НЗОК все още не заплаща PCR тестовете за коронавирус, а

...
НЗОК все още не заплаща PCR тестовете за коронавирус, а
Коментари Харесай

Шефът на БЛС: НЗОК не изплаща всички PCR тестове, болниците тихо и постепенно вървят надолу

НЗОК към момента не заплаща PCR тестванията за ковид , а в страната се вършат с хиляди. Болниците безшумно и последователно вървят надолу. Това сподели пред Българска национална телевизия доктор Иван Маджаров, ръководител на БЛС. По думите му се обмисля мярката за заплащане на 85% от бюджета на здравните заведения да бъде удължена до септември.
" В момента задаваме тези въпроси на НЗОК и ние от Лекарския съюз се питаме: Ако не ги е заплатила здравната каса, кой ги е платил? Или лечебните заведения и лабораториите са се бръкнали за тяхна сметка, или пациентите. Да контролираш зараза като оставяш лечебните заведения за своя сметка да тестват пациенти, или самите пациенти да си заплащат, заради това, че са обезпокоени за здравето си, да се тестват, не е правилно ", отсече той.
Маджаров счете, че на ден у нас се вършат 2500-3000 теста, а за май здравната каса е платила едвам 330 теста - за целия месец, за цялата страна .
" Това е в случай, че НЗОК е разчела средства за 2400 теста дневно . Кой ги поема? Тази тематика, продължена с другата: Как си купуват лечебните заведения скъпи защитни средства, по какъв начин си купуват дезинфектанти, слага доста въпроси, по тази причина самото изказване: Видите ли ние плащаме за активност на лечебните заведения, не е доста правилно, тъй като тази активност не се прави на поляна - нито прегледът, нито интервенцията. В момента безшумно и бавно лечебните заведения вървят надолу във финансовото си положение, на фона на това, че виждаме, че няма опасности от недостиг в НЗОК, а и събираемостта от здравни вноски върви добре ", уточни специалистът.
" Няма опасности от недостиг в Здравната каса. Дори и същите здравни вноски да бъдат импортирани. Всички заведения получават до 85%. Това значи, че от плануваните средства се изплащат не повече от 90%. Има лечебни заведения и кабинети вършат по-големи разноски. Но множеството лечебни заведения и практики не са по този начин, по тази причина се предлага тази мярка да бъде удължена до септември. ", разяснява още той.
Самото изказване, че плащаме за активност на лечебните заведения не е доста правилна, тъй като тази активност не се прави на поляна. Дейността  е съпроводена от техника, условия, всичко и това са разноски, изясни Маджаров.
" Не би трябвало тази година в тези дни и месеци да мислим в областта на опазването на здравето единствено за пари . За тях ще мислим малко по-късно. Сега би трябвало да пазим здравната система. Трябва да изнесем всичките си паники в опазването на сътрудниците и пациентите. ", прикани той.
Всъщност Спешната помощ е най-рисковото място за подобен вид зараза, разяснява медикът последния случай на умрял доктор в столичното звено. 
Отказана ли е кола за спешна помощ на умрелия от COVID-19 доктор доктор Стамов?
" Решението е, е всеки началник на такава Спешна помощ би трябвало ежечасно и всекидневно да се грижи за комфортни и качествени защитни средства, не официално – 3 маски, 5 маски. Да следи за спазването на ограниченията и потреблението на средствата. "
По думите му след инспекцията на министерство на опазването на здравето на случая не би трябвало да се стига до оставка : " Не съм последовател на оставките. Това не значи промяна на системата. Да кажеш желая оставка и да не предложиш нищо не е решение на обстановката. ", разяснява ръководителят на БЛС.
 
 
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР