Общината – по-близо до гражданите – какво е направено и

...
Общината – по-близо до гражданите – какво е направено и
Коментари Харесай

„Общината – по-близо до гражданите” бе тема на дискусия, организирана от Община Кърджали и Международния републикански институт

„ Общината – по-близо до жителите – какво е направено и какво следва още да се направи ”, бе тематиката на срещата с жители, проведена от Община Кърджали в партньорство с Международния републикански институт (IRI).

Модератор на срещата бе заместник-кметът Тунджай Шюкрю, а презентация по тематиката показа София Петкова от Международния републикански институт. Във форума участваха още секретарят на общинската администрация Себахатин Риза, общински съветници, специалисти от общината, представители на Неправителствени организации, жители.

След като Тунджай Шюкрю показа участниците във форума, представителят на работната група на осъществената от Международния републикански институт стратегия доктор Сезгин Бекир показа пред присъстващите презентация на тематика какво е направено и какво следва да се направи във връзка с прозрачността в политиката водена от община Кърджали от 2005 година. Бившият секретар на общината напомни, че още тогава посредством особено основан от общината фонд в размер на 50 хиляди лв., са съфинансирани към 15 плана, осъществени от Неправителствени организации, читалища и други

Като различен образец за бистрота и тясна връзка с жителите доктор Сезгин Бекир уточни още плана „ Електронното село ”  за онлайн услуги през 2006 година „ Всъщност, даването на електронни услуги е един от методите да се спре корупционния напън към администрацията “, разяснява доктор Сезгин Бекир. Той напомни и по какъв начин през 2018 година са въведени над 40 административни електронни услуги, налични посредством уеб страницата на община Кърджали, а в идващите две години те към този момент са напуснали рамките на страната и опцията да се възползват от тях към този момент имат и хора, живеещи във Франция и Турция.

В своята презентация София Петкова – представител от IRI, регистрира част от резултатите от направено изследване на 10 общини в България, измежду които и Кърджали, на публичното мнение за да се измерят какви са усещанията на жителите за бистрота, връзка с тях, гражданско присъединяване и корупция на локално равнище. Според проучването, включено в отчет „ Оценка на уязвимостите  към корупция на общинско равнище в България – проучване на 10 български общини ” едвам 16 на 100 от интервюираните в Кърджали считат, че жителите могат да повлияват на общинските решения. Посочено бе, че обстановката е сходна в половината от общините. Около 14 % считат, че гражданските организации могат да въздействат, като още 5 общини са със сходни резултати.

„ На въпроса „ Как бихте оценили показване на общинската администрация във връзка с връзката с обществеността за плановете по които работи? “ виждаме, че една четвърт от жителите дават позитивна оценка. Има едни 32 % които не знаят или отхвърлят да отговорят. “, уточни Петкова.

Тя разяснява също, че съгласно дадените отговори, една четвърт от запитаните кърджалийци са показали, че по-скоро елементарно получават от общинската администрация търсената от тях информация, а 38 % показват, че нямат потребност от информация от общината.

Що се отнася до заинтересоваността на жителите по отношение на политически вести и информация, свързани с общината, към една трета показват, че се интересуват, а 65 % дават отговор, че по-скоро не се интересуват или въобще не се интересуват.

Резултатите от изследването демонстрират също, че едвам 7 % от запитаните знаят по кое време се организират съвещанията на Общински съвет, а единствено 4 % са участвали на такива.

По време на срещата бе издигнат въпроса обвързвано ли е чувството за бистрота на институциите със степента, в която жителите познават тяхната активност и дали посредством повишение знанията на жителите по какъв начин действат съответните институции може да се промени чувството им за бистрота.

По време на срещата бяха дискутирани още опциите за разширение на информационните канали за връзка с жители отвън в този момент съществуващите – уеб страницата на Община Кърджали, платформата „ Кърджали за теб ”, обществените мрежи. Едно от предложенията, пристигнало от залата бе общината да инициира основаване на мрежа на домоуправители, които да спомагат за запознаване на жителите с публичните конгреси, проведени от Община Кърджали.
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР