Няма съмнение, че музиката може да успокои душата на някои

...
Няма съмнение, че музиката може да успокои душата на някои
Коментари Харесай

Музиката може да притъпи болката

Няма подозрение, че музиката може да успокои душата на някои хора, само че се оказва, че тя може да бъде и краткотрайно средство за усмиряване на физическата болежка.


Според ново изследване, оповестено в списание Frontiers in Pain Research, слушането на обичани песни може да притъпи физическата болежка от хората. Установено е, че най-ефективните болкоуспокояващи са тъжните песни, описващи сладко-горчиви и прочувствени прекарвания.

" Музиката не може да размени тиленола при главоболие, само че може да помогне за облекчение на болката ", споделя Патрик Строман, професор по биомедицински и молекулярни науки в университета " Куинс " в Кингстън, Онтарио. Той не е взел участие в последното изследване, само че е провел лично проучване на връзката сред болката и музиката. Той отбелязва, че за разлика от други лекарства, слушането на музика няма непряк резултат или риск (ако поддържате силата на звука в рационални граници).

Новаторско изследване предложения 63 младежи да донесат две от обичаните си песни, като единственото условие беше те да са с дълготрайност най-малко 3 минути и 20 секунди. Едната определена ария представлявала обичаната им музика на всички времена, а другата била песента, която биха взели със себе си на ненаселен остров. Изследователите също по този начин предиздвикали младежите да изберат една от седемте песни, които екипът смятал за релаксиращи и които не били познати на участниците в проучването. (Седемте, от които те можеха да избират, бяха: " Cotton Blues ", " Jamaicare ", " Légende Celtique ", " Musique de Film ", " Nuit Cubaine ", " Reggae Calédonien " и " Sega Mizik Kèr ".

Всяко лице минало през 7-минутни блокове, в които е инструктирано да се взира в екрана на монитора, до момента в който слуша обичаната си музика, една от седемте релаксиращи инструментални песни (всяка от които е с дълготрайност 6 минути и 40 секунди) или кодирана версия на двете песни и определената релаксираща ария. Забърканата музика представляваше шумна комбинация от трите песни, накъсана на фрагменти и случайно разбъркана, тъй че да загуби първичната си конструкция. В един 7-минутен блок хората седяха в тишина. През цялото време откривателите залепвали парещ предмет - сходен на болката от кипяща гореща чаена чаша върху кожата ви - към лявата вътрешна част на предмишниците на участниците.

Оценявайки прекарванията си, хората били по-склонни да оповестят, че изпитват по-малко болежка, когато слушат обичаните си песни, в съпоставяне със слушането на непозната релаксираща ария или тишината. Замесените песни също не са понижили болката, което съгласно създателите е доказателство, че музиката е освен това от разпръскване от неприятно прекарване.

При съществуването на милиони песни обичаната ария на един човек евентуално не е същата като тази на различен. След като интервюирали участниците за песента, която са си донесли, и оценката им за болката, откривателите открили, че хората, които са слушали сладко-тъжни и трогателни песни, са изпитвали по-малко болежка, в сравнение с когато са слушали песни с успокояваща или радостна тема.

" Това е доста добър резултат ", споделя водещият създател на проучването Дариус Валевичиус, докторант по неврология в Университета в Монреал. " Мисля, че доказахме нещо, което аз и евентуално доста хора интуитивно усещаме, а точно за какво от време на време при физическа болежка или стрес слушаме меланхолична или даже църковна музика "./БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР