Радев от Ню Йорк: Крайно време е България да стане член на Шенген и по суша
Няколко подред държавни управления - служебни и постоянни, работят интензивно по тематиката за приемането на България в Шенген и по суша. Крайно време е. България е изпълнила всички механически условия за присъединението ни към Шенгенското пространство.
Това сподели президентът Румен Радев на брифинг за български медии в централата на Организация на обединените нации в Ню Йорк, където дойде за присъединяване в Общото заседание. Той подсети за положените дипломатически и механически старания.
„ За мен е доста значимо, че по време на служебното държавно управление на Гълъб Донев, назначено от мен, стартирахме по този начин значимия пилотен план за защита на нашата граница, дружно с Австрия. И се надявам всичко това да даде резултат ”, уточни президентът.
„ И най-много - разбирането на всички страни членки. За това положихме доста старания, за тяхното схващане, че защитата на външната граница на Европейския съюз е ангажимент на всички страни членки, а освен на тези страни, които имат тази обща граница ”, изясни още Радев.
Днешният спор на Общото заседание на Организация на обединените нации се организира в изискванията на взаимно свързани световни рецесии. Светът не може да продължава повече по този метод, съобщи президентът.
" Към продължаващата и ескалиращата война в Украйна, към този момент се добави и войната в Близкия изток с невиждана филантропична рецесия в Газа ", уточни той.
По думите му Организация на обединените нации би трябвало да работи за укрепването на световната среда за сигурност: " Основните упования на международната общественост са свързани най-много с дълбоката промяна, подсилване на потенциала на Организация на обединените нации за предварителна защита и разрешаване на спорове. За укрепването на мира ".
Най-голямата цел е укрепването на световната сигурност, добави президентът.
" Виждаме обаче, че тази цел освен не е реализирана, а следим значително взаимосвързани рецесии по света ", съобщи президентът.
Сред проблемите, пред които е изправен светът сега, президентът посочи насилственото разселване, продоволствената рецесия, тероризма, проведената престъпност, климатичните проблеми, както и рисковете, свързани с изкуствения разсъдък.
" Всички тези проблеми изискват незабавна и съответна реакция ", сподели президентът Радев. Той изрази единодушие с генералния секретар на Организация на обединените нации Антониу Гутериш, който съобщи по-рано, " че светът ни не може да продължава повече по този метод и са нужни дълбоки промени ".
Българският водач приказва за продължаващите старания на Организацията на обединените народи за реализиране на Целите за стабилно развиване, които са значими за нашето бъдеще.
" Организация на обединените нации би трябвало да се трансформира в сигурен център на многостранните връзки ", акцентира Румен Радев.
По думите му главните упования на международната общественост са свързани най-много с промяна и подсилване на потенциала на Организация на обединените нации за предварителна защита и разрешаване на спорове - това е най-голямата нужда.
Президентът уточни, че по този въпрос България е поела значими начинания.
На първо място той сложи промяната в Съвета за сигурност, една от главните тематики на тазгодишното Общо заседание на Организация на обединените нации.
" Изисква се промяна в Съвета за сигурност, както за непрекъснати, по този начин и за непостоянни членове ", съобщи той и добави, че по този въпрос България упорства за в допълнение място в съвета за страна от Източна Европа. Той добави, че сега се работи за редуцирането на опцията посредством налагане на несъгласие да се предизвикват проблеми, свързани с световната сигурност.
Радев уточни, че България взе участие и в напъните за намирането на значими решения в региона на отворен и сигурен дигитален свят и страната ни е част от самодейност със Съединени американски щати, обвързвана с сигурността при прилагане на системи, основани на изкуствен интелект.
Държавният глава приказва и за това, че в интервала от 2024 година до 2026 година България е член на Съвета на Организация на обединените нации по човешките права, където отстоява значими цели, като да вземем за пример битката с дискриминирането, антисемитизма, езика на омразата, равноправието сред половете, закрилата на децата и отбраната на свободата и медиите и сигурността на публицистите.
Инфо: Българска телеграфна агенция, " Труд ", Нова тв