Община Пловдив е одобрена с още една Концепция за интегрирано

...
Община Пловдив е одобрена с още една Концепция за интегрирано
Коментари Харесай

Пловдив печели проект „По пътя на Античността“

Община Пловдив е утвърдена с още една Концепция за интегрирано териториално развиване (КИТИ): „ По пътя на Античността “ – Интегриран териториален  туристически продукт/маршрут, свързващ античното културно завещание на територията на Южен централен район и Югоизточен район .

Концепцията, по която Пловдив е водеща организация, е създадена взаимно с общините Стара Загора и Хисаря. Като сътрудници са привлечени и Организация за ръководство на Тракийски туристически регион (ОУТТР), Сдружение „ БГ Бъди деен “, ПГ „ Проф. доктор А. Златаров “ – Пловдив, СУ „ Хр. Смирненски “ – Хисаря и ПГОХ „ Р. Княгиня “ – Ст. Загора.

„ По пътя на Античността “ планува основаването и популяризирането на общ тематичен маршрут от обекти на античността посредством ограничения за благоустройство, реституция, консервация и социализация на културно-исторически забележителности на територията на трите общини.

Предвидените действия и вложения в община Пловдив са ориентирани към : благоустрояване, консервация, реституция и социализация на Античния конгрес на Филипопол – изток и юг и Кръгла кула – част от укрепителната система на Филипопол; създаване на Туристически информативен център; правене на проекти за запазване и ръководство на обектите от римското културно наследство; надграждане на системата за дуално образование в професионалните учебни заведения.

Концепцията за интегрирано териториално развиване (КИТИ) „ По пътя на Античността “ е готова и написана от специалистите от отдел „ Култура, археология и културно завещание “ на община Пловдив и специалисти от двете общини – сътрудници.

„ За всеки един обект от римското културно завещание, включен в КИТИ ще бъде направен проект за запазване и ръководство. За всеки един обект ще се извърши социализация на правилото на Placemaking и ангажиране на локалните общности в процеса. Важна част от процеса на Фаза 1 е дейното присъединяване на локалните общности в публичните разисквания, които следва да бъдат проведени по места. След това Регионалните препоръки за развиване в шестте района на обмисляне ще създадат приоритизиране на концепциите, които ще имат достъп до финансовите запаси “, описа заместник-кметът по просвета, археология и туризъм Пламен Панов.

Той напомни още, че методът интегрирани териториални вложения (ИТИ) се извършва на територията на цялата страна в две етапи. Набиране, асортимент и утвърждение на концепции за ИТИ (Фаза 1) и набиране, оценка и осъществяване на планови оферти, създадени в сходство с утвърдените концепции за ИТИ (Фаза 2).

Финансовият запас ще се обезпечава по шест стратегии, съфинансирани от фондовете на Европейски Съюз за интервала 2021-2027 година – „ Развитие на районите “, „ Образование “, „ Околна среда “, „ Развитие на човешките запаси “, „ Конкурентоспособност и нововъведения в предприятията “, „ Научни проучвания, нововъведения и цифровизация за умна промяна “.
Източник: plovdiv-online.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР