От 1 юли 2023 г. ще бъдат осъвременени всички пенсии,

...
От 1 юли 2023 г. ще бъдат осъвременени всички пенсии,
Коментари Харесай

Управителят на НОИ: След увеличението на пенсиите с 12% пенсионерите под прага на бедност

От 1 юли 2023 година ще бъдат осъвременени всички пенсии, отпуснати до края на 2022 година За пенсиите, свързани с трудовата активност, нарастването ще е с 12% по така наречен „ швейцарско предписание “. От 1 юли 2023 година обществената пенсия за напреднала възраст бе избрана с Постановление на Министерския съвет в размер на 276,64 лева (увеличение също с 12 на сто), като размерът на другите пенсии, несвързани с трудова активност, се дефинира в % от обществената пенсия за напреднала възраст.

Това съобщи в изявление за Българска телеграфна агенция шефът на Националния застрахователен институт (НОИ) Ивайло Иванов. Той уточни, че средствата, нужни за осъвременяването на пенсиите от 1 юли, са в размер на 1147,2 млн. лева за второто полугодие на 2023 година

„ Само за увеличението на минималните размери на трудовите пенсии са нужни 46,5 млн. лева месечно или 279 млн. лева до края на годината. Тези средства са част от сумата 1147,2 млн. лева за второто полугодие на 2023 година “, разяснява Иванов.

След нарастването на пенсиите с 12% пенсионерите под прага на беднотия понижават на половина, изясни също шефът на Национален осигурителен институт.

„ Като значим сегмент от обществената политика, пенсионната система и възможните бъдещи промени в нея са въпрос на законодателна самодейност и дейности “, уточни още Иванов. Той увери, че като правоприлагащ орган Национален осигурителен институт подсигурява прецизното използване на целия набор от нормативни актове в това отношение.

Следва цялостният текст на изявлението:

Г-н Иванов, всички български пенсионери ли ще бъдат зарадвани с плануваното осъвременяване на пенсиите от 1 юли?

От 1 юли 2023 година ще бъдат осъвременени всички пенсии, отпуснати до края на 2022 година За пенсиите, свързани с трудовата активност, нарастването ще е с 12% по така наречен „ швейцарско предписание “. От 1 юли 2023 година обществената пенсия за напреднала възраст бе избрана с Постановление на Министерския съвет в размер на 276,64 лева (увеличение също с 12 на сто), като размерът на другите пенсии, несвързани с трудова активност, се дефинира в % от обществената пенсия за напреднала възраст. Увеличението на месечния размер на пенсиите след използването на всички подхванати ограничения, включващи осъвременяване на трудовите пенсии, повишение на минималните размери на трудовите пенсии и установяване на нови по-високи размери на пенсиите, несвързани с трудова активност, ще обхване общо 2 013 700 пенсионери.

Тук е моментът да обърна внимание, че осъвременяването се осъществя върху действителния размер на пенсията. Това е значимо най-много за пенсионерите, които са на оптимален или на непосредствен до оптималния размер на пенсията, който остава същият и след 1 юли – 3400 лева При тях нарастването може да е по-малко като %, а за 995 пенсионери изобщо няма да има такова, защото ограничаването на тавана продължава да важи. Няма да получат нарастване и 16 350 пенсионери, които получават пенсии, отпуснати през тази година – те подлежат на осъвременяване от 1 юли следващата година.

Какви средства са нужни за описаното нарастване?

Средствата, нужни за осъвременяването на пенсиите от 1 юли, са в размер на 1147,2 млн. лева за второто полугодие на 2023 година Само за увеличението на минималните размери на трудовите пенсии са нужни 46,5 млн. лева месечно или 279 млн. лева до края на годината. Тези средства са част от сумата 1147,2 млн. лева за второто полугодие на 2023 година

Минималният размер на пенсията се усилва от 467 лева на 523,04 лева, смяната ще се отрази ли на броя на пенсионерите, които са на най-малък размер?

Към 30 юни пенсиите на към 870 000 от всичките над два милиона пенсионери, които получават нарастване, са на най-малък размер. Това са всички трудови пенсии с размер от 467 лева и производните от него минимални размери за съответните други типове пенсии. Три типа от тях са с минимални размери по-ниски от минималния размер на главната пенсия за застрахователен стаж и възраст, макар че и те ще бъдат увеличени с 12 %. Такава е пенсията за застрахователен стаж и възраст при недостигащ стаж, само че при най-малко 15 години автентичен застрахователен стаж – 85 % от 523 лева или към 444 лева Същия най-малък размер има и персоналната пенсия за неработоспособност заради общо заболяване при степен на увреждане от 50 до 70,99 на 100. Минималният размер на наследствените пенсии се дефинира като 75 % от минималния размер на главната трудова пенсия, което прави малко над 392 лева

Като цяло упованията са след 1 юли 2023 година броят на трудовите пенсии, избрани в най-малък размер за съответния тип пенсия, да бъде непосредствен до сегашния, поради повишението на всички с идентичен %.

Размерът на линията на беднотия за 2023 година е 504 лв.. Ще се промени ли броят на пенсионерите, които остават под прага на беднотия след осъвременяването на пенсиите?

Промяната ще бъде основна и това се вижда, като съпоставим единствено две цифри: до 30 юни пенсионерите с месечен размер от пенсии и добавки под линията на беднотия е 672 870, след 1 юли броят на пенсионерите с пенсионен приход под прага на бедността става 340 209. Видно от това съпоставяне, след 1 юли т.г. броят на пенсионерите, които остават под прага на беднотия в страната, понижава с съвсем 50 на 100.

Какъв е вашият експертен взор за бъдещето на пенсионната система?

Като значим сегмент от обществената политика, пенсионната система и възможните бъдещи промени в нея са въпрос на законодателна самодейност и дейности. И като правоприлагащ орган Национален осигурителен институт подсигурява прецизното използване на целия набор от нормативни актове в това отношение.

От друга страна, институтът разполага с голяма база данни, развъртян набор от електронни услуги, професионален експертен капацитет и е потребен със своите разбори и хрумвания на всяка законодателна и изпълнителна власт, с цел да се стигне до интензивно и потребно за обществото управническо решение.

Бъдещи тематики за разбор и съответни законодателни ограничения в кратковременен и средносрочен проект виждам, да вземем за пример, в търсене на допустима от всички заинтригувани страни формула за установяване на оптималния застрахователен приход, разпределението на дните при погашение на компенсациите за краткотрайна нетрудоспособност, промени в посока нарастване на така наречен „ вдовишки добавки “. В по-дългосрочен проект, рано или късно, ще се стигне и до повсеместен и подробен обзор и разбор на пенсионната система. 

 

Източник Българска телеграфна агенция

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР