От 2010 г. насам морското равнище в крайбрежните райони на

...
От 2010 г. насам морското равнище в крайбрежните райони на
Коментари Харесай

Морското равнище по южното крайбрежие на САЩ се е повишило с 12 см

От 2010 година насам морското ниво в крайбрежните региони на южните и югоизточните щати на Съединени американски щати се е повишило с 12 сантиметра, излиза наяве от извършено изследване.

Според последните научни проучвания, покачването на морското ниво през последното десетилетие и половина води до това, че крайбрежните общности в южните елементи на Съединени американски щати стават по-уязвими от наводнения и опустошения, съобщи БГНЕС.

Сред огромните градове, които се намират под непосредствената опасност от това трагично повишаване на морското ниво, са Хюстън, Ню Орлиънс и Маями.

" Цялото югоизточно крайбрежие и крайбрежието на Мексиканския залив усещат въздействието на ускореното повишаване на морското ниво ", споделя Джианджун Ин, климатолог от Университета на Аризона, създател на едно от научните проучвания, оповестени през последните седмици, заяви " Вашингтон пост ".

Изчисленията на Ин демонстрират, че от 2010 година насам темпът на повишаване на морското ниво в района се усилва с към един сантиметър годишно, което възлиза на повишаване на морското ниво с близо 12,7 сантиметра през последните 12 години до 2022 година, което е повече от два пъти повече от междинното за света.

Проучването на Ин демонстрира, че неотдавнашните пагубни урагани, в това число две от най-силните стихии, които в миналото са връхлитали Съединени американски щати - Майкъл през 2018 година и Йън през 2022 година - са се влошили доста заради по-бързо покачващия се океан. Данните демонстрират, че морското ниво е с осем сантиметра по-високо, в сравнение с е било през 2006 година, откакто ураганът Катрина е достигнал сушата в Ню Орлиънс.

" Оказва се, че равнището на водата, обвързвано с урагана Йън, е било най-високото в историята заради комбинирания резултат от покачването на морското ниво и бурните талази ", споделя Ин.

Повишаването на морското ниво, допълнено от свиването на влажните зони, мангровите гори и крайбрежията заради всеобщото застрояване, излага милиони поданици, които живеят по южното крайбрежие на Съединени американски щати, на по-голям риск от мощни стихии и наводнения.

Повишаването е " невиждано от най-малко 120 години насам ", твърди Сонке Дангендорф от университета Тулейн във второ изследване, оповестено в Nature Communications, което открива същата наклонност от 2010 година насам по цялото крайбрежие на Мексиканския залив и югоизточните крайбрежия на Съединени американски щати.

" Това е прозорец към бъдещето ", споделя Дангендорф, съгласно който темповете са толкоз високи през последните години, че са сходни на това, което би се очаквало в края на века при сюжет с доста високи излъчвания на парникови газове.

Две спомагателни изследвания, които към момента не са оповестени, демонстрират, че в елементи от Тексас и Луизиана потъването на земята от дълго време е фактор, който с течение на времето способства за повишение на морското ниво. В последните изследвания обаче учените демонстрират бързо повишаване на морското ниво тук-там като Пенсакола и Кедър Кий, Флорида, където земята не потъва толкоз бързо, колкото тук-там като Гранд Исл, Луизиана или Галвестън, Тексас, съгласно Post.

Учените считат, че това бързо повишаване на морското ниво е тревожно изменение на климата, което може да бъде повлияно от световното стопляне. Дангендорф съобщи, че измененията наподобяват повече на това, което учените в миналото са очаквали, единствено в случай че светът продължаваше да изпомпва в атмосферата големи количества газове, които нагряват планетата.

" Имаме това наложително ускоряване, само че по-късно от горната страна имаме естествена колебливост и през последните няколко години нямахме шанс, като това ускоряване се наложи върху естествената колебливост ", сподели Дангендорф.

Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР