Омбудсманът Диана Ковачева сезира служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров,

...
Омбудсманът Диана Ковачева сезира служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров,
Коментари Харесай

Омбудсманът сезира ЕК за проблема на 100 000 преболедували без право на сертификат

Омбудсманът Диана Ковачева сезира служебния здравен министър доктор Стойчо Кацаров, европейския омбудсман и Европейска комисия за казуса на над 100 000 български жители, които са преболедували Covid- 19, само че не могат да получат цифрови Covid-сертификати на Европейски Съюз. Причината е, че при тях коронавирусната зараза е открита с позитивен бърз антигенен тест и макар, че са били регистрирани в РЗИ и карантинирани, тези жители нямат право на евросертификат. Според условията на новия правилник подобен се издава единствено в случай че заболяването е открита с позитивен PCR.

“Непризнаването на резултатите от бързите антигенни проби като съображение за издаване на документ за преболедуване, в рамката на цифрови Covid документи на Европейски Съюз, основава предпоставки за неравнопоставеност, нарушава цивилен права и е незаслужено “, показва Ковачева.

В рекомендация до зравния министър Стойчо Кацаров Ковачева обръща внимание и на обстоятелството, че съществено се нарушават правата и на други десетки хиляди жители, при които заболяването е протекла безсимптомно, само че е потвърдена с антитела и имат построен имунитет против болестта. Те обаче също не попадат по никакъв метод в признатите общи условия за издаването на документ. Освен това, тези хора не могат да бъдат и имунизирани, защото лекуващите им лекари показват съществуването на висок титър на антитела против SARS-CoV-2 като противопоказание за слагане на ваксина.

Във връзка с тези проблеми, омбудсманът изиска от министър Кацаров още веднъж да повдигне тематиката на срещата на министрите на опазването на здравето на страните от Европейски Съюз на 14 и 15 юни в Люксембург, когато ще се организира съвещание на Съвета по претовареност, обществена политика, опазване на здравето и потребителски въпроси. Омбудсманът акцентира, че моментът е подобаващ, макар че опцията за признание на преболедуван COVID-19 с бърз антигенен тест към този момент не получава задоволителна поддръжка в границите на договарянията по акта сред Европейския парламент и Съвета.

През декември 2020 година Европейският център за предварителна защита и надзор на болесттите наедно с PCR проучванията. Това даде зелена светлина на страните в Европейски Съюз, включително и България, да актуализират личните си дефиниции за Covid-сллучай, тъй че хората, диагностицирани с лабораторни антигенни проби да влязат в формалната статистика със инфектираните с всички произлизащи от това последствия. На 22 декември 2020 година със заповед на здравния министър резултатите от и диагностицираните по този метод хора бяха включени в формалната статистика.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР