От 7 май гражданите и гостите на София ще могат

...
От 7 май гражданите и гостите на София ще могат
Коментари Харесай

София ще има нова трамвайна линия

От 7 май жителите и гостите на София ще могат да употребяват нова трамвайна линия. Нейният номер е 15 и ще свързва кварталите „ Бъкстон “ и „ Хладилника “. Целта ѝ е да укрепи най-натоварените линии – 5 и 10.

Предложението за разкриването ѝ бе входирано преди седмица от зам.-транспортния кмет Илиян Павлов и общински съветници от ПП-ДБ-СС (Борис Бонев, Андрей Зографски и Гергин Борисов).

На съвещанието на Столичния общински съвет отчетът бе подсилен със 46 гласа „ за “ и един въздържал се без диспути.
Маршрутът
Новата трамвайна линия прави съвсем цялостен кръг на града. Маршрутът й ще стартира в жк. „ Бъкстон “, минава през бул. „ Цар Борис III, пл. „ Македония “, ул. „ Алабин “, ул. „ Граф Игнатиев “, бул. „ Джеймс Баучер “, бул „ Черни връх “ до метростанция Витоша.



Вносителите показват, че новата линия сплотява най-натоварените трамвайни коридора в града и възвръща изчезналата връзка сред бул. „ Цар Борис III ” и ул. „ Граф Игнатиев “. Исторически обратно във времето такава връзка е съществувала, само че е била прекратена.

В делник и празник интервалът на придвижване ще е през 15 минути през по-голяма част от деня, като последните курсове ще са през 25 мин.

За да се усъвършенства обслужването в общата права от пл. „ Македония “ до метростанция „ Витоша “ обслужването на линия 10 ще се понижи с 2 коли в пиковите часове. За компенсиране е планувано по бул. „ Ал. Стамболийски “ нарастване на колите на трамвайна линия 8 с една кола в пикови часове.
„ Зелен кръг “
За да продължи плануваният „ Зелен кръг “ в столицата, общинският съвет одобри и отчет за придобиването на парцели в регионите „ Красна поляна “ и „ Илинден “. Те ще бъдат безплатно трансферирани в интерес на Столична община.

Припомняме, че планът планува построяването на адаптирането на изоставени пространства и неизползвани жп линии в нова инфраструктура, която да свърже градската среда. Целта е да се сътвори линеен парк по протежението на старите жп трасета, съществуващите и бъдещи вело и паркови алеи към центъра на столицата.

Предвидено е „ Зеленият кръг “ да бъде с дължина 32 км. и да  свързва централните и периферните квартали, огромните паркове и градини, както и голям брой обекти на културата и спорта.
Източник: economic.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР