Подземно море от разтопен въглерод може да предизвика немислим климатичен хаос
Огромен бунар от разтопен въглерод, който може да залее в безпорядък цялата планета, в случай че излезе по някакъв метод на повърхността, откриха учените подземен в Съединените щати .
Екипът употребявал най-големият в света брой сеизмични датчици, с които картографирал море от разтопен въглерод, което се простира на повърхност 1,8 милиона квадратни километра. Това е почти площта на Мексико , а откривателите настояват, че има капацитета да провокира немислима климатична злополука.
Откритието може да промени разбирането на науката за това, какъв брой тъкмо въглерод има на Земята – става известно, че е доста повече в сравнение с се смяташе до момента.
Би било невероятно да се пробива задоволително доста надолу, с цел да се стигне до земната тога, тъй че екипът употребявал доста огромна група сеизмични датчици, с цел да се опита да сътвори „ картина “ на мантията посредством математически уравнения, които интерпретират данните.
Проучването, ръководено от геолози от Университета Роял Холоуей в Лондон, обгръща данните на 583 сеизмични датчика , които измервали земните трептения, с цел да изградят визия за картината надълбоко подземен в съответната област.
Този бранш от вътрешността на Земята е прочут като „ горна тога “, за която са присъщи доста високи температури, които разтапят карбонатите и основават отличителни сеизмични модели.
Това, което учените разкрили бил голям депозит от разтопен въглерод, който създава въглероден двуокис и други газове, разположен подземен в западната част на Съединени американски щати, на 350 километра под повърхността .
В резултат на проучването, оповестено в Earth and Planetary Science Letters , учените към този момент допускат, че количеството CO2 в горната тога на Земята може да е до 100 трилиона метрични тона. За съпоставяне американската Агенция за запазване на околната среда прави оценка световните въглеродни излъчвания за 2011 година на към 10 милиарда метрични тона.
Дълбокият въглероден контейнер би могъл да си откри пътя нагоре до повърхността посредством изригвания на вулкани и да способства за мудни климатични промени, само че в случай че по някаква причина цялото количество бъде освободено на повърхността и в атмосферата, резултатите биха били пагубни за живота на Земята.
Водещ в изследването академик е доктор Саш Хиер-Маджумдер от лондонския департамент по естествени науки. Той разяснява пред Mail Online: този карбонов контейнер е разполагаем на това място в мантията от относително дълго време – към 1 милиард години – тъй че не става дума за непосредствена опасност. Но си представете, че в случай че единствено един % от това количество бъде освободено в атмосферата, това би се равнявало на изгарянето на 2,3 трилиона барела нефт (1 барел нефт = 159 литра).
Наличието на такова количество въглерод под Земята демонстрира какъв брой огромна е ролята на подземната конструкция в световния въглероден цикъл.