Облечени в неоново оранжеви жилетки, двама активисти напръскаха с картофено

...
Облечени в неоново оранжеви жилетки, двама активисти напръскаха с картофено
Коментари Харесай

Защо всъщност активисти хвърлиха храна върху картини за милиони долари?

Облечени в неоново оранжеви жилетки, двама деятели напръскаха с картофено пюре защитното стъкло, което покрива картината Купа сено на Моне в музея Барберини в Потсдам, Германия, след което залепиха ръцете си за стената под картината и започнаха да декламират посланията си: „ Хората гладуват. Хората замръзват. Хората умират. Ние сме в климатична злополука, а всичко, от което се страхувате, е доматена чорба или картофено пюре върху картина “, споделя протестиращата Мирям Херман. „ Кога най-сетне ще започнете да слушате и ще спрете да вредите? “

И това бе единствено един от поредност свързани с изкуството климатични митинги в цяла Европа. По-рано този месец деятели от групата Just Stop Oil, основана в Обединеното кралство коалиция, хвърлят доматена чорба върху Слънчогледите на Винсент ван Гог в Лондон. През юни членовете на групата се залепиха за рамката на друга картина на Ван Гог. А мъж, маскиран като стара жена, намаза с торта защитното стъкло на Мона Лиза през май. Протестиращите за климата също удариха музеи в Глазгоу, Флоренция и Ватикана, както и голям брой галерии в Лондон.

Във всички случаи изкуството остана невредимо, макар че някои рамки претърпяват незначителни вреди.

 Claude Monet - Meules (W 1273)

Купа сено

Протестът с картофеното пюре е управителен от Last Generation, немска сестринска организация на Just Stop Oil. Членове на групата преди този момент са поставяли блокади на пътища в цяла Германия и са се залепвали за рамки с творби на изкуството, висящи в Дрезден, Берлин и Франкфурт.

Протестите са трагични, даже „ нелепи “, както признава в изявление за JOE 21-годишната Фийби Плъмър, активистка на Just Stop Oil, задържана, откакто хвърля чорба по Слънчогледите. Но, продължава Плъмър, те са предопределени да провокират полемика по отношение на дейностите в региона на климата.

„ Ние не задаваме въпроса „ Трябва ли всички да хвърлят чорба върху картини? “, споделя Плъмър на JOE. „ Това, което вършим, е да задвижим диалога, с цел да можем да задаваме въпросите, които имат значение. Въпроси като… „ Добре ли е изкопаемите горива да се субсидират 30 пъти повече от възобновимите енергийни източници в Обединеното кралство, при изискване че вятърът сега е 9 пъти по-евтин? “

Стивън Дънкъм, съосновател на Центъра за артистичен активизъм с нестопанска цел, който образова хора да организират акции за смяна, споделя на Кара Бъкли от New York Times, че се съмнява дали тази тактика е ефикасна.

Last Generation има две претенции, изброени на своя уеб страница. Първото е ограничаване на скоростта от 100 километра в час по немските автомагистрали, което съгласно немската организация по околна среда ще спести 5,4 милиона тона въглероден диоксид годишно. Второто е железопътен билет с закрепена цена, което се счита, че в допълнение ще понижи излъчванията посредством поощряване на потреблението на публичния превоз. През юни, юли и август тази година страната опитва с таксуване на месечна закрепена цена от 9 евро за билет за транспорт на целия локален и районен публичен превоз в Германия.

Целите на Just Stop Oil се разграничават леко. Групата упорства за изказване от държавното управление на Обединеното кралство, в което се споделя, че „ неотложно ще спре бъдещото лицензиране и единодушие за изследване, създаване и произвеждане на изкопаеми горива в Обединеното кралство “, съгласно уеб страницата на организацията.

Алекс де Конинг, представител на Just Stop Oil, споделя на Дейвид Мурикуанд от Euronews, че групата е въодушевена от минали ненасилствени цивилен съпротивителни придвижвания.

„ Масивната опозиция е методът, по който дамите получиха право на глас, афро-американците получиха независимост, гейовете получиха права, а предците ни получиха закони за здравето и сигурността в Обединеното кралство “, споделя той пред изданието. „ Суфражетките нарязаха картини и много нападателно ги унищожиха, до момента в който ние просто хвърляме чорба по стъклото – само че въпреки всичко се опитваме да предадем посланието по същия метод и да накараме хората да се усъмнят в личните си зони на комфорт. “

„ Колкото и да мога да схвана отчаянието на деятелите по климата, споделям ясно, че дейностите да се залепяме към рамки на известни творби на изкуството явно са неверният път. Изложените на заплаха творби принадлежат към международното културно завещание и би трябвало да бъдат предпазени, както и нашият климат. “

„ Те се тормозят с право, че доста държавни управления не вземат драговолно опасенията за климата. Тъй като музеите съхраняват нашата споделена човещина, в действителност е разбираемо, че деятелите ги употребяват, с цел да се опитат да осведомят по какъв начин изменението на климата заплашва човечеството. “

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР