От 6 юни Агенцията по заетостта стартира програма, с която

...
От 6 юни Агенцията по заетостта стартира програма, с която
Коментари Харесай

По 356 лева за 3 месеца ще получават украински граждани, започнали работа у нас

От 6 юни Агенцията по заетостта започва стратегия, с която да подкрепи украинските бежанци с краткотрайна протекция у нас. По 356 лева за 3 месеца ще бъдат предоставени за наеми и режийни разноски на украински жители, които са почнали работа в България. Освен това страната ще обезпечи на работодателите наемащи бежанци минимална работна заплата и осигуровки за същия период.
Парите са обезпечени от Европейски Съюз по план „ Солидарност”, финансиран посредством Оперативна стратегия „ Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 година
В интервала на субсидираната претовареност работодателите ще получават средства за хонорари на наетите украинци в размер на минималната работна заплата (710,00 лева.) и дължимите осигуровки за сметка на работодателите, както и тласъци, покриващи разноските за всички дължими вноски за сметка на работодателя, според условията на Кодекса на труда и Кодекса за обществено обезпечаване.
От началото на войната в България са влезнали над 330 000 украинци. В пика на рецесията в страната бяха настанени над 115 000 души, а към днешна дата в България обитават към 78 000 към момента са в страната. Около половината от тях са настанени в държавни бази и хотели по новата филантропична стратегия.
Над 5600 са наетите на трудов контракт украински жители с краткотрайна протекция в България, което съставлява над 15% от работоспособното население от бягащите от войната в Украйна. В тази численост от над 5600 души не влизат наетите на цивилен контракти и тези в изпитателен период и, все пак, това е най-високият % интегрирани бежанци, който страната е успявала да реализира в най-новата си история и то единствено в границите на 3 месеца.
Наетите са разпределени в съвсем всички области на страната, в 20 бранша от стопанската система в 9 разнообразни професионални посоки.
Работните браншове се разпростират в следните направления: от хотелиерство и ресторантьорство, административни и спомагателни действия до строителство и професионални действия и научни проучвания и IT. Още при започване на рецесията IT секторът съобщи, че се нуждае от към 30 000 фрагменти, а текстилната индустрия може да поеме към 20 000. В другите сектори към този момент има назначени украинци като ръководители, експерти, техници, спомагателен и административен личен състав, както и хора с специалности, не изискващи специфична подготовка.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР