, споделят от Камарата. Определеният размер е и доста по-нисък от минимално избраната сума за прехрана, според Семейния кодекс, която е 1/4 от минималната работна заплата за страната.
В писмото си частните правосъдни реализатори упорстват да се усили размерът на изплащаната от страната прехрана, тъй че да се обезпечат нужните средства за естествен живот и развиване на едно дете, и те да са не по-малко от минимално избрания размер на издръжката според Семейния кодекс.
Камарата на ЧСИ приканва да се създадат промени и в Наредбата за установяване на реда за възнаграждение от страната на присъдена прехрана, която в настоящия си тип е извънредно тромава и оставя стотици деца без прехрана. Целта е сумите да могат бързо и елементарно да доближават до правоимащите лица и ЧСИ да могат да спомагат в оптималната степен на жителите.
Спрямо длъжниците, които имат публични приходи и имущество, процедурата няма спънки. Не по този начин стои въпросът обаче в случаите, когато се установи липса на приходи и имущество и дължимата прехрана не може да бъде събрана.
Като обезщетителен механизъм в тези случаи Семейният кодекс планува изплащането на присъдената сума да се прави от страната. Предвидено е на всеки 6 месеца да се прави цялостно изследване на имуществото на длъжника. То обаче се бави във времето, тъй като е обвързвано с голям брой информации и информация от разнообразни органи, институции и юридически лица, които в множеството случаи не идват по едно и също време, а от време на време се бавят седмици, даже месеци.Всяко закъснение при съставянето на констативните протоколи от обследването на имуществото пък води до прекъсване на заплащането.
Процедурата е извънредно тромава и тежка, постоянно невъзможна, споделят в писмото си Камарата на ЧСИ. И допълват, че по този метод стотици деца остават без средства за прехрана за дълги интервали от време, а обществените функционалности на страната в тази връзка въобще не се реализират.
От Камарата регистрират, че годишно се образуват десетки хиляди каузи в изгода
на жители, по които се събират над 150 млн. лева всяка година. Това са суми за неизплатени заплати, издръжки, невърнати заеми, компенсации на потърпевши при ПТП и тежки престъпни закононарушения.
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ