Още с пристигането на първите автобуси с украински бежанци в

...
Още с пристигането на първите автобуси с украински бежанци в
Коментари Харесай

България няма управленска способност да се справи с бежанската криза. Владимир Шопов пред Свободна Европа


Още с идването на първите рейсове с украински бежанци в България стана ясно, че страната "

Това мнение изрази пред в понеделник. Тогава тя разгласи преустановяване на проекта за пренасяне на украинските бежанци от хотели по българското Черноморие към бази и хотели навътре в страната.

Вместо това тя сподели, че единствено "хората в същинска потребност, които нямат къде да отидат след 31 май ", ще бъдат краткотрайно настанени в буферните центрове в Сарафово и Елхово.

Според Шопов сега сме очевидци на разкачване на Европа от енергийната и стопанската система на Русия. "Не просто като ползване, а и като основаване на чисто нови, различни енергийни инфраструктури ", сподели Шопов. По думите му най-честата цел на икономическите наказания, които се постановат на Русия е да бъдат пресечени опциите за финансиране на войната. Но има и друга политическа цел.

"Тя е да бъде стеснен и редуциран до най-малко инструментариумът и опцията Русия да въздейства в такава степен върху политическите решения на Европа – и в региона на енергетиката, и в региона на външната политика, тъй като не е никаква загадка, че една цяла поредност от външнополитически решения, решения в региона на сигурността, десетилетия наред не се случваха точно поради съществуването на тази сериозна енергийна взаимозависимост, която позволяваше на Москва да се пробва да разклаща западните стопански системи и западните общества ", сподели Шопов.

 Разкачването на Европа от Русия. Владимир Шопов пред Свободна Европа  please wait The code has been copied to your clipboard. The URL has been copied to your clipboard
No media source currently available

Можете да слушате.

Ето цялостния текст на изявлението:





Българската просвета и отношението към бягащите от война и от спорове през последното десетилетие целеустремено се тласка и култивира в една искрено отрицателна посока





Но тук необятният подтекст съгласно мен е по-голям и то в няколко направления. Първата е, че фокусирането върху следващия пакет, това е шести пакет наказания, съгласно мен ни основава неточна визия за мащаба и дълготрайните последици на всички тези решения взети дружно. И от тази позиция е хубаво да създадем крачка обратно и да напомним, че тези хрумвания единствено допреди 2 месеца се считаха за безусловно политическо табу. На процедура концепцията за прекратяването или най-малко за мощното съкращаване на тази взаимозависимост от Русия е политически на по-малко от месец.

Първите по-официални планове в тази тенденция с някаква подкрепена по-ясно дефинирана позиция бяха декларирани при започване на този месец. Тоест в границите на този месец ние в последна сметка стигнахме до решения, които имат извънредно съществени дълготрайни последици. Това е преди всичко.
Ние сме очевидци на де факто разкачване на Европа от енергийната и стопанската система на Русия
На второ място ми се коства, че в случай, че към този момент имаме следващи пакети от наказания в толкоз доста области - още през днешния ден започва полемиката за идващия 7-ми пакет – да приказваме за цялата тази цялост от ограничения, като за следващия санкционен режим, е неопределено. От моя позиция ние сме очевидци на де факто разкачване на Европа от енергийната и стопанската система на Русия. И то по разнообразни линии. Не просто като ползване, а и като основаване на чисто нови, различни енергийни инфраструктури.

Погледнете единствено целия набор от планове, които бяха утвърдени единствено преди няколко седмици. Вече осъществяващите се огромни вложения в Северно море с плаващи терминали, милиарди към този момент са разполагаем за основаване на заобикалящи Русия енергийни системи. Това е извънредно значително.

Между другото доста хора не помнят, че в първите пакети беше прекъсната западната софтуерна и финансова поддръжка за развиването на съветската енергийна инфраструктура. Това са решения, които са невиждани. Русия напуснаха американски и английски компании, които от повече от 5-6 десетилетия работят там и които на процедура направиха допустимо страната да се трансформира в този сериозен световен енергиен състезател. Тоест тук ще има талази от последици във времето.

Европа в действителност значително ще е самостоятелна от енергийната политика на Русия. Това апропо не значи, че Европа ще спре да има търговски връзки с Русия, само че всички по-опитни договарящи и корпоративни експерти знаят, че в едни икономически и търговски връзки има една характерна точка, оттатък която вие към този момент сте в слаба позиция. Но в действителност сега задачата и това, което дълготрайно ще се случи е, че тази точка на въздействие ще бъде снижена и въпреки да продължат в немалка степен сходен вид икономически връзки, те към този момент няма да дават този политически инструментариум и освен за въздействие върху европейската стопанска система.

В последна сметка това е инфраструктурата, която значително финансира и една цяла поредност от действия, свързани с въздействие в европейските общества, дезинформация и по този начин нататък. Така че отражението на това разкачване от страната ще има доста отблясъци в страната от позитивна страна.

- Това е едната страна, само че другата страна на тези наказания е да се спрат механизмите на Русия за финансиране на войната. Това, което се следи обаче в последните седмици, е, че петролът се насочва към Азия и то в доста огромни количества. Тоест ще имаме ли превръщане на Русия и ще ѝ бъде ли отворена врата на Русия към Азия и най-много Китай?

- Да, в кратковременен проект това е съветската тактика. Тя е напълно явна и предвидима. Да, има търсене, то се вижда към този момент напълно отчетливо. Така че в кратковременен проект Русия има варианти да компенсира най-малко отчасти тези загуби. Китай е едната опция. Другата по-неизползвана опция е Индия. Тя през последните месеци се пробва да се възползва от обстановката, договаря относително ниски цени. Но тук съгласно мен още веднъж е значимо да имаме поради, че по-съществените последици са в средносрочен и дълготраен проект.

Защото да, Русия може да компенсира краткосрочно, само че Русия има извънредно стеснен потенциал от позиция на това, че нейната система изключително в региона на износа на газ, знаем, е конструирана по метод, който на процедура е извърнат към Европа към западния пазар. Тоест в този момент следва да се случи вероятно, в случай че съветската страна има задоволително финансиране и софтуерна дарба да го направи, в източна посока. В посока Китай има много съществени ограничавания за износа на газ.

Русия през последните години, като че ли очаквайки най-малко в известна степен това, което следва, стартира да финансира сходен вид планове в Пакистан да вземем за пример, само че в Китай е по-често коментираният случай. Но по този начин или другояче, с цел да бъде стабилно и дълготрайно това пренасочване, би трябвало да се случи една доста сериозна вълна от инсталиране на нови потенциали, които ще изискват сериозен финансов и софтуерен запас от Русия, както и експертиза. Досега, видяно исторически, тя си го е набавяла от западни вложители. Доколко това ще е допустимо следва да забележим.

Специално от позиция на Китай аз персонално не мисля, че Русия ще има кой знае какви благоприятни условия. Да, краткосрочно като че ли наподобява, че Китай може да компенсира този дефицит, само че истината е, че Китай има извънредно огромен фокус през последното десетилетие и доста добре подписани дълготрайни контракти в Близкия Изток.
Китай рано или късно ще се опита да придобие на извънредно ниски цени енергийни активи в Русия
Китай доста държи на диверсификацията в снабдяването с енергийни запаси. Не забравяйте, че Китай стартира при започване на рецесията, само че по-късно реши да изчака. Китай рано или късно ще се опита да придобие на извънредно ниски цени енергийни активи в Русия. Точно, с цел да обезпечи в по-голяма степен личните си енергийни потребности, което сигурно ще провокира напрежение в двустранните връзки.

Накратко, с цел да обобщя – да, в кратковременен проект има благоприятни условия за компенсиране, само че мисля че в дълготраен проект това няма да стане по никакъв начин елементарно. Да, в действителност най-честата цел на Запада, която се разяснява сега, е да бъдат пресечени опциите за финансиране на войната, само че въпреки всичко дано да напомним, че има и друга политическа цел, която по-рядко се чува през последните седмици. Тя е да бъде стеснен и редуциран до най-малко инструментариумът и опцията Русия на процедура да въздейства в такава степен върху политическите решения на Европа – и в региона на енергетиката, и в региона на външната политика, тъй като не е никаква загадка, че една цяла поредност от външнополитически решения, решения в региона на сигурността, десетилетия наред не се случваха точно поради съществуването на тази сериозна енергийна взаимозависимост, която позволяваше на Москва да се пробва да разклаща западните стопански системи и западните общества.

Така че това разкачване от Русия има своята икономическа цена, това на всички е ясно, само че това е цената на отлаганите решения. По-големият удар за Москва в това отношение ще бъде, пресичането, редуцирането на тези институционални и действително съществуващи стопански енергийни канали за въздействие. Така че тези решения не са обърнати просто към тази краткосрочна цел – да се спре финансирането на войната.

Между другото Русия занапред ще би трябвало да употребява ресурсите, които получава не просто, с цел да финансира войната, а и с цел да ограничи икономическата неустойчивост, която нараства в страната. Така че тези средства, които постъпват, те във все по-малка степен в действителност ще отиват за финансиране на войната.

- Да разбирам ли, че дълготрайната цел на Китай е чисто стопански в един миг Полша да граничи с Китай, а не с Русия?

- Вижте, връзките сред Китай и Русия изискват специфичен и дълъг разбор. За мен персонално няма никакво подозрение, че двете страни са към този момент крепко окомплектовани политически от позиция на това, че те имат общи макрополитически цели в световен проект. Но Китай сигурно може, в случай че реши в някакъв миг, да се дистанцира от Русия, и по този начин да сложи под извънредно политическо и икономическо напрежение Москва. Защото цялата тази военна теория, която позволяваше разнообразни типове, въпреки и лимитирани офанзиви на юг и запад от съветска позиция, значително беше допустима заради подобряването на връзките с Китай. Спомняте си, че една немалка част от войските, които бяха употребявани в първите съветски офанзиви, бяха на процедура изтеглени и предвижени от източните граници.

От друга страна за мен няма никакво подозрение, че Китай ще се опита да ускори асиметрията в връзките си с Русия. Всъщност сега Пекин е в такава обстановка, че даже не е належащо кой знае какво да прави, с цел да доближи до този резултат. Дотолкова, доколкото самата политическа изолираност и стопански срив, който следва в Русия, на процедура ще даде на тепсия тази опция на Пекин.





Русия на процедура от години към този момент е районен състезател, без значение от няколко сполучливи краткосрочни интервенции

Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР